• Lechia - Jagiellonia, czyli jak lider z wiceliderem. W niedzielę, o godz. 18.00

Lechia - Jagiellonia, czyli jak lider z wiceliderem. W niedzielę, o godz. 18.00

To będzie hit piłkarskiej ekstraklasy. Na Stadionie Energa Gdańsk zagrają Lechia Gdańsk - lider tabeli, jedyny niepokonany zespół w tym sezonie na swoim stadionie oraz Jagiellonia Białystok - wicelider, zespół, który nie przegrał jeszcze w meczach wyjazdowych. SPRAWDŹ, jak dojechać na mecz.
24.11.2018
Hit ekstraklasy powinien ściągnąć na trybuny Stadionu Energa Gdańsk sporo fanów Lechii

Po niemal dwutygodniowej przerwie spowodowanej meczami reprezentacji Polski (towarzyskim z Czechami w Gdańsku oraz w Lidze Narodów z Portugalią) zespoły ekstraklasy wracają na boiska.

W niedzielę, 25 listopada, na Stadionie Energa Gdańsk zmierzą się dwie najlepsze drużyny po 15. ligowych kolejkach.

1. Lechia          31 pkt      25:15
  2. Jagiellonia    28            26:18

Trener Lechii Piotr Stokowiec: - Piłkarze otrzymali kilka dni wolnego w tej przerwie, by odpocząć, ale też solidnie popracowaliśmy. Inne obciążenia, inna objętość i zawodnicy to czują i widzieli. Nie ma potrzeby w tym okresie, by budować formę. Chcieliśmy podtrzymać, to co mamy. W końcu mógł odpocząć i trochę więcej popracować z nami w przerwie na reprezentację Lukas Haraslin.

Trener Jagiellonii Ireneusz Mamrot: - Kilku moich zawodników grało w swoich reprezentacjach. Przemek Frankowski grał w obu meczach, gdy wrócił do Białegostoku jeszcze było widać u niego zmęczenie, ale myślę, że do niedzieli dojdzie do pełni dyspozycji. Cieszę się, że Arvydas Novikovas zagrał tylko jedno spotkanie, bo tych minut, biorąc pod uwagę klub i reprezentację, ma najwięcej w zespole.

Podczas ligowej przerwy w Jagiellonii w swoich reprezentacjach oprócz Frankowskiego (Polska) i Novikovasa (Litwa) grał jeszcze Roman Bezjak (Słowenia). W reprezentacji U-21 w barażach z Portugalią powołani byli Karol Świderski z Jagiellonii i Konrad Michalak z Lechii. Obaj mogą być zadowoleni, bo po dwumeczu wywalczyli awans do mistrzostw Europy. W przyszłym roku we Włoszech i San Marino jednak łatwo mieć nie będą, bowiem biało-czerwoni w grupie zmierzą się z Włochami, Hiszpanią i Belgią.

Niedzielny mecz Lechii z Jagiellonią zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Nie tylko dlatego, że zagrają lider z wiceliderem.

Lechia ze wszystkich drużyn ekstraklasy jest w tym sezonie najskuteczniejsza na własnym boisku: do tej pory zdobyła 17 punktów (5 zwycięstw, 2 remisy), bilans bramek 15:6.

• z Zagłębiem Sosnowiec 4:1

Jagiellonia z kolei to najlepiej grający w tym sezonie zespół na wyjazdach: 14 punktów (4 zwycięstwa, 2 remisy), bilans bramek 13:4.

Dotychczasowe mecze „Jagi” na wyjazdach:

• z Koroną Kielce 1:1
  • z Arką Gdynia 2:0
  • z Wisłą Płock 1:1
  • z Zagłębiem Lubin 2:0
  • z Górnikiem Zabrze 3:1

Jednym z liderów Lechii będzie Lukas Haraslin, który tym razem przerwę w rozgrywkach spędził w Gdańsku

Stokowiec: - Pierwszy raz nie graliśmy gry kontrolnej, bo rejestrujemy na bieżąco co nam potrzeba i to realizowaliśmy, by się optymalnie przygotować do tej końcówki rundy, do meczu z Jagiellonią, bo wiemy, jaką ma wagę. Zdajemy sobie sprawę, jak może wyglądać tabela po naszym zwycięstwie, ale od samego patrzenia w tabelę punktów nie przybywa. Trzeba się skupić na solidnej pracy, tu i teraz.

Mamrot: - Nie podchodzę do tego meczu, jak do „meczu na szczycie”. Sytuacja w tabeli zmienia się po każdej kolejce, w czołówce są ciągłe rotacje. Byliśmy już kilka razy na pierwszym, jak i na czwartym miejscu, a teraz jesteśmy na drugim. Teraz najważniejsze jest to, aby regularnie punktować, a im mniej meczów będzie pozostawało do końca sezonu, tym częściej trzeba będzie spoglądać na tabelę. Zdajemy sobie sprawę, że w razie gorszego wyniku Lechia mogłaby nam trochę odskoczyć, ale też nie myślimy o tym, tylko koncentrujemy się na tym, aby przywieźć z Gdańska punkty.

W Lechii na pewno nie zagrają bramkarz Dusan Kuciak - bohater ostatniego meczu ligowego biało-zielonych oraz stoper Błażej Augustyn. Obaj muszą pauzować za żółte kartki. Nie w pełni się jest jeszcze Patryk Lipski, pod znakiem zapytania stoi występ Michała Maka.

Większych problemów kadrowych nie ma natomiast w Jagiellonii. Jedynym może być przemęczenie po zgrupowaniach i meczach reprezentantów.

Ostatnie dni w Gdańsku były dość chłodne, temperatura momentami spadała nawet poniżej 0 st. C. Jak będzie w niedzielę, 25 listopada? Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej przewiduje zachmurzenie duże, słabe opady deszczu, temperaturę około 4 st. C.

SKM i tramwajem na mecz

Głównym środkiem transportu na dojazd do stadionu i na powrót z niego będą bezpłatne pociągi SKM na trasie Gdańsk Główny - Gdańsk Stadion Expo. Pociągi SKM nie zatrzymują się na przystankach Gdańsk Stocznia i Gdańsk Nowe Szkoty.

Rozkład jazdy na mecz:

• Gdańsk Główny 16:50 17:20 17:40
  • Gdańsk Stadion-Expo 16:56 17:26 17:46

Rozkład jazdy z meczu:

• Gdańsk Stadion-Expo 20:05 20:15 20:37
  • Gdańsk Główny 20:11 20:21 20:43

Tramwaje linii 10 oraz autobusy linii 158 i 283 będą funkcjonować według niedzielnych rozkładów jazdy. Bilet wstępu na stadion nie upoważnia do bezpłatnego podróżowania autobusami i tramwajami ZTM Gdańsk.

Po zakończeniu meczu na około 40 minut w obu kierunkach wstrzymany zostanie ruch tramwajowy w ciągu ul. Marynarki Polskiej, na odcinku od Nowego Portu do Węzła Kliniczna. Kursy linii 10 o godz. 19:15 i 19:35 z Brętowa PKM do Nowego Portu oraz o godz. 19:59 z przystanku "Władysława IV" [2169] w kierunku Węzła Kliniczna zostaną wykonane trasą objazdową przez Brzeźno, al. Hallera, Kliniczna.