• Start
  • Wiadomości
  • Lata mijają, a misja wciąż ta sama. Hospicjum Dutkiewicza ma już 35 lat

Lata mijają, a misja wciąż ta sama. Hospicjum Dutkiewicza ma już 35 lat

Hospicjum dla dzieci i dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC to największa tego typu placówka na Pomorzu. W 2018 roku świętuje 35-lecie swojej działalności. Od dwóch lat hospicjum prowadzone jest przez Fundację Hospicyjną.
05.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl



Hospicjum w Gdańsku powstało w 1983 roku i było pierwszym w Polsce hospicjum domowym dla osób dorosłych. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był ksiądz Eugeniusz Dutkiewicz. Instytucja, którą stworzył, nosiła nazwę Hospicjum Pallottinum. Ksiądz zainicjował także budowę Domu Hospicyjnego przy ul. Mikołaja Kopernika 6. Budowę obiektu ukończono w 2002 roku. To stacjonarna placówka w której opiekę do dzisiaj uzyskać może 29 pacjentów jednocześnie.

- Kiedy myślę sobie o 35 latach opieki domowej, 15 latach działalności Domu Hospicyjnego i 15 latach istnienia Fundacji Hospicyjnej, zastanawiam się, co było powodem, aby to hospicjum powstało - mówi  Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej. - Te 35 lat, to żadna moja zasługa, ale kiedy zastanawiam się nad tym czasem, to widzę, że lata mijają, a wyzwania pozostają te same. Przez cały ten czas naszym zadaniem jest zapewnienie najlepszej opieki osobom dorosłym, które są u kresu życia, ciężko chorym dzieciom i ich rodzinom. Staramy się dotrzeć z opieką do jak najszerszego grona i jednocześnie zapewnić tym, którzy tego potrzebują, różnego rodzaju formy wsparcia. To wyzwanie jest cały czas przed nami i mam nadzieję, że przez kolejne 35 lat będziemy dobrze wywiązywać się z tego zadania.

Ks. Eugeniusz Dutkiewicz zmarł w 2002 roku. Miał 55 lat. Od 2004 r. hospicjum nosi nazwę swojego założyciela. Idea księdza nadal się rozwija, a pamięć o kapelanie jest żywa. W hospicjum często się o nim wspomina. Najczęściej robią to osoby, które współtworzyły to miejsce razem z księdzem.

- Można powiedzieć, że byliśmy kiedyś wolontaryjnym zrywem ludzi, których zainspirował i zgromadził wokół siebie ksiądz Dutkiewicz - mówi Elżbieta Skowrońska, naczelna pielęgniarka, związana z hospicjum od 1986 roku. - Szpital nie jest miejscem, w którym chory, odchodzący człowiek czuje się komfortowo. Ksiądz Dutkiewicz jako kapelan Akademii Medycznej zauważył to. Tak narodził się pomysł, by powstało hospicjum domowe, które nie tylko wspierało umierających, ale też ich najbliższych, którym pomagaliśmy i których wspieraliśmy.

 Elżbieta Skowrońska dodaje, że zespół, który powstał w latach 80., też był w fazie przyswajania wiedzy, uczenia się.

- Uczyliśmy się od chorego, który mówił o swoich potrzebach, ale też uczyliśmy się od siebie - wyjaśnia pielęgniarka.- Nie było wtedy książek, konferencji, wykładów czy publikacji. Zdobywaliśmy wiedzę tylko poprzez doświadczenia własne i cudze, które zawsze omawialiśmy. Z ruchu hospicyjnego narodziła się medycyna paliatywna.

Hospicjum otacza opieką ok. 1000 osób rocznie. Instytucja zatrudnia około 160 osób. To pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, pracownicy socjalni, duchowni i wolontariusze. Jest wśród nich siostra Wiesława, która niegdyś pracowała z księdzem Dutkiewiczem i wspomina ten czas ze wzruszeniem.

- To, co imponowało mi najbardziej w czasach, gdy hospicjum miało charakter opieki domowej, to jedność naszego zespołu - mówi siostra Wiesława Klekotko, pielęgniarka w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Czy to była godzina 12 w nocy, czy było to nad ranem, pomimo tego że nie było telefonów komórkowych, zawsze można było liczyć na innych.

Hospicjum od 2016 roku prowadzone jest przez Fundację Hospicyjną. Do największych wydarzeń organizowanych przez Fundację należą coroczne: „Pola Nadziei”, koncerty z cyklu „Głosy dla Hospicjów”, kampanie społeczne „Hospicjum to też Życie!”, a także „Bal z Sercem”. Fundacja prowadzi również program wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga”, gdańską filię Akademii Walki z Rakiem, rozwija wolontariat, wydaje terapeutyczne książki dla dzieci, a także poradniki (m.in. z zakresu pielęgnacji chorego, komunikacji, organizacji wolontariatu).

Uroczystości związane z jubileuszem hospicjum będą się odbywać w ramach IV Konferencji Hospicjum ks. E. Dutkiewicza SAC w Europejskim Centrum Solidarności, którą zaplanowano w dniach 5 i 6 października.

Z kolei 13 października Fundacja Hospicyjna organizuje koncert z cyklu „Głosy dla Hospicjów”, który odbędzie się  w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Gwiazdami wieczoru będą zespół Zakopower i Joanna Kondrat.

Więcej informacji o tych wydarzeniach można znaleźć na stronie www.fundacjahospicyjna.pl



TV

Światowa stolica bursztynu