• Start
  • Wiadomości
  • Letnia świetlica wielokulturowa w Gdańsku. Jeszcze są miejsca!

Letnia świetlica wielokulturowa. Jeszcze są miejsca!

Ofertę wakacyjną dla dzieci i młodzieży z rodzin migranckich i romskich już po raz trzeci przygotowało Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek wraz z MOPR. Wizyty w gdańskich instytucjach kultury, kino, zajęcia w świetlicy, wyjazdy oraz wiele innych atrakcji – to wszystko zaplanowano dla podopiecznych. Liczba miejsc ograniczona!
18.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Letnia świetlica wielokulturowa to oferta dla dzieci i młodzieży z rodzin migranckich
Letnia świetlica wielokulturowa to oferta dla dzieci i młodzieży z rodzin migranckich
Archiwum CWII

 

Projekt Letnia świetlica wielokulturowa realizowany jest od 2017 roku. Na początku program był kierowany do dzieci i młodzieży imigrantów romskich, które w wakacje często znajdowały się na ulicy. Program zmienił formułę i dzisiaj adresowany jest do wszystkich imigrantów i imigrantek z Gdańska. Ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, bezdomności i zjawiskom żebractwa.

- Kierujemy ofertę świetlicy do dzieci i młodzieży o dość dużej rozpiętości wiekowej, bo od 6 do 18 lat – mówi Tomasz Nowicki z Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów. – Pomagamy w ten sposób rodzicom i opiekunom dzieci migranckich, którzy są w trudnej sytuacji ekonomicznej i nie mają z kim zostawić pociech w czasie wakacji. Jesteśmy pierwszym takim miejscem w Polsce. Udział w naszych zajęciach jest nieodpłatny.

Letnia świetlica wielokulturowa zacznie działać 24 czerwca w godz. 10 – 17 i będzie czynna do 30 sierpnia. Zajęcia odbywać się będą w Domu Sąsiedzkim "Zakopianka" przy ul. Zakopiańskiej 40 w Gdańsku. W czasie Jarmarku św. Dominika, w dniach 27 lipca – 18 sierpnia, świetlica będzie czynna także w weekendy w godz. 11 – 15.

 

Tomasz Nowicki
Tomasz Nowicki
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Organizatorzy zapewniają wyżywienie, opiekę kadry pedagogicznej, ubezpieczenie NNW, wyjścia do instytucji kultury. Maksymalna liczba, jaką może przyjąć CWII to 35 osób. Weryfikacja, na podstawie rozmowy z rodzicem, odbywa się w siedzibie Centrum u konsultantek prowadzących poradnictwo, w godzinach pracy organizacji (godz. otwarcia CWII). Jeśli dziecko zostanie pozytywnie zweryfikowane, opiekunowie muszą wypełnić formularz.

- Pracujemy z dziećmi dość elastycznie, dostosowujemy się do nich i do pogody. Plan dnia zaczynamy od śniadania. Wspólnie je przygotowujemy, a później razem jemy – opowiada Tomasz Nowicki z CWII. – Później zwykle robimy „burzę mózgów” i rozmawiamy, co nasi podopieczni chcieliby robić. Jak jest ładna pogoda – idziemy w teren, do lasu, zoo, czasami jedziemy na wieś. Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, jedziemy do Jumpcity lub do kina. Oprócz tego uzupełniamy program eventami organizowanymi przez wolontariuszy np. warsztatami muzycznymi, opowiadaniem bajek dla młodszych. Odbywają się także spotkania z policją i strażą miejską dotyczące zasad bezpieczeństwa.

Aktualnie do świetlicy zapisanych jest 11 dzieci. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca tygodnia, 22 czerwca. Organizatorem letniej świetlicy jest MOPR i CWII.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska