Leszek Możdżer i Grupa MoCarta największymi gwiazdami

W Gdańsku trwa muzyczne święto - Euro Chamber Music Festival. W programie między innymi występ kabaretowej Grupy MoCarta w sobotę, 2 lipca. Festiwal zakończy w niedzielę, 10 lipca, koncert polsko-szwedzkiego projektu Leszka Możdżera i Larsa Danielssona.
01.07.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Lars Danielsson i Leszek Możdżer - gwiazdy tegorocznej edycji Euro Chamber Music Festival

- W tym roku najjaśniejszą gwiazdą świeci Leszek Możdżer, który wraz z kontrabasistą Larsem Danielssonem zagra na zakończenie festiwalu a także Grupa MoCarta, która świętuje dwudziestolecie istnienia i planuje specjalny program na pięciolecie naszego Festiwalu. Wystąpi również wielu innych znakomitych muzyków, w różnych miejscach Trójmiasta - mówi Krzysztof Tymendorf, dyrektor artystyczny Euro Chamber Music Festival, altowiolista, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Możdżer wystąpi w Centrum Św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) z cenionym szwedzkim kontrabasistą jazzowym Larsem Danielssonem, z którym wielokrotnie współpracował. Wspólnie nagrali płytę „Pasodoble” i „Polska”, przy tworzeniu, której towarzyszył im także izraelski perkusista Zohar Fresco.

- Niełatwo było ustalić wspólny termin, ponieważ obaj muzycy są rozchwytywani, Larsa Danielssona ściągnęliśmy z Kopenhagi, ale się udało - mówi Tymendorf. - Koncert odbędzie się na zakończenie festiwalu, w piątek 10 lipca. Tym sposobem mieszkańcy Trójmiasta będą mieli dwa finały Euro: piłki nożnej i nasz, muzyczny. To wydarzenie na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.


Klarnecista i wystawa fotograficzna

Zanim na scenie pojawi się jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, podczas Euro Chamber Music Festival czeka nas szereg muzycznych atrakcji, między innymi polsko-francuski wieczór klarnetowy.

W piątek, 1 lipca, o godz. 20, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) odbędzie się koncert zatytułowany „Klarnetowa Carte Blanche”. Jego gwiazdą będzie klarnecista Jean-Marc Fessard, któremu towarzyszyć będzie Grzegorz Wieczorek, również na klarnecie, i Alicja Wieczorek na fortepianie. Dopełnieniem będzie recytacja Patrycji Jankowskiej-Fessard. Muzycy zaprezentują program złożony z kompozycji Widora, Poulenca, Saint-Saënsa i innych. Warto się wybrać, bo koncert jest darmowy.

Również w piątek, w Sali Mieszczańskiej odbędzie się multimedialna wystawa zdjęć z dotychczasowych czterech edycji festiwalu, wykonanych przez uczestników warsztatów fotograficznych, towarzyszących festiwalowi. Fotografie będzie można oglądać zaledwie trzy dni - do 3 lipca.


Kabaretowo-muzyczny jubileusz

Sobota, 2 lipca, należeć będzie do Grupy MoCarta, która wraz z gdańską publicznością będzie świętować 20-lecie istnienia zespołu. Założony w Warszawie kwartet smyczkowy już od 1995 roku zapewnia słuchaczom rozrywkę muzyczno-kabaretową. W ich repertuarze znajdują się dowcipy muzyczne oraz sytuacyjne, zazwyczaj oparte na skojarzeniach muzycznych, za które między innymi w 2012 roku zdobyli Grand Prix na Festiwalu Dobrego Humoru.

- Muzycy przyjeżdżają do Gdańska tuż po miesięcznym tournée w Paryżu, gdzie w jednym z teatrów dali około trzydziestu koncertów, które były bardzo oblegane - mówi dyrektor artystyczny festiwalu. - Podczas naszego festiwalu zagrają wybrany repertuar z 20 lat działalności. Warto się wybrać nie tylko ze względów muzycznych, bo na pewno będzie dużo śmiechu.

Zespół zaprezentuje się w składzie: Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk oraz Bolesław Błaszczyk. Koncert odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim, rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 70-90 zł.


Kaszubskie pieśni muzycy z pięciu krajów

Niedziela, 3 lipca, to dzień muzyki wokalnej. W Ratuszu Staromiejskim wystąpi Chór Kameralny Discantus, który pod dyrekcją Sławomira Bronka wykona pieśni religijne kompozytorów polskich i zagranicznych oraz kaszubskie pieśni ludowe, w aranżacji Marka Raczyńskiego na chór a'cappella. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Wstęp wolny.

To nie jedyne muzyczne wydarzenie odbywające się tego dnia w ramach festiwalu. W kościele św. Katarzyny (Gdańsk, ul. Profesorska 3) wystąpi Oberton Oktet - zespół młodych muzyków z pięciu krajów, między innymi z Armenii, Ukrainy i Kolumbii. Zaprezentuje najbardziej znany oktet: Mendelssohna, oraz dzieło młodego kompozytora austriackiego, Paula Maiera, którego w Polsce usłyszymy po raz pierwszy. Koncert rozpocznie się o godz. 19, wstęp wolny.


Koncerty w specjalnych miejscach

Kolejne duże koncerty odbywać się będą od piątku 8 lipca, ale to nie oznacza, że festiwal robi przerwę.

- Wyjątkowe jest to, że artyści, którzy dają wieczorne, główne koncerty, codziennie rano w dniach od 6 do 8 lipca będą grać w specjalnych miejscach, takich jak Dom Dziecka im. J. Korczaka, Szpital Dziecięcy „Polanki” im. M. Płażyńskiego czy Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC - zaznacza Tymendorf.

W piątek 8 lipca odbędzie się przedostatni koncert festiwalu. W Kościele Św. Wojciecha (ul. Trakt Św. Wojciecha 440) o godz. 18 usłyszymy wybrane duety na skrzypce i altówkę zapomnianych mistrzów klasycyzmu. Podobnie jak w poprzednich edycjach, tradycyjnie wystąpi dwóch dyrektorów festiwalu, czyli Duo del Gesù w składzie: Arnaud Kaminski (skrzypce) i Krzysztof Tymendorf (altówka). Wstęp wolny.

Festiwal zakończy 10 lipca wspomniany wcześniej koncert Leszka Możdżera i Larsa Danielssona. Rozpoczęcie o godz. 20. Bilety: 70-150 zł.

Euro Chamber Music Festival organizuje Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury.



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim