PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Kulturalny weekend w Gdańsku: ostatki karnawału, walentynki i kobiety
Kulturalny weekend w Gdańsku: ostatki karnawału, walentynki i kobiety
Weekend 9-11 lutego upłynie w Gdańsku pod znakiem ostatnich dni karnawału, który możemy hucznie zakończyć np. na potańcówce w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. Ale ponieważ czuć też nieubłaganie zbliżające się walentynki, instytucje kultury zapraszają na atrakcje dla zakochanych i nie tylko.

Jolanta Brzeska współtworzyła Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. Żarliwie broniła praw osób zagrożonych eksmisją. Przypłaciła to życiem
Jolanta Brzeska współtworzyła Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. Żarliwie broniła praw osób zagrożonych eksmisją. Przypłaciła to życiem
mat. prasowe

Zaczynamy od propozycji dla miłośników literatury faktu. Piątek, 9 lutego, będzie okazją do spotkania z Piotrem Ciszewskim i Robertem Nowakiem - autorami reportażu „Wszystkich nas nie spalicie. Jolanta Brzeska 1947-2011 zginęła walcząc”.

Książka porusza temat warszawskiej reprywatyzacji kamienic i związanej z nią tragedii - zamordowania działaczki ruchu lokatorskiego Jolanty Brzeskiej. Policja znalazła jej spalone zwłoki w Lesie Kabackim pod Warszawą. To wstrząsające wydarzenie okazało się łączyć z trwającą od kilkunastu lat tragedią wielu warszawskich rodzin - ofiar grabieży publicznego mienia o ogromnej wartości. Autorzy opisują losy Brzeskiej i innych mieszkańców, którzy w wyniku działań korupcyjnych stracili dach nad głową, opowiadają także o mechanizmach „dzikiej” reprywatyzacji, w której udział brali skorumpowani urzędnicy, politycy i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

Spotkanie wokół książki odbędzie się w Bibliotece Manhattan - filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 82). Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Metropolitanka to projekt 'herstoryczny' realizowany od 2012 r. Powstał m.in po to, aby przybliżyć sylwetki kobiet pracujących w Stoczni Gdańskiej
Metropolitanka to projekt 'herstoryczny' realizowany od 2012 r. Powstał m.in po to, aby przybliżyć sylwetki kobiet pracujących w Stoczni Gdańskiej
mat. prasowe


Centrum Sztuka Współczesna „Łaźnia 1” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) zaprasza na nową wystawę - inspirowaną projektem „Metropolitanka”, poświęconego kobietom. Prace na wystawę przygotowali studenci II roku Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz członkowie Grupy Społecznej Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej.

Motywem przewodnim są opowieści o kobietach, wplecione w historie miast i miejsc, które młodzi artyści ubrali w różne formy - kolaży, obiektów, filmów, zdarzeń performatywnych i serii plakatów.

Wernisaż wystawy „Metropolitanka” odbędzie się w piątek, 9 lutego, o godz. 18. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 18 lutego 2018 r. Prace można oglądać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz: wt.-śr., pt.-niedz. 12-18, czw. 12-20.

Piękny jest świat - udowadnia wystawa obrazów Tomasza Gromy
Piękny jest świat - udowadnia wystawa obrazów Tomasza Gromy
mat. autora

W Bibliotece pod Kotem i Myszą - filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (Gdańsk, ul. Joachima Lelewela 21/22) po raz ostatni można natomiast oglądać można wystawę obrazów Tomasza Gromy, zatytułowaną „Piękny jest świat”.

Tomasz Groma (ur. 15.08.1979 r. w Łodzi) jest absolwentem wydziału Biotechnologii Politechniki Łódzkiej, ukończył również studia podyplomowe Bezpieczeństwo i Higiena Pracy na PŁ i tym się dziś zajmuje zawodowo. Chociaż sztukami plastycznymi interesował się od dzieciństwa, nie ukończył żadnej formalnej szkoły w tym kierunku. Pasję i zamiłowanie do sztuki odziedziczył po ojcu (absolwent ASP) oraz babci, która również zajmowała się malarstwem. Jego ulubione techniki to olej i akryl na płótnie, a tematyka obrazów, którą porusza, dotyczy głównie pejzaży leśnych, górskich i marynistycznych. Wśród wpływów na swój styl wymienia impresjonizm, naturalizm i abstrakcję.

Prace można oglądać tylko do piątku, 9 lutego, 2018 r., w godzinach pracy biblioteki - od 9 do 19. Wstęp wolny.

Jeśli kiedykolwiek marzyliście o tym, by być jak słynna para z filmu 'Uwierz w ducha', koniecznie weźcie udział w warsztatach dla zakochanych: LoveArt w klubie Winda GAK
Jeśli kiedykolwiek marzyliście o tym, by być jak słynna para z filmu 'Uwierz w ducha', koniecznie weźcie udział w warsztatach dla zakochanych: LoveArt w klubie Winda GAK
mat. prasowe

Do walentynek jeszcze kilka dni, ale ciekawą weekendową (i nie tylko) propozycję w związku ze Świętem Zakochanych przygotowała Winda - Gdański Archipelag Kultury (Gdańsk, ul. Racławicka 17). Przez cały tydzień, począwszy od soboty, 10 lutego, placówka zaprasza na różnego rodzaju warsztaty dla par, pod wspólną nazwą „Loveart - z miłości do warsztatów”.

W soboty, 10 i 17 lutego, w tajniki szycia ręcznego wprowadzi pary Ewa Dettlaff, a warsztaty ceramiczne dla dwojga, podczas których będzie można poczuć się jak Demi Moore i Patrick Swayze poprowadzi Katarzyna Olechnicka-Śliwińska. Niedziela, 11 lutego, poświęcona będzie z kolei warsztatom wokalnym „Śpiewające Pary czyli Duety Romantyczne”, które poprowadzą Katarzyna Burakowska i Tomasz Kobiela.

W tygodniu - od środy do piątku, 14-16 lutego, w Windzie odbywać się będą warsztaty taneczne (prowadzenie Robert Melon i Dorota Hołownia), natomiast na zakończenie tego walentynkowego maratonu, w niedzielę, 18 lutego - odbędzie się projekcja kultowego, nie tylko dla zakochanych, filmu „To Właśnie Miłość”. Po pokazie odbędzie się dyskusja.

Szczegółowy program: LOVE-ART - z miłości do sztuki.

Jacques Brel - belgijski bard, kompozytor, aktor. Zasłynął m.in. pięknymi piosenkami o miłości
Jacques Brel - belgijski bard, kompozytor, aktor. Zasłynął m.in. pięknymi piosenkami o miłości
Fot. Joop van Bilsen, Nationaal Archief, Den Haag, Rijksfotoarchief: Fotocollectie Algemeen Nederlands Fotopersbureau (ANEFO), 1945-1989 - negatiefstroken zwart/wit, nummer toegang 2.24.01.05, bestanddeelnummer 914-8398

Z inną walentynkową propozycją wychodzi Scena Muzyczna - Gdański Archipelag Kultury (Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich 25). W sobotę, 10 lutego, zaprasza na koncert o wymownym tytule „Paryżu, Kocham Cię”.

W trakcie wieczoru, w wykonaniu znakomitego paryskiego stypendysty Janusza Zbiegieła, zabrzmią wielkie przeboje francuskiej piosenki z repertuaru wybitnych artystów, takich jak Jaques Brel - „Ne me quitte pas” („Nie opuszczaj mnie”), „La chanson de vieux amants” („Piosenka starych kochanków”) czy Gilbert Becaud - znakomity wykonawca i kompozytor, który we Francji nazywany jest wulkanem estrady, znany z takich przebojów jak „Et maintenant” („I co teraz”) i szlagier „Nathalie”.

Ponadto w repertuarze znajdą się kompozycje Serge'a Reggianiego - aktora i piosenkarza włoskiego pochodzenia - zabrzmią m.in. „Ma derniere volante” („Moja ostatnia wola”), „La tarte a la creme” („Ciastko z kremem”). Nazwisko tego artysty w programie wieczoru figuruje nieprzypadkowo - muzykę do wielu utworów z jego repertuaru skomponowała Alice Dona znana i ceniona kompozytorka i piosenkarka we Francji, właścicielka szkoły piosenkarsko-aktorskiej „Conservatoir Maubel”, do której uczęszczał Janusz Zbiegieł.

Początek o godz. 19. Bilety: w przedsprzedaży 20 zł, w dniu imprezy 30 zł.

ZS to legendarny zespół awangardowy z Nowego Jorku
ZS to legendarny zespół awangardowy z Nowego Jorku
mat. prasowe

Inna placówka Gdańskiego Archipelagu Kulury - Stacja Orunia (Gdańsk, ul. Dworcowa 9) zaprasza tego wieczoru w swoje progi miłośników brzmień alternatywnych. W ramach projektu „Stacja Muzyka” wystąpi nowojorski zespół ZS.

Od czasu powstania grupa występowała jako trio, sekstet i kwartet, aby w końcu wykrystalizować się w czteroosobowym składzie, w który wchodzą Sam Hillmer (saksofon tenorowy), Patrick Higgins (gitara/elektronika), Greg Fox (perkusja) oraz Michael Beharie (elektronika).

Sami o sobie piszą tak: Choć nasza muzyka bywała kategoryzowana na różne sposoby - jako no-wave, brutal-prog, bądź post-minimalizm, ideą Zs jest robienie muzyki, która rzuca wyzwanie fizycznym i mentalnym ograniczeniom, zarówno wykonawcy, jak i odbiorcy. Łącząc niestandardowe techniki wykonawcze, unikalną syntezę instrumentów oraz niemal telepatyczną komunikację, Zs celuje w tworzeniu dzieł, które otulają słuchacza, by następnie rozwijać swe dźwięki, przywoływać niewypowiedzianą przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłe obrzędy i rytuały.

Zespół, jak na alternatywny przystało, występował w loftach i galeriach sztuki, ale też w rockowych klubach i halach koncertowych w całych Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii. W Gdańsku już kiedyś mieliśmy okazję ich podziwiać - wystąpili w klubie Żak.

Koncert w Stacji Orunia odbędzie się w sobotę, 10 lutego, o godz. 20. Bilety: 30-35 zł.

Karnawał w stoczni nieomal jak za dawnych lat świętować będzie można na ECS-owej potańcówce
Karnawał w stoczni nieomal jak za dawnych lat świętować będzie można na ECS-owej potańcówce
Fot. Sławomir Fiebig / Zbiory ECS

Karnawał w Stoczni przygotowało Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1). W ostatnią sobotę karnawału, 10 lutego, w ogrodzie zimowym odbędą się tańce przy muzyce na żywo - zagra kwintet swingowy. Na miejscu będzie można się nauczyć tańca swingowego. Gościem specjalnym będą tancerze Lindy Hop, amerykańskiego tańca towarzyskiego. Początek o godz. 19. Wstęp wolny.

Zobacz też: Gdańsk przez lata nie miał targów książki - będą, największe na Pomorzu

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze