PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Hit ekstraklasy w Gdańsku. Lechia na Stadionie Energa Gdańsk podejmuje Legię

Hit ekstraklasy w Gdańsku. Lechia na Stadionie Energa Gdańsk podejmuje Legię
- Lechia ma teraz dobry okres, ale my będziemy walczyć o zwycięstwo - mówi przed hitem kolejki trener Legii Warszawa Ricardo Sa Pinto. - To dla nas kolejne wyzwanie, którego się nie boimy. Jesteśmy na nie gotowi - zapewnia Piotr Stokowiec, trener gdańszczan. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 9 grudnia, na Stadionie Energa Gdańsk. Początek o godz. 18.00.
W marcu 2018 roku Lechia w Gdańsku przegrała z Legią 1:3. Na zdjęciu Lukas Haraslin i Michał Pazdan
W marcu 2018 roku Lechia w Gdańsku przegrała z Legią 1:3. Na zdjęciu Lukas Haraslin i Michał Pazdan
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


- To jest mecz jesieni, jeśli nie sezonu - mówi Roman, jeden z kibiców Lechii. - Jeśli Lechia wygra, to jak nic idzie na mistrza (po tytuł mistrza Polski - red.).

Lechia jest liderem ekstraklasy (37 punktów, 11 zwycięstw, 4 remisy, 2 porażki, bramki 30:17). Legia Warszawa jest wiceliderem (32 punkty, 9 zwycięstw, 5 remisów, 3 porażki, bramki 29:18).

O wytypowanie wyniku poprosiliśmy gdańskiego radnego Andrzeja Kowalczysa, który świetnie typował wyniki meczów reprezentacji Polski podczas Euro 2016.

- 2:1 dla Lechii, ale w bólach i męczarniach - rzucił bez zastanowienia pan Andrzej. - To nie będzie mecz, o którym można powiedzieć: świetne widowisko. Będzie też kolorowo, czyli sędzia pokaże kilka kartek, na pewno będzie przynajmniej jedna czerwona.

Czy tak będzie? Przekonamy się w niedzielę, 9 grudnia. Początek meczu na Stadionie Energa Gdańsk o godz. 18.00.


Co o najbliższym spotkaniu na szczycie ekstraklasy mówią trenerzy obu zespołów?

Piotr Stokowiec, Lechia Gdańsk:

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że niedzielny mecz będzie dla nas prawdziwą weryfikacją. Dla nas weryfikacja jest co tydzień i na dobrą sprawę co tydzień gramy z Legią Warszawa, bo z takim nastawieniem podchodzimy do każdego meczu.

To dla nas kolejne wyzwanie, nie boimy się. Jesteśmy na nie gotowi. Cieszę się, że czeka nas mecz, który jest na ustach całej piłkarskiej Polski. I mam nadzieję, że po ostatnim gwizdku sędziego o Lechii, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, znowu będzie głośno.

Nasz zespół idzie do przodu, rozwija się i sam podnosi sobie poprzeczkę. Chcemy grać solidnie i na wszystko zasłużyć rzetelną pracą. Może nie wszystkim się podoba nasz styl, ale priorytetem jest dobra organizacja gry, dyscyplina i agresywność.

Legia rośnie w siłę, ale wierzę, że w Gdańsku napotka na równą siłę i razem stworzymy świetne widowisko.

Ricardo Sa Pinto, szkoleniowiec Legii:

Domagoj Antolić wciąż nie jest w stanie grać. Jeśli chodzi o Marko Vesovicia, jego sytuacja zdrowotna nie jest jeszcze w stu procentach wyjaśniona. Co do reszty zawodników, okaże się dopiero przed meczem.

Lechia wygrała sześć ostatnich meczów. Są teraz w znakomitej formie. To bardzo solidny, ciężko pracujący i zgrany zespół. Gdańszczanie mają takie same możliwości, jak my. Czasami o powodzeniu akcji decydują dwa-trzy podania. Gospodarze z pewnością będą mogli liczyć na wsparcie swoich kibiców, my jesteśmy jednak przygotowani.
Lechia Gdańsk lubi wymieniać długie podania, robi również pożytek ze stałych fragmentów gry. Niedzielny mecz będzie starciem dwóch najlepszych polskich zespołów, dlatego decydujące mogą być detale.

Joao Nunes oraz Flavio Paixao prawdopodobnie nie grali zbyt dużo w Portugalii, dlatego nie śledziłem wcześniej przebiegu ich karier. Usłyszałem o nich dopiero, gdy zostałem trenerem Legii. Wiem jednak, że napastnik Lechii robi różnicę. Wykonaliśmy dogłębną analizę, dlatego o obu z nich teraz wiem już wiele.

Zdajemy sobie sprawy z naszej straty punktowej, ale wszyscy wiemy, jaka jest ekstraklasa. Dla nas będzie to trudny mecz. Lechia ma teraz dobry okres, ale my będziemy walczyć o zwycięstwo.


Dodajmy, że mecz decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha odbędzie się bez kibiców Legii Warszawa. Kibice Legii mieli zakaz zorganizowanych wyjazdów przez trzy kolejne mecze i ten trzeci przypadał właśnie na spotkanie w Gdańsku, jednak po dwóch meczach Komisja Ligi zawiesiła karę. 

Zdziwieni decyzją wojewody pomorskiego są przede wszystkim kibice i władze Legii. Klub ze stolicy wydał nawet specjalne oświadczenie w tej sprawie. 

Czytamy w nim m.in:

Z niezrozumieniem i niepokojem przyjęliśmy informację, że Wojewoda Pomorski podjął na wniosek policji decyzję o zamknięciu sektora gości podczas niedzielnego meczu 18. kolejki LOTTO Ekstraklasy pomiędzy Lechią Gdańsk i Legią Warszawa. Nie znamy podstaw tej decyzji i nie widzimy żadnych przesłanek do jej podjęcia.
Jako Legia Warszawa nie mieliśmy też żadnej możliwości wypowiedzenia się w sprawie decyzji Wojewody ani odwołania od niej. Nie poznaliśmy nawet jej uzasadnienia, a informację o zamknięciu sektora przekazał nam klub Lechia Gdańsk. Co więcej, decyzja została podjęta cztery dni przed meczem, który jest nie tylko największym hitem kolejki, ale też jednym z najważniejszych spotkań rundy.

Stowarzyszenie kibiców zorganizowało wyjazd, zamówiło i opłaciło pociąg. Nie było powodów, aby przypuszczać, że nie zostaną wpuszczeni na stadion. Jeśli w tej sytuacji dojdzie do wyjazdu kibiców do Gdańska, jako klub nie możemy brać za to żadnej odpowiedzialności.

Jednoznacznie podkreślamy, że zarówno decyzja, jak i termin jej podjęcia są dla nas oburzające. Zamykanie sektorów z pewnością nie poprawi frekwencji na polskich stadionach, a robienie tego cztery dni przed meczem i bez merytorycznego uzasadnienia, tworzy zdecydowanie więcej zagrożeń, niż dopuszczenie do kibicowania swojej drużynie podczas meczu.


lechia grafika


W Pucharze Polski z Górnikiem Zabrze

W piątek, 7 grudnia, odbyło się losowanie ćwierćfinałów Pucharu Polski. Lechia trafiła na Górnika Zabrze.

Pary 1/4 finału Pucharu Polski:

 • Puszcza Niepołomice - Miedź Legnica
 • Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk
 • Odra Opole - Jagiellonia Białystok
 • Raków Częstochowa - Legia Warszawa

Mecze rozegrane zostaną w dniach 26-28 lutego oraz 5-14 marca 2019 roku.


Dla kibiców Lechii mamy 5 podwójnych biletów na mecz z Legią
Dla kibiców Lechii mamy 5 podwójnych biletów na mecz z Legią
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


KONKURS DLA CZYTELNIKÓW

Dla naszych Czytelników mamy podwójne bilety na mecz Lechia Gdańsk - Legia Warszawa w niedzielę, 9 grudnia 2018 roku, o godz. 18.00 na Stadionie Energa Gdańsk. Trzeba odpowiedzieć poprawnie na jedno pytanie.

PYTANIE:

Jaki był wynik meczu Legia - Lechia w pierwszej rundzie tego sezonu?

Odpowiedzi z podaniem własnego imienia i nazwiska należy przesyłać do soboty, 8 grudnia 2018 roku, do godz. 18.00 na adres e-mail: redakcja@gdansk.pl. Zwycięzcy otrzymają bilety drogą elektroniczną na adres mail, z którego została wysłana odpowiedź na zadane pytanie konkursowe. 

REGULAMIN KONKURSU

 1. Organizatorem konkursu "Wygraj bilety namecz Lechia Gdańsk - Legia Warszawa" są Gdańskie Centrum Multimedialne Spółka z o.o. ul. Andruszkiewicza 5, 80-601 Gdańsk (wydawca portalu www.gdansk.pl) oraz klub Lechia Gdańsk.
 2. Konkurs rozpoczyna się z chwilą ogłoszenia na stronie www.gdansk.pl i trwa do czasu rozstrzygnięcia.
 3. Data trwania konkursu jest ustalana niezależnie dla każdego konkursu i jest podana przy opisie konkursu. Przy czym dzień zakończenia konkursu jest dniem podania zwycięzcy konkursu.
 4. Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne. Do konkursu można przystąpić w każdym momencie jego trwania.
 5. Udział w konkursie polega na przesłaniu poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe na adres redakcja@gdansk.pl z wpisanym tematem maila: "LECHIA".
 6. Zwycięzcą konkursu zostaje osoba, której e-mail trafi na adres elektroniczny organizatora w jak najszybszym czasie.
 7. Nagrodą w konkursie jest jeden podwójny bilet na mecz Lechia Gdańsk - Legia Warszawa w niedzielę, 9 grudnia 2018 roku, o godz. 18.00 na Stadionie Energa Gdańsk.
 8. Ogłoszenie wyników następuje po rozstrzygnięciu konkursu.
 9. Zwycięzca zostanie powiadomiony o wygranej na wskazany adres e-mail lub numer telefonu.
 10. Zwycięzca zobowiązany jest wysłać na adres organizatora konkurs@gdansk.pl potwierdzenie otrzymania informacji o przyznanej nagrodzie.
 11. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą lub stwierdzenia nieprawidłowości podczas weryfikacji, zwycięzcą ogłoszona zostanie osoba, która zajęła kolejne miejsce w konkursie.
 12. Udział w konkursie jest równoznaczny z zapoznaniem się z regulaminem konkursu i akceptacją jego treści, a także wyrażeniem zgody przez osoby uczestniczące na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych niezbędnych do realizacji konkursu, w tym wysłanych w mailu do redakcji.


Wypowiedź trenera Sa Pinto z oficjalnej strony internetowej Legii


Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze