Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Łączą wrażliwość artystki z umiejętnościami informatyka. Wystawa studenckich grafik w GAK

Wystawa “Osobliwe portrety” Magdaleny Kupiec i Dagmary Skwarskiej, jest wynikiem współpracy Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury z Polsko-Japońskią Akademią Technik Komputerowych. Wernisaż odbędzie się w piątek 5 maja 2017 o godzinie 18. Co łączy obie placówki?

Łączą wrażliwość artystki z umiejętnościami informatyka. Wystawa studenckich grafik w GAK
A
A
data publikacji: 04 maja 2017 r.

Prace Magdaleny Kupiec to portrety bliskich jej osób
Prace Magdaleny Kupiec to portrety bliskich jej osób
Magdalena Kupiec


Magdalena Kupiec i Dagmara Skwarska są studentkami Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko - Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

Obie artystki zajmuje temat portretu, ale interpretują go odmiennie.

Bohaterami prac Magdaleny Kupiec są bliskie jej osoby. Ukazuje ich w ciasnych kadrach, tworząc rodzaj psychologicznych portretów wykonanych pastelami na czarnym kartonie.

- Artystka wykorzystuje fenomen tak teraz popularnego selfie i obrabia zdjęcia w twórczy sposób - tłumaczy Aleksandra Abakanowicz ze Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury, w której zogranizowana jest wystawa.

Dagmara Skwarska używa podobnej techniki, pracuje pastelami, jednak jej prace są bardziej ilustracyjne. Czerpie ze świata wyobraźni balansując pomiędzy światem rzeczywistym i wyobrażonym.

Dagmara Skwarska inspiracje czerpie z filmów Tima Burtona
Dagmara Skwarska inspiracje czerpie z filmów Tima Burtona
Dagmara Skwarska

- Jej prace mogą być nieco przerażające, osoby na portretach przypominają postaci z filmów Tima Burtona - opowiada Abakanowicz.

To już kolejna wystawa organizowana w GAK wraz z Polsko - Japońską Akademią Technik Komputerowych. W styczniu zaprezentowano tu prace absolwentki tej uczelni - Natalii Koniuszy, której grafiki inspirowane były dziełami Szekspira.

Skąd współpraca obu środków?

- Planując wystawy staram się wykorzystać potencjał naszej dzielnicy - wyjaśnia Aleksandra Abakanowicz z Gdańskiego Archipelagu Kultury. - A Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych znajduje się na Oruni, tak jak my. Nasza współpraca w tym roku jeszcze się nie kończy, w grudniu planujemy kolejną wystawę.

Zobaczymy na niej z kolei dr Beaty Cedrzyńskiej, która prowadzi pracownię rysunku i malarstwa w PJATK i jest również kuratorem obu wystaw prezentowanych w GAK.

Wydział Sztuki Nowych Mediów PJATK kształci grafików, którzy mając umiejętności malarskie potrafią korzystać z najnowocześniejszych narzędzi jakie im dostarcza współczesna technika komputerowa i łączą artystyczną wrażliwość z wykorzystaniem technologii informatycznych. 

“Osobliwe portrety”, Magdalena Kupiec i Dagmara Skwarska. Stacja Orunia Gdański Archipelag Kultury, ul. Dworcowa 9. Gdańsk.

Wystawa powstała przy współpracy z Kołem Naukowym Animacji Wydarzeń Artystycznych Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Można ją oglądać do 19 maja 2017, od poniedziałku do piątku, od godz. 11 do 19. Wstęp wolny.

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora