PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Chłód i śnieg, oblodzenie - zima przypomina o sobie. WIDEO I ZDJĘCIA
Chłód i śnieg, oblodzenie - zima przypomina o sobie. WIDEO I ZDJĘCIA
Pierwsze prawdziwie zimowe widoki tej zimy można było zobaczyć od samego rana w piątek 13 grudnia. Wprawdzie średnia temperatura tego dnia wynosiła się blisko 1°C, to jednak śnieg nie topniał szybko i wreszcie mogliśmy zobaczyć typowe zimowe obrazy. Zobacz jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach, kierowcy muszą szczególnie uważać na oblodzenia.
Taki widok z okna zobaczyli rano gdańszczanie
Taki widok z okna zobaczyli rano gdańszczanie
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Nie można nazwać tego atakiem zimy, choć z pewnością przypomniała ona o sobie. Już po godzinie szóstej, kiedy gdańszczanie wyruszali do pracy, mogli zobaczyć ośnieżone trawniki, krzewy i drzewa.

Zobacz jak w południe jeździło się po centrum Gdańska:


Na samochodach pojawiła się 2-centymetrowa warstwa śniegu. Nie trzeba było jednak skrobać szyb z lodu, wystarczyło włączyć wycieraczki. Śnieg na jezdniach topił się szybko, nie było więc problemów z poruszaniem się po drogach. Nie było też mrozu, choć w niektórych miejscach miasta np. w okolicy ul. Sobieskiego czy Trójmiejskiej Obwodnicy zdarzało się - 1°C. Jednak średnia temperatura w ciągu dnia wyniosła 0,7 °.


Typowy dzisiaj widok na parkingu z samego rana
Typowy dzisiaj widok na parkingu z samego rana
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


W najbliższe dni pogoda według synoptyków będzie zbliżona. W nocy z czwartku na piątek temperatura spadnie poniżej zera (od -3°C do -1°C), jedynie nad samym morzem 0°C. Spodziewać się też można małych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia prognozuje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i ostrzega przed możliwym oblodzeniem.

Śnieg poprószy również w sobotę i niedzielę. Zachmurzenie będzie duże. Prognozy nie mówią o silnym mrozie. Temperatury mają być zbliżone do zera (od-1°C w nocy, do nieco powyżej 0°C w dzień), a wiatr będzie wiał z prędkością 3 m/s.Mimo dodatniej temperatury cały dzień śnieg utrzymywał się

Mimo dodatniej temperatury cały dzień śnieg utrzymywał się
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Podobna pogodą powita nas następny tydzień. Trzeba pamiętać o tym, by odpowiednio ubrać się. Kierowcy z kolei muszą zachować ostrożność. Poza tym warto od czasu do czasu zatrzymać się i zrobić, choćby nawet smartfonem, jakąś fają pamiątkową zimową fotkę miasta.


Zima w Gdańsku 13 grudnia 2018 roku na zdjęciach

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl