PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Kwesta na hospicjum. Jest już rekord, może być więcej
Kwesta na hospicjum. Jest już rekord, może być więcej
Ponad 107 tys. zł zebrali od piątku do poniedziałku wolontariusze na gdańskich cmentarzach. To nowy rekord - o 10 tys. więcej niż rok temu. Pieniądze są przeznaczone na działalność Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.

Grzegorz Mehring

Zebrana kwota będzie wyższa. 107 tys. 29 zł i 30 groszy to stan na godz. 12 w poniedziałek. W Zaduszki wolontariusze zbierali pieniądze jeszcze do godz. 18.

- Serdecznie dziękujemy ponad 500 młodym wolontariuszom oraz znanym osobom ze świata kultury, sportu, przedstawicielom lokalnych władz - mówi Ewelina Ewartowska z gdańskiego hospicjum. - Tym wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zbierali pieniądze na cmentarzach: Łostowickim, Srebrzysko, Garnizonowym, Oliwskim, w Nowym Porcie, Salvator Nowy w Gdańsku Chełmie, na cmentarzu przy Parafii św. Jacka w Straszynie oraz na dwóch cmentarzach w Pruszczu Gdańskim.

Na Srebrzysku i Łostowicach kwestowali m.in.: Henryka Krzywonos, posłowie Adam Korol i Andrzej Jaworski, posłanka Małgorzata Chmiel, Dariusz Michalczewski, Hanna Zych-Cisoń, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wiceprezydent Piotr Kowalczuk, szczypiornista Artur Siódmiak, dziennikarka telewizyjna Agnieszka Oszczyk i aktor Tomasz Ciachorowski, a także piłkarze Lechii Gdańsk.

W skład 500-osobowej grupy wolontariuszy wchodzili głównie uczniowie gdańskich szkół.

Akcję „Zapalmy Światło dla Hospicjum” zorganizowano już po raz siódmy. Pieniądze w całości przeznaczone są na sfinansowanie bieżących potrzeb hospicjum. Pod jego opieką jest dom hospicyjny dla dzieci i dorosłych przy ulicy Kopernika z 33 łóżkami, hospicjum domowe dla dorosłych opiekujące się około 80-100 chorymi, poradnia opieki paliatywnej, hospicjum domowe dla dzieci, w którym opieką otoczonych jest około 30-40 najmłodszych pacjentów oraz hospicyjna opieka perinatalna. Rocznie, gdańskie hospicjum dba o ponad 1000 chorych terminalnie i przewlekle.

Roman Daszczyńskiwww.gdansk.plroman.daszczynski@gdansk.pl
Roman Daszczyński - najnowsze
Roman Daszczyńskiwww.gdansk.plroman.daszczynski@gdansk.pl
Roman Daszczyński - najnowsze