Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Premiera. Legenda o powstaniu krucyfiksu z Bazyliki Mariackiej na scenie Teatru Miniatura

Teatr Miniatura zaprasza na pierwszą premierę w sezonie 2017/2018 - inspirowany legendą o krucyfiksie z Bazyliki Mariackiej spektakl „Nie wierzę w śmierć”. Autorem sztuki jest o. Wacław Oszajca, znany jezuita, poeta i publicysta, współpracujący m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, a reżyserii podjął się Tomasz Kaczorowski, który zrealizował „Chimery Afanasjewa” w Teatrze na Plaży w Sopocie. Przedstawienie przeznaczone jest dla młodzieży i dorosłych. Premiera w niedzielę 5 listopada 2017 r.

Premiera. Legenda o powstaniu krucyfiksu z Bazyliki Mariackiej na scenie Teatru Miniatura
A
A
data publikacji: 31 października 2017 r.

Jacek Majok z jedną z lalek autorstwa Agnieszki Wielewskiej
Jacek Majok z jedną z lalek autorstwa Agnieszki Wielewskiej
Fot. Piotr Pędziszewski

- Czy głęboka i żarliwa wiara może być usprawiedliwieniem zabójstwa? Czy w konsumpcyjnej współczesności możliwe jest bezwarunkowe przebaczenie i miłość? Gdzie jest granica wolności twórczej artysty? - takie pytania stawiają twórcy spektaklu „Nie wierzę w śmierć”.

Spektakl jest otwartym dialogiem o granicach sztuki oraz kultu religijnego, pomiędzy człowiekiem Kościoła - o. Wacława Oszajcę, oraz osobę niewierzącą - w tej „roli” reżyser Tomasz Kaczorowski. Jako punkt wyjścia do rozmowy autor sztuki i reżyser wybrali gdańską legendę o ekspresji rzeźby Chrystusa z krucyfiksu, który stanowi jeden z elementów pochodzącej z XV wieku grupy Ukrzyżowania w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Historia opowiada o rzeźbiarzu, który zabił swojego modela, żeby w wiarygodny sposób oddać wyraz cierpienia i męki umierającego.

Przedstawienie łączy plan aktorski z lalkowym w formie drewnianych rzeźb. Scenografię i nietypowe lalki zaprojektowała gdańszczanka Agnieszka Wielewska, która ma na swoim koncie współpracę z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu czy Nowym Teatrem im. Witkacego w Słupsku. Autorem muzyki jest Miłosz Sienkiewicz, multiinstrumentalista zafascynowany muzyką średniowiecza.

Występują: Joanna Tomasik, Jacek Gierczak, Jacek Majok, Piotr Srebrowski i Krystian Wieczyński.

Premiera spektaklu odbędzie się w niedzielę 5 listopada 2017 r., o godz. 17, w Sali Prób Teatru Miniatura (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 16). Wcześniej, o godz. 15, odbędzie się spotkanie zatytułowane „Sztuka jako wehikuł”, z udziałem o. Wacława Oszajcy i Romualda Wiczy-Pokojskiego, dyrektora Teatru Miniatura. Gość opowie o Gdańsku jako przestrzeni inspiracji, pasji tworzenia i roli sztuki w codziennym życiu.

Na spotkanie wstęp wolny. Bilety na spektakl: normalny 25 zł, ulgowy 22 zł.

Kolejne prezentacje spektaklu: wtorek, 7 listopada, godz. 12; piątek, 10 listopada, godz. 18; niedziela, 12 listopada, godz. 18; wtorek, 14 listopada, godz. 12; niedziela, 26 listopada, godz. 18.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora