PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Legenda hip hopu w Gdańsku. Koncert Grandmaster Flash w GTS
Legenda hip hopu w Gdańsku. Koncert Grandmaster Flash w GTS
Grandmaster Flash - okrzyknięty przez „The New York Times” „pierwszym wirtuozem hip-hopu” - po raz pierwszy wystąpi w Polsce. W niedzielę, 2 grudnia, 2018 r. pojawi się na scenie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Bilety - ostatnie sztuki - jeszcze są.
Grandmaster Flash - legenda muzyki po raz pierwszy w Polsce, w Gdańsku!
Grandmaster Flash - legenda muzyki po raz pierwszy w Polsce, w Gdańsku!
mat. prasowe


Grandmaster Flash, czyli Joseph Saddler, to urodzony na Barbadosie, a wychowany na południowym Bronksie, hip hopowy muzyk i DJ. Uważany jest za jednego z pierwszych innowatorów hip hopu, pioniera Turntablizmu, cuttingu i miksowania.

Zaangażowany we wczesną nowojorską scenę DJ-ów, uczył się od Pete’a Jonesa i Koola Herca. Dziś jest głosem całego pokolenia pionierów hip hopu z lat 70. Jest m.in. inicjatorem techniki nazywanej cuttingiem, polegającej na używaniu dwóch kopii jednego nagrania i dwóch gramofonów, do których muzyk dodał mikser, by manualnie wzmocnić przerwy. Zwykłe odtwarzanie utworu było przerywane w celu nałożenia przerwy, która z kolei mogła być powtarzana przy użyciu miksera do przełączania kanałów, do czasu kiedy druga płyta nie trafi z powrotem na igłę gramofonu. Z czasem cutting został rozwinięty do scratchingu - przez DJ-a i producenta Grand Wizard Theodore'a.

Swój pseudonim Flash otrzymał jeszcze w szkole od postaci Flash Gordona, z którą się utożsamiał.

Jego występy to prawdziwe święto hip hopu i dekady, która ukształtowała ten muzyczny gatunek - artysta podczas swoich koncertów wykorzystuje archiwalne oryginalne nagrania, obrazy i filmy ze skarbców największych wytwórni płytowych.

Pierwszy i jedyny koncert Grandmaster Flasha w Polsce odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1), w niedzielę, 2 grudnia, 2018 r. Początek o godz. 20. Bilety: 90 zł.
oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl