Lechia - Jagiellonia Białystok 2:2. Nadal czerwona latarnia, ale są dwie dobre wiadomości

Po dziesięciu kolejkach Ekstraklasy piłkarze Lechii nadal zajmują ostatnie miejsce w ligowej tabeli, ale za sprawą meczu z Jagiellonią dali kibicom odrobinę optymizmu. Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że zespół wcale nie zapomniał, jak gra się w piłkę nożną na dobrym poziomie. Druga dobra wiadomość: jeśli gdańszczanie znowu nie obniżą lotów, powinni wydobyć się z tarapatów i uniknąć degradacji do niższej klasy rozgrywkowej.
17.09.2022
Dwaj zawodnicy walczą o piłkę na boisku. Po prawej jest biegnący piłkarz w żółto-czerwonym stroju. Po lewej zawodnik w biało-zielonym stroju, który przewraca się na murawę. Jeszcze bardziej na lewo znajduje się uciekająca w lewo piłka
Jednym z wyróżniających się zawodników Lechii w meczu z Jagiellonią był Conrado, który znany jest z wielkiego serca do boiskowej walki. W sobotę znowu imponował szybkością i zwrotnością, często był przy piłce. Rywale niejednokrotnie uciekali się do gry faul

Można było mieć spore obawy przed tym meczem. Lechia od początku sezonu przegrała sześć z ośmiu dotychczas rozegranych spotkań ligowych i zajmuje ostatnie miejsce w tabeli, jest “czerwona latarnią”. Jagiellonia - przeciwnie, radzi sobie dobrze. Białostoczanie to mocny środek tabeli, tydzień temu na własnym boisku rozbili Stal Mielec 4:1.

Lechia chce wreszcie wygrać - w sobotę podejmie Jagiellonię. “Kibice są nam w stanie wiele wybaczyć, ale…”

Lechia na dnie Ekstraklasy. Dymisja prezesa Adama Mandziary przyjęta, nowego trenera poznamy w tym tygodniu

Początek sobotniego meczu w Gdańsku zdawał się potwierdzać najgorsze obawy.

• Już w 3. minucie Lechia straciła piłkę na prawym skrzydle swojej obrony. Przejął ją Marc Gual i pobiegł wzdłuż linii końcowej na bramkę gdańszczan. Wydawało się, że to zbyt ostry kąt, by strzelić gola - że pewnie będzie starał się dograć do któregoś z kolegów, będących w lepszej sytuacji strzeleckiej. Tymczasem Gual zrobił zwód w lewo, czym zmylił kluczowego obrońcę Lechii, Michała Nalepę. Zaraz potem zrobił zwód w prawo, co Nalepę “wkręciło” w murawę. Gual miał dość wolnego miejsca, by zdecydować się na strzał. Uderzył mocno, prawą nogą, w kierunku długiego słupka. Piłka wpadła do siatki, obok rozpaczliwie interweniującego Dusana Kuciaka. Zrobiło się 1:0 dla Jagielloni.

Lechia ruszyła do odrabiana strat. Dominowała na boisku, ale do przerwy nic to nie dało. Goście zamienili swoje pole karne w twierdzę i próbowali dobić gospodarzy z kontry.

Waleczność i konsekwencja gdańszczan przyniosły efekty w drugiej połowie meczu.

• W 52. minucie Flavio Paixao dostał z głębi pola świetne prostopadłe podanie od Jarosława Kubickiego. Paixao stał w polu karnym, obrońcy chcieli go złapać na spalonym, ale się nie udało. Gdański napastnik znalazł się sam na sam z bramkarzem gości. Strzelił do siatki mocno i pewnie. Było 1:1.

Niestety radość gdańszczan nie trwała długo. Być może zawodnicy Lechii, podobnie jak kibice, oczami wyobraźni zobaczyli już następną, zwycięską, bramkę. I stracili czujność.

• W 55. minucie ładne podanie z głębi pola dostał Jesus Imaz. Napastnik Jagielloni doszedł do sytuacji sam na sam z bramkarzem Lechii, strzelił pewnie do siatki. Było 2:1 dla Jagielloni.

Lechii zostało ponad pół godziny na odrobienie strat.

• Udało się w 73. minucie. Wrzutka w pole karne Jagielloni, główkował Paixao, ale piłka nie poleciała w stronę bramki, ponieważ uderzyła obrońcę gości w rękę. Początkowo sędzia tego nie zauważył, ale po analizie VAR wskazał na wapno. Flavio strzelił karnego mocno i szczęśliwie - piłka odbiła się od prawego słupka, po czym wpadła do siatki.

NASZA FOTORELACJA Z MECZU

Meczowe statystyki pokazują, że Lechia grała z silną Jagiellonią jak równy z równym, a nawet dominowała, wielokrotnie spychając gości do głębokiej defensywy.

• Posiadanie piłki: 60 do 40 na korzyść Lechii
  • Strzały w ogóle: 18 do 13
  • Strzały celne: 5 do 4
  • Gdańszczanie mieli dużo wyższą celność podań, niż goście: 79 proc. do 69 proc.
  • Jagiellonia odpowiedziała na dobrą grę Lechii faulami, za co dostała sześć żółtych kartek, przy dwóch “żółtkach” dla gdańszczan

Krótko mówiąc, tak nie wygląda drużyna, która jest rzeczywistym kandydatem do spadku z Ekstraklasy. Warto przyglądać się Lechii w kolejnych meczach.

LECHIA GDAŃSK - JAGIELLONIA BIAŁYSTOK 2:2 (0:1)