PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Łączy nas Gdańsk. Udana inauguracja - w sobotę poznasz smaki świata

Łączy nas Gdańsk. Udana inauguracja - w sobotę poznasz smaki świata
W Gdańsku żyją i pracują dziesiątki tysięcy obcokrajowców. Wielu z nich wybrało nasze miasto jako swoje wymarzone miejsce na mapie. Są naszymi sąsiadami, współobywatelami. W piątek (22 września) wieczorem ruszyła kampania “Łączy nas Gdańsk”, która ma pokazać bogactwo społeczne, jakie wynika z obecności obcokrajowców w naszym mieście.

Atmosfera była otwarta i przyjazna - humory dopisywały
Atmosfera była otwarta i przyjazna - humory dopisywały
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W sobotę (23 września) w 100-czni od godz. 12.00 wraz z ambasadorami każdy może przygotowywać, a następnie wspólnie jeść jedno wspólne danie, którego składniki pochodzić będą z różnych stron świata. Tego dnia będzie też okazja by spróbować sił w japońskiej sztuce składania papieru (origami) lub wziąć udział w warsztatach pieśni ukraińskich wykonywanych techniką tzw. białego głosu. Jest to tradycyjny śpiew ludowy bazujący na naturalnej emisji głosu. Przygotowano również warsztaty artystyczne i wiele innych aktywności. Każdy kto odwiedzi w te dni 100-cznię będzie mógł poznać podstawowe fakty i mity dotyczące migrantów w mieście oraz zapoznać się z Modelem Integracji Imigrantów. W jednym z kontenerów urządzono punkt informacyjno-promocyjny kampanii “Łączy nas Gdańsk”.

Masala SoundSystem w akcji
Masala SoundSystem w akcji
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na inaugurację był piątkowy wieczorny koncert w 100-czni. Zagrał popularny kolektyw muzyczny Masala SoundSystem, który do swoich utworów chętnie wplata brzmienia inspirowane muzyką etniczną. Publiczność była gdańska i zarazem międzynarodowa (m.in. ambasadorowie i ambasadorki kampanii, pochodzący z Indii, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii). Przy okazji - jak to w 100-czni - można było coś zjeść i wypić.

Kampania "Łączy nas Gdańsk" budowana jest wokół strony internetowej www.laczynaszgdansk.pl oraz fanpage na Facebooku. Akcja wspierana jest działaniami outdoorowymi oraz za pośrednictwem internetu. Rozpoczyna się trwającym dwa dni eventem podczas którego celebrowana będzie różnorodność mieszkańców naszego miasta.

Konbert na inaugurację otworzył wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, który skorzystał z okazji by zrobić selfie
Konbert na inaugurację otworzył wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, który skorzystał z okazji by zrobić selfie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Twarzami kampanii jest ośmioro pochodzących z różnych stron świata ambasadorów. Są To Pia Regan Jasiński z Wielkiej Brytanii, Anish Saraf z Indii, Tonya Ugwu z pochodzenia Nigeryjka, Majed Tinawi Syrjczyk, Jarosława Zagórska z Ukrainy, Czech Adam Skutchan, Sara Campos z Hiszpanii i Japonka Sayaka Haruna-Kondracka. Każdy z nich mieszka i pracuje w naszym mieście. Jest jednym z nas mieszkańców. Ich historie możemy poznać na stronie internetowej www.laczynasgdansk.pl.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl