• Lechia w półfinale Pucharu Polski po golach Michała Maka i Tomasza Makowskiego

Lechia w półfinale Pucharu Polski po golach Michała Maka i Tomasza Makowskiego

W środę, 27 lutego, piłkarze Lechii Gdańsk w 1/4 finału Pucharu Polski zagrali na wyjeździe Górnikiem Zabrze. Podopieczni trenera Piotra Stokowca wygrali 2:1 a bramki zdobyli Michał Mak i Tomasz Makowski. Gol dla gospodarzy padł dopiero w doliczonym czasie gry. Gdańszczanie awansowali do półfinału tych rozgrywek.
27.02.2019
Michał Mak (z lewej) zdobywcą pierwszego gola dla Lechii w meczu z Górnikiem Zabrze

Spotkanie już od pierwszych minut było bardzo wyrównane, a oba zespoły stwarzały sobie sytuacje. Obraz takiej gry nie ulegał zmianie przez większość czasu trwania środowej rywalizacji. Na początku meczu byliśmy świadkami małej wymiany ciosów, ale żadna ze stron nie zdołała znaleźć drogi do bramki przeciwników.

W 20. minucie Igor Angulo świetnie przedarł się w nasze pole karne, ale z bliskiej odległości trafił tylko w dobrze ustawionego Zlatana Alomerovica. Trzy minuty później Górnik stworzył sobie świetną sytuację po stałym fragmencie gry, ale kapitalnie na linii bramkowej zachował się Zlatan.

W kolejnych minutach Lechia starała się odpowiedzieć, co udało się w 33. minucie. Michał Mak zszedł z piłką do środka i oddał kapitalny strzał z około 25 metrów! Golkiper Górnika nie miał żadnych szans przy tym uderzeniu.

W pierwszej połowie spotkania na bramkę rywali uderzali Flavio Paixao, Filip Mladenović czy Tomasz Makowski, ale dobrze w tych sytuacjach blokowali defensorzy drużyny z Zabrza.

W drugiej odsłonie rywalizacji inicjatywę przejął Górnik, ale Lechia wyprowadzała groźne kontrataki, które są mocną stroną podopiecznych Piotra Stokowca. W 62. minucie wprowadzony na boisko Konrad Michalak popędził prawą stroną boiska i zagrał w szesnastkę do wbiegającego Błażeja Augustyna! Doświadczony obrońca oddał strzał głową, ale skierował piłkę w miejsce, gdzie ustawiony był Martin Chudy.

W 77. minucie Lechia wyprowadziła szybki kontratak, piłka trafiła na 10 metr do Jakuba Araka, ale został zablokowany w ostatniej chwili. Kilka minut później nieatakowany Makowski świetnie uderzył z około 20 metrów, podwyższając prowadzenie Lechii!

W 88. minucie kolejną znakomitą paradę zaliczył Alomerović, który obronił strzał z bliskiej odległości. W doliczonym czasie gry Górnik zdobył gola z rzutu karnego, ale nie miało to wpływu na ostateczne rozstrzygnięcie. Biało-Zieloni awansowali do półfinału Pucharu Polski!

W poniedziałek, 4 marca, gdańszczanie wracają na ligowe boiska. O godz. 18.00 rozpoczną wyjazdowe spotkanie z Zagłębiem Lubin. Będzie to ostatnie spotkanie 24. kolejki ekstraklasy.

Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk 1:2 (0:1)

Bramki: Michał Mak (33.), Tomasz Makowski (85.) - Igor Angulo (90. - kar.)

Żółte kartki: Łukasz Wolsztyński (Górnik) - Tomasz Makowski (20.), (Lechia)

Górnik: Martin Chudy - Michał Koj, Paweł Bochniewicz, Przemysław Wiśniewski, Boris Sekulić - Mateusz Matras - Jesus Jimenez, Walerian Gwilia (84' Dani Suarez), Maciej Ambrosiewicz (59' Ishmael Baidoo), Giannis Mystakidis (59' Łukasz Wolsztyński) - Igor Angulo.

Lechia: Zlatan Alomerović - Karol Fila, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović - Flavio Paixao (90+1 Mateusz Żukowski), Tomasz Makowski, Daniel Łukasik, Jarosław Kubicki, Michał Mak (58' Konrad Michalak) - Artur Sobiech (71' Jakub Arak).

Za lechia.pl

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim