Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Lekarz jak anioł. Nagroda dla dra Wojtackiego z hospicjum

Dr Janusz Wojtacki z Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku został wyróżniony ogólnopolską nagrodą Anioł Medycyny 2015. Laureatami są lekarze i farmaceuci, którzy z służą chorym z wyjątkowym zaangażowaniem.

Lekarz jak anioł. Nagroda dla dra Wojtackiego z hospicjum
A
A
data publikacji: 11 lutego 2016 r.

Dr Janusz Wojtacki
Dr Janusz Wojtacki
Materiały Fundacji Hospicyjnej

- W hospicjum nauczyłem się rzeczy, bez których nie byłbym dobrym lekarzem. Tak podstawowych jak pobieranie krwi, ale także rozmowa z chorym - mówi dr Wojtacki. -  Nauczyłem się cierpliwości, planowania czasu pod kątem chorego. Wiem jak ważne jest, co on czuje, jak ocenia swoje życie. Zawsze musi być moment pochylenia się nie tylko nad historią choroby, ale także nad historią życia.

O przyznaniu statuetki gdańskiemu lekarzowi zdecydowała Kapituła (zobacz TUTAJ), na czele której stanął prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski. Kandydatury do nagrody zgłaszali przede wszystkim sami pacjenci - tak właśnie było w przypadku dra Wojtackiego. W sumie zgłoszono 12 tys. kandydatów. W obu kategoriach łącznie nominowano 100 lekarzy i stu farmaceutów z całej Polski.  W tym gronie znaleźli się również inni lekarze z Pomorza: lek. med. Jakub Kłącz, kurolog w Centrum Medycznym Polmed, dr n. med. Ewa Szutowicz-Zielińska z Akademii Medycznej w Gdańsku oraz lek. med. Waldemar Zakowicz, internista, lekarz medycyny pracy w Centrum Medycznym LuxMed b na gdyńskim Oksywiu.

Ostatecznie przyznano 10 statuetek Anioł Medycyny i tyle samo Aniołów Farnacji.

Doktor Wojtacki od 20 lat jest związany z ruchem hospicyjnym na Pomorzu. Jeszcze jako student medycyny wraz z ks. Eugeniuszem Dutkiewiczem SAC, założycielem gdańskiego Hospicjum, odwiedzał chorych onkologicznie w ich domach. W 2013 r. Gazeta Wyborcza Trójmiasto uhonorowała go nagrodą Lekarz Roku.

Gala nagród Anioł Medycyny i Anioł Farmacji odbyła się w środę 10 lutego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uroczystość poprowadził Szymon Hołownia, a gwiazdą specjalną była KateLiu, laureatka III nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

- Wyróżnienie nagrodą lekarza sprawującego opiekę nad pacjentami onkologicznymi, podopiecznymi Hospicjum, to ważny gest zwracający uwagę na temat opieki hospicyjnej w Polsce - mówi Anna Laska z Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. - Światowy Dzień Chorego, ustanowiony w 1992 r. przez Jana Pawła II na dzień 11 lutego, obchodzony również w Hospicjum, będzie w tym roku okazją do złożenia doktorowi gorących gratulacji.

Na podstawie materiałów prasowych Fundacji Anioły Farmacji i Anioły Medycyny oraz materiałów Fundacji Hospicyjnej - opracowała A.K.