PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Lechia znowu liderem? Dziś o godz. 18 w Gdańsku mecz z Zagłębiem Lubin

Lechia znowu liderem? Dziś o godz. 18 w Gdańsku mecz z Zagłębiem Lubin
Minął zaledwie tydzień od bolesnej porażki z Wisłą w Krakowie, a Lechia w bojowym nastroju znów ma szansę zostać liderem Ekstraklasy. Tak się stanie, jeśli biało-zieloni w sobotę (22 września) zwyciężą na swoim boisku z Zagłębiem Lubin.
Ostatnio Lechia grała w Gdańsku o ligowe punkty 31 sierpnia. Pokonała wtedy Koronę Kielce 2:0
Ostatnio Lechia grała w Gdańsku o ligowe punkty 31 sierpnia. Pokonała wtedy Koronę Kielce 2:0
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wszystko za sprawą niespodziewanego potknięcia aktualnego lidera - Wisły Kraków, która w piątek (21 września) została pokonana w Szczecinie przez Pogoń 2:1.

By wyjść na pozycję lidera ligowej tabeli, Lechii może wystarczyć nawet remis w sobotnim meczu - przy korzystnych dla gdańszczan wynikach innych rywali. Celem biało-zielonych jest jednak jak zwykle zwycięstwo, co pozwoli zostać liderem, bez oglądania się na innych. Zmiana mentalności zawodników i jakości gry całej drużyny to wielka zasługa trenera Piotra Stokowca. 15 września Lechia miała 17 ligowych punktów, w Krakowie wyszła na boisko przeciwko bardzo dobrze dysponowanej Wiśle, która miała 14 punktów. To był pojedynek na szczycie. Lechia mogła grać na remis, by utrzymać pozycję lidera, ale tego nie zrobiła. Biało-zieloni grali ofensywny futbol, żeby wygrać i powiększyć przewagę nad resztą drużyn w tabeli. Przegrali 2:5, ale wynik absolutnie nie oddaje przebiegu i jakości gry - jest bardziej odzwierciedleniem pechowych zbiegów okoliczności. Krakowiakom tego dnia szczęście bardzo sprzyjało. Była to pierwsza porażka Lechii w nowym sezonie.

Dzisiejszy przeciwnik gdańszczan - Zagłębie Lubin - zajmuje w tabeli 5. miejsce. Drużyna jest silna, dobrze zorganizowana. Ten pojedynek będzie miał szczególny podtekst: aktualny szkoleniowiec i odnowiciel Lechii - Piotr Stokowiec - od maja 2014 r. do listopada 2017 r. był właśnie trenerem Zagłębia Lubin i osiągnął z tą drużyną bardzo dobre wyniki. Większość zawodników, którzy w sobotę wybiegną przeciwko biało-zielonym zna “jak własną kieszeń”. Teoretycznie Lechia ma więc taktyczną przewagę - za sprawą trenera.  

Warto dodać, że ceniony przez Stokowca i kibiców środkowy pomocnik biało-zielonych - Jarosław Kubicki - do lata tego roku był zawodnikiem Zagłębia Lubin.

Co można jeszcze powiedzieć o potencjałach obu drużyn? Według fachowego portalu Transfermarkt.pl, wartość rynkowa zawodników Lechii Gdańsk wynosi obecnie 9,4 mln euro. W przypadku Zagłębia Lubin jest to kwota niewiele niższa - 8 mln 750 tys. euro.

Teoretycznie więc atut własnego boiska i wiedza trenera Lechii powinny przesądzić o zwycięstwie biało-zielonych.

- To dla mnie tak samo ważny mecz, jak z Legią czy Zagłębiem Sosnowiec - mówi Piotr Stokowiec. - Gramy o trzy punkty i każdy mecz chcemy wygrać. Nowe zadania, dużo pracy. Na tym się skupiam. Jesteśmy na pewnym etapie budowania drużyny i moja długofalowa praca pokazuje, że dobrze się w tym odnajduję.

Jak samopoczucie po niedawnej porażce z Wisłą Kraków?

- Pierwszy raz jesteśmy w takiej sytuacji, że musimy zareagować po przegranej, ale pracowaliśmy nad tym, by podnieść się po niej - nie ukrywa trener Stokowiec. - Z każdym meczem coraz lepiej wygląda Artur Sobiech, w szerokiej kadrze pojawi się Rafał Wolski, za chwilę wróci Sławek Peszko, tak że myślimy cały czas o rozwoju i chcemy przyciągnąć kibiców na stadion.

MECZ LECHIA GDAŃSK - ZAGŁĘBIE LUBIN

SOBOTA, 22 WRZEŚNIA 2018 r., GODZ. 18

STADION ENERGA GDAŃSK 

JAK DOJECHAĆ? NAJLEPIEJ SAMOCHODEM LUB SKM

Kolejki na trasie Gdańsk Główny - Gdańsk-Stadion Expo rozpoczną kursowanie od godz. 16.40. Przed meczem przewidziane są cztery kursy na tej trasie. Po spotkaniu pociągi SKM rozpoczną kursowanie ze stacji Stadion-Expo o godz. 20.05. W drodze do Gdańska Głównego przewidziano również cztery kursy powrotne. Ostatni kurs pociągu SKM po zakończeniu spotkania zaplanowano na godz. 20.59

ROZKŁAD JAZDY POCIĄGÓW SKM:

Pociągi z przystanku Gdańsk Główny w kierunku przystanku Gdańsk - Stadion Expo:

  • 16.40 (przyjazd na stadion 16.46)
  • 17.08 (przyjazd na stadion 17.14)
  • 17.30 (przyjazd na stadion 17.36)
  • 17.40 (przyjazd na stadion 17.46)

Kolejki SKM z przystanku Gdańsk - Stadion Expo w kierunku Dworca Głównego:

  • 20.05 (przyjazd na dworzec o 20.11)
  • 20.15 (przyjazd na dworzec o 20.21)
  • 20.37 (przyjazd na dworzec o 20.43)
  • 20.59 (przyjazd na dworzec o 21.05)

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl