Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Lechia odzyskała jeden punkt! Wygrać z Ruchem i tak trzeba

Przed sobotnim meczem z Ruchem Chorzów, gdańszczanie mieć będą nie 35 a 36 punktów. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim w piątek, 8 kwietnia, wstrzymał zabranie Lechii Gdańsk, jednego punktu.

Lechia odzyskała jeden punkt! Wygrać z Ruchem i tak trzeba
A
A
data publikacji: 08 kwietnia 2016 r.

Kibice są zadowoleni, piłkarze też - Lechia odzyskała jeden punkt
Kibice są zadowoleni, piłkarze też - Lechia odzyskała jeden punkt
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Przypomnijmy, że zgodnie z kryterium F.09, nowym wymogiem PZPN, kluby ekstraklasy muszą dowieść, że na dzień 30 listopada 2015 roku nie posiadały przeterminowanych zobowiązań wobec innych klubów piłkarskich, pracowników, zawodników i z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN, które powstały do dnia 30 czerwca 2015.

Za niepłacenie w ustalonym terminie zobowiązań finansowych Komisja Ligi ds. Licencji PZPN może nałożyć na klub kary: odjęcie od 1 do 10 punktów w trwającym sezonie 2015/16.

W przypadku Lechii takie zobowiązania były, zostały uregulowane, ale po terminie 30 listopada 2015 roku. Ten fakt sprawił, że Komisja ds. Licencji zdecydowała się nałożyć sankcje. Lechia została ukarana jednym punktem ujemnym.

Klub złożył skargę do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim.

W piątek, 8 kwietnia, w przeddzień ostatniej kolejki sezonu zasadniczego, Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim na posiedzeniu niejawnym postanowił wstrzymać wykonanie decyzji Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN oraz poprzedzającej jej decyzji Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

“Skarżący uprawdopodobnił, że brak wstrzymania wykonania decyzji w zakresie w jakim nakłada ona na Skarżącego sankcję ujemnego punktu w bieżącym sezonie rozgrywkowym 2015/16 może spowodować nieodwracalną szkodę po stronie Skarżącego. 

Nie przesądzając w żadnym razie wyniku niniejszego postępowania, wskazać należy, że Skarżący uprawdopodobnił zasadność podniesionych w Skardze zarzutów, w szczególności w zakresie dokonanej przez Komisję Odwoławczą ds. Licencji Klubowych PZPN błędnej wykładni punktu 10.11.1 ust. 2 Podręcznika Licencyjnego PZPN na sezon 2015/16 oraz wymierzenia kary rażąco niewspółmiernej do stopnia winy, co może spowodować daleko idące negatywne konsekwencje dla Skarżącego” - czytamy m.in. w uzasadnieniu Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl. 


W praktyce oznacza to, że Lechia przed meczem ma 36 punktów a nie 35. Ma więc dwa (a nie trzy) punkty straty do Ruchu Chorzów oraz jeden punkt przewagi nad Wisłą Kraków, Podbeskidziem Bielsko-Biała oraz Jagiellonią Białystok.

Nie zmienia to faktu, że biało-zieloni, by być pewnymi występu w grupie mistrzowskiej, sobotni mecz (9 kwietnia 2016) z Ruchem i tak powinni wygrać.


Czytaj także:

Tylko zwycięstwo. Lechia przed meczem z Ruchem

PZPN bez litości. Kara dla Lechii za nieterminowe spłaty

A jednak. Lechia na wiosnę wystartuje bez jednego punktu
 

-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora