Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kursowanie “rowerowej” linii autobusowej 258 i dwóch innych zawieszone. Wrócą wiosną

Od 23 października zawieszone zostało sezonowo (tj. na okres jesieni i zimy) kursowanie linii autobusowych 258 oraz 622 i 606. Pierwsza z nich dedykowana jest rowerzystom i jeździ tunelem pod Martwą Wisłą, druga kursowała do ZOO, trzecia na Westerplatte. ZTM zapewnia cyklistom alternatywne połączenie pod rzeką.

Kursowanie “rowerowej” linii autobusowej 258 i dwóch innych zawieszone. Wrócą wiosną
A
A
data publikacji: 23 października 2017 r.

Autobus linii 258 w sezonie wyposażony był również w dodatkową przyczepę rowerową
Autobus linii 258 w sezonie wyposażony był również w dodatkową przyczepę rowerową
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Do tej pory autobusy linii 258 woziły rowerzystów przez tunel przez cały rok. Teraz Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, na podstawie monitoringu zainteresowania użytkowników przejazdami na tej trasie, podjął decyzję o zawieszeniu kursów na okres jesienno-zimowy.

- Powodem czasowego zawieszenia funkcjonowania linii 258 było nikłe napełnienie pojazdów w miesiącach jesienno-zimowych - tłumaczy Sebastian Zomkowski, z-ca dyrektora ds. przewozów ZTM w Gdańsku. - Bywały dni, że na jednym kursie podróżował tylko jeden pasażer przewożący rower, a w skali całego dnia przeważały puste kursy. O ile wiosną, w typowy dzień powszedni, w skali całego dnia przewożonych było przeciętnie około 13 rowerów, o tyle zimą średnio przewożono przeciętnie do pięciu rowerów w skali całego dnia. Dlatego podjęliśmy decyzję o przesunięciu pracy przewozowej z tej linii na bardziej obleganą linię, zwiększając tam liczbę połączeń. Przejazd z rowerem pod Martwą Wisłą będzie więc wciąż możliwy.

Mowa o drugiej linii autobusowej obsługującej tunel - nr 158. O ile obecnie w porannych godzinach szczytu w dni robocze (między godz. 6.00 a 8.00 rano) autobus 158, kursujący od ul. Zimnej na Stogach w kierunku Dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz via tunel, jeździ co 20 minut, od teraz do wiosny na tej linii będą realizowane w tym czasie dwa dodatkowe kursy - zmiany wejdą w życie w ciągu kilku najbliższych dni.


23 października 2017 r. - komunikat dla rowerzystów na przystanku przed tunelem
23 października 2017 r. - komunikat dla rowerzystów na przystanku przed tunelem
Facebook Marta Bieg

We flocie pojazdów obsługujących linię 158 wykorzystywane mają być teraz autobusy z wewnętrznymi wieszakami na rowery, które pozwalają na jednorazowe przewiezienie ośmiu jednośladów (przesunięte z obsługi linii 258).

Jeśli chodzi o kursowanie autobusu linii 158 w popołudniowych godzinach szczytu, póki co dodatkowe kursy nie są przewidywane.

- Wynika to z mniejszego zainteresowania “rowerowych” pasażerów powrotem z pracy na pokładzie autobusu - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM w Gdańsku. - Sytuację będziemy monitorować na bieżąco i w razie potrzeby również o tej porze zwiększymy liczbę kursów.


Z rozkładu jazdy ZTM na okres jesienno - zimowy znikną także autobusy linii 622 (trasa Oliwa - ZOO) oraz linii 606 (z Wałów Piastowskich na Westerplatte), ten drugi przestanie funkcjonować tydzień później - 29 października. -
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl