• Start
  • Wiadomości
  • Kulturalny weekend w Gdańsku: od Cappelli Gedanensis po Jazz Jantar

Kulturalny weekend w Gdańsku: od Cappelli Gedanensis po Jazz Jantar

Jazz w wydaniu obiecujących artystów, wirtuozerskie popisy australijskiego mistrza gry na gitarze i jubileuszowy występ światowej sławy skrzypka - między innymi pod znakiem dużych muzycznych wydarzeń upłynie weekend 17-19 marca 2017 r. Ale to nie wszystko, bowiem od piątku do niedzieli w Gdańsku będzie można także zwiedzić interesująca wystawę fotograficzną, zobaczyć najlepsze filmy kina żydowskiego, a przede wszystkim trzy spektakle słynnego teatru Wierszalin z Supraśla.
17.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zespół Algorythm tworzą: Emil Miszk - trąbka, Piotr Chęcki - saksofon tenorowy, Szymon Burnos - fortepian, Krzysztof Słomkowski - kontrabas i Sławek Koryzno - perkusja

W klubie Żak (Gdańsk, a. Grunwaldzka 195/197) ruszyła wiosenna edycja Festiwalu Jazz Jantar, podczas której można usłyszeć wszystko to, co najlepsze w polskiej muzyce jazzowej.

W piątek 17 marca o godz. 20 na jednej scenie staną Oleś Brothers i Antoni Gralak. Bracia Oleś, to jedna z najlepszych krajowych sekcji rytmicznych - znakomicie zgrany duet, od dwóch dekad współpracujący z czołówką polskiej sceny jazzowej. Antoni Gralak to z kolei jeden z filarów polskiej trąbki, którego grę usłyszeć można na niezliczonych płytach artystów różnych muzycznych stylistyk, a także na płytach jego formacji autorskich: ludowo-jazzowego Graala i transowo-elektronicznego piosenkowego projektu Yeshe.

Tego wieczoru wystąpi także Cracow Jazz Collective - ośmioosobowy zespół muzyków, którym przewodzi pianista Mateusz Gawęda.

W sobotę o tej samej godzinie scenę przejmą zespoły Algorhythm i Adam Pierończyk Trio. Algorhythm to zespół sformowanych przez młode pokolenie muzyków związanych z Wydziałem Jazzu i Muzyki Rozrywkowej tutejszej Akademii Muzycznej. Ten klasyczny jazzowy kwintet uprawia europejską odmianę jazzu, bliską głównemu nurtowi, podszytą klimatem rozpiętym od żywiołowości do swoistej dla polish jazzu melancholii w świeżym, nowoczesnym wydaniu. Z kolei saksofonista Adam Pierończyk w Gdańsku zagra materiał ze swojej ostatniej płyty „Monte Albán”, przez krytyków zaliczanej do grupy najlepszych albumów ubiegłego roku.

Ostatni dzień, niedziela 19 marca należeć będzie do formacji Innercity Ensemble oraz Elec-Tri-City. Innercity Ensemble to kolektyw, czy jak kto woli supergrupa, którą tworzą muzycy znani z takich grup jak m.in. Sing Sing Penelope, Something Like Elvis, Stara Rzeka, Ed Wood, Hati, Grobbing Thristle, Dwutysięczny. III, bo tak zatytułowana jest nowa płyta, zawiera siedem instrumentalnych kompozycji zarejestrowanych w Pałacu w Ostromecku, gdzie zespół nagrał też swój poprzedni, podwójny album Elec-Tri-City natomiast pojawia się w Żaku po kilkuletniej przerwie z nową płytą. Doskonale znani gdańskiej publiczności muzycy Janusz Mackiewicz, Marcin Wądołowski, Dominik Bukowski i Grzegorz Sycz w "elektrycznej" inkarnacji zaprzęgają unowocześnione instrumenty w służbie grania elektronicznego jazz-rocka z ducha lat 70. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 20.

Bilet na każdy dzień (dwa koncerty): 15-40 zł.

O Jerozolimie oczami bohaterów powieści Amosa Oza opowie dr Marek Suchar

Do soboty potrwa Shalom Polin - 4. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej. W ramach wydarzenia, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55) odbędą się warsztaty (m.in. językowe i kulinarne) i wykłady przybliżające kulturę żydowską, spotkania autorskie, oraz oczywiście pokazy filmowe - podczas przeglądu zaprezentowane zostaną najlepsze filmy z ubiegłorocznej edycji 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Więcej: Książka, komiks, kuchnia i kinematografia - trzy dni z kulturą żydowską w Gdańsku

Barokowa odsłona Cappelli Gedanensis

W sobotę 18 marca, z okazji ćwierćwiecza działalności Cappelli Gedanensis i 70. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych skrzypków świata, prof. Konstantego Andrzeja Kulki, odbędzie się wyjątkowy Koncert Jubileuszowy z okazji 25-lecia powołania samorządowej instytucji kultury Miasta Gdańska – Cappelli Gedanensis.

Tego wieczoru pod batutą założycielki zespołu, Aliny Kowalskiej-Pińczak, oraz Rafała Kłoczko wystąpią: Konstanty Andrzej Kulka i Katarzyna Kowacz (skrzypce), Agnieszka Tomaszewska i Klaudia Trzaska (sopran), Mirosław Małecki (kontratenor), Michał Grabczuk (tenor), ks. Robert Kaczorowski (baryton), Adam Okrój (bas), Piotr Macalak (recytacje) oraz chór i orkiestra Capella Gedanensis. Wykonają m.in. utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastiana Bacha, Franza Schuberta, Nikolausa Deciusa i Stanisława Moniuszki.

Koncert odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie (ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5), o godz. 16. Podczas koncertu zostanie wręczonych sześć Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Laureatami zostaną: Konstanty Andrzej Kulka, Katarzyna Rogalska, Alicja Lach-Owsiany, Damian Wdziękoński, Adam Okrój i Marek Więcławek. Wstęp wolny.

Pomnik Westerplatte

Również w sobotę dr Jacek Friedrich w ramach cyklu „Architektura Gdańska” opowie o gdańskich pomnikach. Podczas spotkania historyk zdradzi m.in., jaki był pierwszy pomnik w Gdańsku, od kiedy na Targu Drzewnym stoi Jan III Sobieski i jaki monument znajdował się tam przed nim. Opowie także o Pomniku Poległych Stoczniowców i innych obiektach stawianych po 1989 roku, i przypomni historię niemieckich XX-wiecznych pomników, które zniknęły z mapy naszego miasta.

Wykład „Gdańskie pomniki” odbędzie się w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Bielańska 5), o godz. 12. Wstęp wolny.

Tommy Emmanuel: człowiek-orkiestra, genialny wirtuoz-samouk, oddany muzyce duszą i sercem

Ostatnie bilety zostały na niedzielny koncert jednego z najbardziej utalentowanych artystów naszych czasów, wirtuoza gitary Tommy’ego Emmanuela. Australijczyk dwukrotnie nominowany do Nagrody Grammy, wielokrotnie nagradzany przez sztandarowe profesjonalne magazyny jak „Guitar Player Magazine”, „Acoustic Guitar Magazine” czy „Rolling Stone”, wystąpi w Gdańsku, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1). Koncert w Sali Koncertowej rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 90-180 zł.

Ostatnie dni wystawy w Zbrojowni Sztuki: North isn't South / Północ nie jest Południem

Jeszcze tylko do niedzieli 19 marca w Zbrojowni Sztuki (Gdańsk, Targ Węglowy 6, wejście od ulicy Tkackiej) można oglądać wystawę zatytułowaną „North isn't South / Północ nie jest Południem”, poświęconą pracom Jarosława Flicińskiego.

Fliciński, który w 1991 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa PWSSP (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), przez lata postrzegany był wyłącznie jako malarz. Tymczasem przez niemal całą swoją działalność artystyczną rejestrował wizualne i dźwiękowe aspekty rzeczywistości - m.in. w Gdyni, Schaffhausen czy Marfie. Filmy towarzyszyły powstawaniu ważnych cykli malarskich Flicińskiego: „Skoki do wody” (1992-1994) i „Ściany” (od 2003 roku), ściśle z nimi korespondując. Narracyjne formy filmowe artysta zbudował na opozycji między statycznym a ruchomym, a jego kontemplacyjne realizacje noszą cechy ożywionej materii malarskiej.

Pokaz prac w historycznym budynku gdańskiej Wielkiej Zbrojowni jest szczególną sytuacją dla artysty, bowiem będzie to pierwsza publiczna prezentacją prac video powstałych w latach 1992-2002.

Wystawę można oglądać od piątku do niedzieli w godz. 12-18. Wstęp wolny.

Także przez cały weekend, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) oglądać można prace Laure Prouvost - zdobywczyni Nagrody Turnera, będącej jednej z najważniejszych nagród z dziedziny sztuk plastycznych. Wystawa jej prac, zatytułowana „Wot hit talk”, jest pierwszą indywidualną prezentacją twórczości artystki w Polsce.

Francuska artystka, która na co dzień mieszka i tworzy w Antwerpii, w swoich pracach wykorzystuje zestawienia tekstu z obrazem do tworzenia surrealistycznych narracji, nadawania nowych kontekstów i znaczeń słowom i obrazom. Próbuje przekraczać przy użyciu języka granice pomiędzy tym co wizualne a zmysłowe. Na płaszczyźnie filmu tworzy barwne, pełne humoru opowieści, wykorzystując tradycję narracji i kulturę ustną. Sprawdza, co stanie się, gdy do zdań czy słów wkradnie się literówka czy przejęzyczenie, a może nawet czasem świadome przekłamanie lub nadinterpretacja.

Na wystawie w Gdańsku można zobaczyć instalacje, obiekty oraz prace malarskie i wideo, m.in. „Heat hit it”, która składa się z szybko zmieniających się sekwencji zaobserwowanych zdarzeń codziennego życia nagranych przez artystkę. Sekwencje są przerywane przez urokliwe obrazy, po których następują niepowiązane, dziwne ujęcia. Nastrój filmu stopniowo staje się coraz bardziej niepokojący. Podobnie jak w innych filmach Prouvost ukazuje niejednoznaczność znaczenia i pojęcia rzeczywistości.

Prace można oglądać w godz. 12-18. Wstęp wolny.

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Powstańców Warszawskich 25) zaprasza w niedzielę 19 marca na wernisaż wystawy rzeźby od wielu lat związanego z Gdańskiem artysty - Stanisława Gierady.

Stanisław Gierada urodził się w 1943 roku w Baćkowicach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, a studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie w 1968 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. W 1999 roku uzyskał stopień adiunkta II stopnia. Od 1968 roku wykonał wiele realizacji z zakresu: konserwacji, architektury wnętrz, malarstwa ściennego (mozaiki), medalierstwa, oraz rzeźby sakralnej i pomnikowej. Jego prace znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych Europy, USA, Kanady.

Wystawa organizowana jest w ramach cyklu „Smaki Muzyki”, który prezentuje twórczość artystów należących do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański oraz trójmiejskich muzyków. Po wernisażu odbędzie się koncert w rytmach bluesa, podczas którego zagra zespół JJL Trio Blues Band.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.30 - koncert o godz. 18. Bilety na koncert: 5 zł, na wystawę wstęp wolny. Prace Stanisława Gierady można oglądać przez cały weekend, w godz. 10-19.

{id86044}

W gdańskim klubie Parlament (ul. Św. Ducha 2) w niedzielę 19 marca odbędzie się koncert charytatywny „Gramy dla Jarego”, z którego całkowity dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysztofa Jaryczewskiego - wokalisty zespołu Jary Oddział Zamknięty. Zagrają: Apteka, Lipali, Illusion, Tymon Tymański, Kobiety oraz Jary Oddział Zamknięty. Początek o godz. 19. Bilety: 39 zł.

„Duety” - to tytuł ciekawej wystawy zdjęć członków Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, realizowanej w ramach jubileuszu 70-lecia działalności GTF. Prezentuje fotografie ponad 30 artystów, będących interpretacjami wizualnymi znaczenia tytułowego słowa „duety”. Znalazły się wśród nich zarówno obserwacje jak i kreacje, portrety, architektura czy fotografia krajobrazowa. Prace można obejrzeć w Stacji Orunia (Gdańsk, ul. Dworcowa 9) codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 11-19. Wstęp wolny.

{id86390}

Ponadto w Projektorni GAK (Gdańsk, ul. Dworska 29a) trwa wystawa „W ślady mistrzów” - jubileuszowa ekspozycja organizowana w ramach obchodów pięćdziesięciolecia GAK-u. Znalazły się na niej fotografie z czasów dzieciństwa, a także zdjęcia przedstawiające najważniejsze osiągnięcia dziesiątki artystów: Danuty Żurkowskiej, Iwony Żurkowskiej, Eweliny Keller, Klaudii Korpan, Krzysztofa Rymera, braci Kajetana i Tymona Laskowskich, Marty Borczakowskiej, Miłki Rozwadowskiej, Pauliny Groszek (z domu Borczakowskiej) i Sandry Tryby. Wystawa jest okazją do podsumowania dróg rozwoju tancerzy reprezentujących różnorodne style i techniki: od gimnastyki sportowej do street dancu. Więcej: Śladami mistrzów. Zobacz historie sukcesów zaklęte w fotografiach na wystawie w Projektorni

Teatr Wierszalin z Supraśla zawita do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od piątku do niedzieli (17-19 marca) w ramach cyklu Teatry Polskie. Słynny zespół teatralny założony został w 1991 przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Jego siedzibą jest miejscowość Supraśl pod Białymstokiem.

Wierszalin porównywany jest przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych jak Teatr LABORATORIUM Jerzego Grotowskiego czy Cricot 2 Tadeusza Kantora. Zespół gościł na scenach Tokio, Chicago, Toronto, Londynu, Sydney, na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanoverze, wielokrotnie występował w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, odniósł spektakularny sukces występując w 2005 roku na scenie nowojorskiego Teatru LA MAMA.

Teatr Wierszalin jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. W 1994 otrzymał z rąk Ministra Spraw Zagranicznych R.P. dyplom uznania za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie, a w 1998 Nagrodę Krytyków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w uznaniu wartości wnoszonych do teatru światowego.

W Gdańsku zobaczymy w piątek, 17 marca, spektakl „Wziołowstąpienie”, w sobotę, 18 marca „Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim” a w niedzielę, 19 marca spektakl: „Bóg Niżyński”.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim