PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

"Idee Lecha Bądkowskiego dziś". Spotkanie online w sobotę, w samo południe

"Idee Lecha Bądkowskiego dziś". Spotkanie online w sobotę, w samo południe
Klub Tygodnika Powszechnego Trójmiasto zaprasza na spotkanie online pt. "Idee Lecha Bądkowskiego dziś", które odbędzie się w sobotę, 27 lutego, o godz. 12.00 na webexie. Gośćmi spotkania będą Sławina Komulska - córka Lecha Bądkowskiego, Aleksander Hall - historyk i polityk, Andrzej Busler - prezes gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Prowadzenie: Maria Mrozińska.
Lech Bądkowski
Lech Bądkowski
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Lech Bądkowski był pisarzem, publicystą, działaczem społecznym. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu. Odegrał olbrzymią rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu jako autorytet dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, których wspierał radami i doświadczeniem.

Radni Gdańska rok 2020 ustanowili Rokiem Lecha Bądkowskiego w związku z setną rocznicą jego urodzin.
 

2020 ROK LECHA BĄDKOWSKIEGO - specjalna strona na gdansk.pl


- Nasz klub chce przyłączyć się do dyskusji o tej znaczącej dla Pomorza, Kaszub postaci - mówi Jolanta Rokicka, koordynatorka Klubu Tygodnika Powszechnego Trójmiasto, który w sobotę, 27 lutego, organizuje spotkanie online pt. "Idee Lecha Bądkowskiego dziś".

Czy idee, którymi kierował się Lech Bądkowski w społecznym działaniu, zostały już zapomniane? Czy w roku 2020 ogłoszonym rokiem Bądkowskiego udało się przybliżyć jego postać i dokonania? Jak ocenić stan funkcjonowania w życiu publicznym takich jego idei jak : polityka rozumiana jako imperatyw społecznej służby, samorządność, wolność słowa. Lechowi Bądkowskiemu, wyznawcy tych idei, przyszło działać w opresyjnym systemie. Czy jego doświadczenia mogą być przydatne dziś? Zaproszeni goście porozmawiają również o roli i znaczeniu regionalizmu. Czy służy on społecznej integracji czy rodzi obawy zwolenników centralizmu?

O tym wszystkim rozmawiać będą Sławina Kosmulska, Aleksander Hall i Andrzej Busler. Spotkanie poprowadzi Maria Mrozińska.

Spotkanie dostępne na platformie Webex. Transmisja w sobotę, 27 lutego, od godz. 12.00. 

Meeting number: 181 643 7140


- W czasie spotkania zachęcamy do udziału w dyskusji, do zadawania pytań gościom oraz dzielenia się własnymi przemyśleniami i wrażeniami - dodaje Jolanta Rokicka. 

 

Plakat bądkowski facebook

 

UCZESTNICY SPOTKANIA:

Sławina Kosmulska – inżynier, córka Lecha Bądkowskiego, autorka książki “(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. W latach 80. i 90. działała w NSZZ „Solidarność” i w Gdańskim Komitecie Obywatelskim. Członkini Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i ZKC.

Aleksander Hall - polityk i historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, działacz opozycji w PRL, współzałożyciel Ruchu Młodej Polski, Od 1977 uczestniczył w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1989 brał udział w obradach plenarnych Okrągłego Stołu. Redagował do 1989 czasopisma podziemne. Współpracował z “Tygodnikiem Powszechnym. Minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, poseł na Sejm I i III kadencji.

Andrzej Busler - prezes gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Od 2020 roku, prezes Rady Partów Północnych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Od 2020 roku prezes Kaszubskiego Forum Kultury, którego jest współtwórcą. Autor przeszło tysiąca artykułów dotyczących historii, geografii, turystyki, etnografii Kaszub i szerzej Pomorza.

Maria Mrozińska - dziennikarka z ponad trzydziestoletnim stażem i wszechstronnym doświadczeniem (prasowym i telewizyjnym), producentka filmów dokumentalnych. W latach 1980-81 publicystka “Samorządności”, a następnie tygodnika “Samorządność”. Współtwórczyni dwutygodnika diecezji gdańskiej “Gwiazda Morza”. Współtworzyła także “Tygodnik Gdański”.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl