Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Licealiści z gdańskiej ósemki potrzebują głosów internautów!

Ósemkowy Teatr Jeszcze bez Nazwy, działający w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, jako jedyny teatr uczniowski z województwa pomorskiego zakwalifikował się do konkursu organizowanego przez TVP. Aby wygrać, nasi licealiści potrzebują głosów internautów!

Licealiści z gdańskiej ósemki potrzebują głosów internautów!
A
A
data publikacji: 24 lutego 2016 r.
źródło: YouTube

Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych to ogólnopolski konkurs organizowany w ramach projektu iTeatr. Telewizja Polska (TVP) realizuje ten projekt od 2012 roku. Dzięki ośrodkom regionalnym TVP uczniowie mogą oglądać na żywo spektakle prezentowane na polskich scenach teatralnych. Pomysł cieszy się ogromnym powodzeniem zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, w których dostęp do wydarzeń kulturalnych jest utrudniony. W maju ub.r. młoda widownia przekroczyła milion!

Wśród teatrów, których spektakle były transmitowane do szkół, są m.in.: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a także teatry muzyczne i lalek w Białymstoku, Olsztynie, Katowicach, Wrocławiu i inne.

Druga odsłona iTeatru to konkurs przedstawień realizowanych przez samych uczniów. Do tegorocznego finału Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych zakwalifikowano 12 spektakli. Wśród nich znalazła się jedyna reprezentacja województwa pomorskiego: Ósemkowy Teatr Jeszcze bez Nazwy” z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku. Gdańscy licealiści wystawili „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza, spektakl wyreżyserowała Marzena Nieczuja-Urbańska, aktorka teatru Wybrzeże:

Gdański Ósemkowy Teatr Jeszcze bez Nazwy istnieje od lat. Jego początki sięgają 1991 roku, kiedy kadra nauczycielska rozpoczęła spotkania warsztatowe z grupą uczniów chętnych do teatralnych poszukiwań. Przygotowywali wówczas niewielkie przedstawienia z okazji szkolnych uroczystości, świąteczne jasełka, brali też udział w pomorskich inicjatywach teatralnych. Jedną z najaktywniejszych uczestniczek tych działań była wtedy… uczennica Agnieszka Chylińska, która pisała teksty do przedstawień. Teatr „ósemki” wystawił jasełka „Urodziny Jezusa” według jej pomysłu jeszcze w 2008 roku. W kwietniu 2014 roku teatr przygotował spektakl „Zgaga” według sztuki Ewy Madeyskiej. Najnowszą realizacją Ósemkowego Teatru jest II część „Dziadów” Adama Mickiewicza.

W swojej kategorii (szkoły ponadgimnazjalne) gdańscy uczniowie mierzą się z Teatrem HADES z I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju i Szkolnym Kołem Teatralnym działającym w I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Rykach. Do wygranej potrzebne im są głosy internautów. Głosowanie trwa do 29 lutego 2016 roku na stronie http://iteatr.tvp.pl/20514112/glosowanie. Codziennie można oddać jeden głos z jednego urządzenia.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.iteatr.tvp.pl oraz podczas uroczystej gali w teatrze, która odbędzie się 13 marca 2016 roku. Zwycięzcy wezmą udział w profesjonalnych warsztatach teatralnych, a Telewizja Polska pokaże spektakl na antenie.

Uczniowie VIII LO liczą na to, że ich spektakl wygra konkurs TVP!
Uczniowie VIII LO liczą na to, że ich spektakl wygra konkurs TVP!
Wojtek Jakubowski/www.gdansk.pl
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora