PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Liga Europy 2020. Gdańsk szykuje się na wielkie piłkarskie święto

Liga Europy 2020. Gdańsk szykuje się na wielkie piłkarskie święto
Finał Ligi Europy odbędzie się 27 maja br. na stadionie Energa Gdańsk. Od kilku miesięcy trwają przygotowania do tego wydarzenia. Na gdańskie tory wyjechał właśnie tramwaj promujący tę piłkarską imprezę, przygotowano też dedykowane bilety komunikacji miejskiej z nadrukiem promującym majowy mecz.
Po gdańskich torach kursuje już tramwaj promujący tegoroczny finał Ligi Europy
Po gdańskich torach kursuje już tramwaj promujący tegoroczny finał Ligi Europy
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Choć do finału Ligi Europy pozostało jeszcze kilka miesięcy, to przygotowania do tej wielkiej sportowej imprezy idą pełną parą. Wystartowała już strona gdańskiego finału: https://visitgdansk.com/uelfinalgdansk. W całym Gdańsku pojawia się coraz więcej akcentów informujących o zbliżającym się wydarzeniu. Najnowszym z nich są dwa tramwaje oklejone w barwy jednej z najważniejszych sportowych imprez na świecie. Jeden z pojazdów kursuje już po Gdańsku.

 

Puchar i ambasadorzy

Nieodłącznym elementem tego typu wydarzeń jest trofeum, o które walczą piłkarze. Efektowny puchar Finału Ligi Europy 2020 został zaprezentowany w trakcie XVII Gdańskiej Gali Sportu, która odbyła się 18 grudnia 2019 r. na Stadionie Energa Gdańsk. W jej trakcie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła nominacje trzem gdańskim ambasadorom Finału Ligi Europy. Wyróżnienie to trafiło do Bogusława Kaczmarka, Sebastiana Mili oraz Sławomira Peszki. Kolejny ambasador zostanie wskazany przez UEFA i można się spodziewać, że będzie to rozpoznawalna postać z piłkarskiego świata.

 

To wielkie piłkarskie święto zorganizowane zostanie w Gdańsku, 27 maja
To wielkie piłkarskie święto zorganizowane zostanie w Gdańsku, 27 maja
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Duże ekrany, wielka siatka i mega baner

Do czasu rozegrania meczu finałowego zaplanowano bardzo intensywną kampanię informacyjną dedykowaną temu wydarzeniu. W przestrzeni miejskiej pojawiają się kolejne dekoracje nawiązujące do Finału Ligi Europy. W połowie września 2019 r. w szkołach, jednostkach Urzędu Miejskiego oraz gdańskich obiektach wywieszono plakaty. Podczas rozmaitych wydarzeń można zobaczyć „finałowe ścianki" i roll-upy. Najwięcej materiałów reklamowych, informujących o majowym meczu, można zobaczyć na Stadionie Energa. 14 września, w przerwie meczu Lechia Gdańsk - Lech Poznań, zgromadzeni na stadionie kibice mogli zobaczyć gigantyczny baner z oficjalną grafiką finału Ligi Europy 2020. Wokół stadionu zawisły z kolei specjalne siatki reklamowe, a na wszystkich dostępnych w tym obiekcie systemach wizyjnych wyświetlane są spoty reklamowe. Charakterystyczne czarno-pomarańczowe grafiki można zauważyć już na bandach LED, telebimach oraz telewizji stadionowej podczas meczów domowych klubu transmitowanych w telewizji. Na gdańskim lotnisku, w hali głównej, zainstalowano dwie wielkoformatowe siatki prezentujące treści związane z majowym finałem. Informacja o tej ekspozycji znalazła się na stronie internetowej Portu Lotniczego im Lecha Wałęsy.

- Przed nami ogromne przedsięwzięcie logistyczne. 27 maja 2020 roku do Gdańska przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy kibiców piłkarskich. Tego dnia na stadionie Energa rozegrany zostanie mecz finałowy Ligi Europy. Duża część fanów futbolu przyleci do Gdańska samolotami. Port Lotniczy Gdańsk będzie gotowy na obsłużenie dodatkowych nawet 100 samolotów - czytamy na stronie gdańskiego lotniska.

 

14 września 2019 roku, w przerwie meczu Lechia Gdańsk - Lech Poznań, zgromadzeni na stadionie kibice mogli zobaczyć gigantyczny baner z oficjalną grafiką finału Ligi Europy 2020
14 września 2019 roku, w przerwie meczu Lechia Gdańsk - Lech Poznań, zgromadzeni na stadionie kibice mogli zobaczyć gigantyczny baner z oficjalną grafiką finału Ligi Europy 2020
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Zegar i bilety

Kampanię informacyjną uzupełniają zegary odliczające czas do 27 maja. Takie urządzenia zainstalowane są w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz na Stadionie Energa. Zegary pokazują liczbę dni, jaka pozostała do finałowego meczu. Cyfrowe wyświetlacze również zachowane są w „finałowej” stylistyce. W ramach działań promocyjnych Finału Ligi Europy przygotowano także dedykowane bilety komunikacji miejskiej z nadrukiem promującym wydarzenie. Na rewersie biletów zamieszczono oficjalną grafikę wraz z dokładną datą i godziną finałowego meczu. To nie lada gratka dla kolekcjonerów i pasjonatów sportu. Szacuje się, że do końca maja br. w obiegu znajdzie się około 8 milionów takich okolicznościowych biletów. Są one dostępne we wszystkich punktach sprzedaży biletów ZTM, w punktach obsługi klienta ZTM oraz u kierujących pojazdami komunikacji miejskiej.

 

W obiegu pojawiły się już bilety komunikacji miejskiej ze specjalnym nadrukiem
W obiegu pojawiły się już bilety komunikacji miejskiej ze specjalnym nadrukiem
Fot. UM Gdańsk

 

Czarno-pomarańczowy tramwaj

Od środy, 8 stycznia, po Gdańsku kursuje jeden z dwóch tramwajów promujących Finał Ligi Europy 2020. Wkrótce na gdańskich torach pojawi się drugi, identycznie oklejony pojazd. Efektowne reklamy zamieszczane są na tramwajach N8C. Na karoseriach tych pojazdów, oprócz oficjalnych logotypów UEFA i Ligi Europy, znalazły się też grafiki przedstawiające dwa charakterystyczne gdańskie obiekty, czyli Fontannę Neptuna i Stadion Energa. Tramwaje promujące ten wyjątkowy mecz będzie można zobaczyć na różnych trasach. Pierwszy z nich rozpoczął kursowanie na trasie nr 10.

Tramwaje promujące ważne dla naszego miasta wydarzenia, kampanie czy instytucje miejskie to praktyka stosowana w Gdańsku od lat. Aktualnie po mieście kursuje dziewięć oklejonych tramwajów. Są to m.in. tramwaje promujące Europejskie Centrum Solidarności, Sąd Ostateczny, Polskie Niebo, Czyste Miasto Gdańsk oraz tramwaje promujące gdańskie kluby sportowe: Lechia Gdańsk, GKŻ Wybrzeże i Pomorski Klub Hokejowy.