PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Lechia oddaje punkt, Ruch wraca do grupy mistrzowskiej
Lechia oddaje punkt, Ruch wraca do grupy mistrzowskiej
Koniec zamieszania. Lechia w porozumieniu z PZPN wycofała swoją skargę do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl. Oznacza to, że gdański klub na zakończenie sezonu zasadniczego ma 38 a nie 39 punktów a w grupie mistrzowskiej zagra Ruch Chorzów a nie Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Po zwycięstwie nad Ruchem, biało-zieloni byli pewni gry w grupie mistrzowskiej
Po zwycięstwie nad Ruchem, biało-zieloni byli pewni gry w grupie mistrzowskiej
Jacek Szymański/www.gdansk.pl

Za niepłacenie w ustalonym terminie zobowiązań finansowych Komisja Ligi ds. Licencji PZPN na początku lutego 2016 roku ukarała Lechię odjęciem jednego punktu.

Pod koniec marca klub złożył skargę do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim.

W piątek, 8 kwietnia, w przeddzień ostatniej kolejki sezonu zasadniczego, Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim na posiedzeniu niejawnym postanowił wstrzymać wykonanie decyzji Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN oraz poprzedzającej jej decyzji Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

W sobotę, 9 kwietnia, PZPN zakwestionował werdykt, Lechia podtrzymała chęć dochodzenia swoich praw a Ekstraklasa S.A. zaapelowała do Trybunału Arbitrażowego o szybkie rozstrzygnięcie. Jego prezes, Zbigniew Ćwiąkalski, obiecał, że sprawa zostanie rozstrzygnięta w środę, 13 kwietnia.

Po ostatniej kolejce sezonu zasadniczego i zwycięstwie nad Ruchem Chorzów 2:0, biało-zieloni mieli na koncie 39 punktów i zostali sklasyfikowani na siódmym miejscu w tabeli. Bez względu na decyzję Trybunału Arbitrażowego, Lechia i tak zachowałaby miejsce w czołowej ósemce.

Problem z punktem Lechii dotyczył (dotyczy?) tak naprawdę Ruchu Chorzów i Podbeskidzia Bielsko-Biała. Gdy Lechia miała 39 punktów, do grupy mistrzowskiej wskoczyło Podbeskidzie, gdy Lechia ma 38 punktów, w czołowej ósemce pozostaje Ruch.

W tej drugiej sytuacji Lechia, Ruch i Podbeskidzie mają tyle samo punktów. Według regulaminu ekstraklasy trzeba stworzyć dodatkową tabelkę.

Mecze między zainteresowanymi zespołami:

  • Runda jesienna: Ruch - Podbeskidzie 1:1, Podbeskidzie - Lechia 1:1, Ruch - Lechia 3:2
  • Runda wiosenna: Podbeskidzie - Ruch 1:1, Lechia - Podbeskidzie 5:0, Lechia - Ruch 2:0
     
     1.   Lechia Gdańsk   4   7   10:4
     2.   Ruch Chorzów   4   5    5:6
     3.   Podbeskidzie Bielsko-Biała   4   3    3:8


W poniedziałek, 11 kwietnia, gdański klub w porozumieniu z PZPN wycofał skargę z Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl. W praktyce oznacza to, że Lechia ma 38 punktów a w ósemce jest Ruch.

- Piłkarskie rozstrzygnięcia winny zapadać na boisku, a nie w wyniku decyzji Trybunału Arbitrażowego - zapowiedzieli zgodnie w poniedziałek, 11 kwietnia, prezes Lechii Adam Mandziara i prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Miejmy nadzieję, że to rzeczywiście już koniec zamieszania z punktem Lechii. 
 

Wspólne stanowisko Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Lechii Gdańsk SA w sprawie postępowania odwoławczego od decyzji Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN 

W dniu 11 kwietnia 2016 roku Lechia Gdańsk, na skutek rozmów przeprowadzonych z przedstawicielami Polskiego Związku Piłki Nożnej, postanowiła wycofać złożoną 29 marca br., skargę do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl., w sprawie decyzji Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN o nałożeniu na klub sankcji w postaci ujemnego punktu w bieżącym sezonie rozgrywkowym 2015/16. 

Po konsultacji z ekspertami UEFA oraz respektując ich zalecenia skierowane do związku oraz klubu, Polski Związek Piłki Nożnej oraz Lechia Gdańsk doszły do przekonania, iż dalsze prowadzenie sporu przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu przy PKOl. jest niecelowe. 

W ocenie Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka oraz Prezesa Lechii Adama Mandziary piłkarskie rozstrzygnięcia winny zapadać na boisku, a nie w wyniku decyzji Trybunału Arbitrażowego. To walka na boisku i jej reguły powinny decydować o kolejności w tabeli.

Lechia Gdańsk postanowiła zachować neutralność i szacunek dla boiskowych rozstrzygnięć, dlatego 11 kwietnia podjęła decyzję o wycofaniu przedmiotowej skargi.

Łączy nas wszystkich piłka.


Czytaj także:

PZPN bez litości. Kara dla Lechii za nieterminowe spłaty

A jednak. Lechia na wiosnę wystartuje bez jednego punktu

Lechia odzyskała jeden punkt! Wygrać z Ruchem i tak trzeba

Ruch pokonany, cel osiągnięty i rekord frekwencji na Lechii

Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze