Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kulturalny weekend. Nie przegap: koncerty, spektakle i Solidarity of Arts

Aż dwie orkiestry zagrają w ten weekend w Gdańsku. Nie zabraknie też muzyki kameralnej, reagge i eksperymentalnej - słowem, czekają nas koncertowe trzy dni. Tym, którzy wolą inaczej spędzać czas wolny, podpowiadamy, co jeszcze dzieje się w mieście i gdzie warto być.

Kulturalny weekend. Nie przegap: koncerty, spektakle i Solidarity of Arts
A
A
data publikacji: 11 sierpnia 2017 r.

Zespół Vavamuffin gościł niedawno w Gdańsku. Wystąpił podczas Festiwalu Kolorów Nocy Świętojańskiej na Placu Zebrań Ludowych
Zespół Vavamuffin gościł niedawno w Gdańsku. Wystąpił podczas Festiwalu Kolorów Nocy Świętojańskiej na Placu Zebrań Ludowych
mat. prasowe

W piątek 11 sierpnia nie zabraknie dobrych emocji, rozbujanych rytmów i energii - na Targu Węglowym, w ramach Jarmarku św. Dominika, wystąpi bowiem warszawska formacja Vavamuffin.

Zespół jest obecny na polskiej scenie już prawie od 15. lat. Gra muzykę z pogranicza reggae i raggamuffin, z elementami dub i dancehall. Niedawno wydał kolejną, dziewiątą w dorobku płytę.

- „V” to piąta studyjna płyta Vavamuffin. Nagrana z dala od „świata”, w bieszczadzkim Orelcu, zaskakuje energią, kpi z podziałów stylistycznych i najpełniej pokazuje spektrum zainteresowań zespołu. To dwanaście utworów nie tylko dla fanów reggae, funka czy hip-hopu. To płyta dla fanów muzyki - mówią członkowie Vavamuffin.

My dodamy, że ten album to czysty żywioł, entuzjazm, rytm, uroda melodii i gorące słońce prosto z Jamajki - i taki będzie też koncert w Gdańsku.

Początek o godz. 21. Wstęp wolny.

Królewska Orkiestra Salonowa, czyli piękne głosy, piękne stroje i piękne arie
Królewska Orkiestra Salonowa, czyli piękne głosy, piękne stroje i piękne arie
mat. prasowe

Dzień później również na Targu Węglowym na scenie zobaczymy i usłyszymy Królewską Orkiestrę Salonową, która zagra Koncert na królewskim szlaku. Zabrzmią wielkie przeboje muzyki operowej i operetkowej, piosenki neapolitańskie oraz hity orkiestrowe - na piękne głosy i uwodzicielskie wykonania - w programie m.in.: Ch. Gounod, G. Verdi, J. Strauss, E. Kálmán czy M. G. Rodriquez.

Wystąpią: Natalia Walewska - koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (skrzypce, prowadzenie orkiestry), Julia Iwaszkiewicz (sopran), Jacek Szponarski (tenor), Łukasz Wroński i Radosław Kruszyna (fortepian, akordeon, aranżacje).

Początek o godz. 20.30. Wstęp wolny.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to, jak mówią o sobie sami artyści, zespół rozsmakowany w dawnych melodiach Warszawy i nie tylko, kontynuujący tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych
Warszawska Orkiestra Sentymentalna to, jak mówią o sobie sami artyści, zespół rozsmakowany w dawnych melodiach Warszawy i nie tylko, kontynuujący tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych
mat. prasowe

„Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Turystyczna 1) zaprasza natomiast na koncert jubileuszowy z okazji 50-lecia GAK i potańcówkę z muzyką na żywo w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to młody skład nawiązujący do polskiej przedwojennej sceny muzycznej. To zespół rozsmakowany w dawnych melodiach - wykonują utwory z repertuaru Adama Astona, Mieczysława Fogga, Wiery Gran i innych gwiazd przedwojennego kina czy teatru.

Zadebiutowali w maju 2015 roku na scenie Polskiego Radia podczas konkursu „Nowa Tradycja”, gdzie zostali wyróżnieni przez jury. Od tego czasu kontynuują tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych, zachowując naturalny i ponadczasowy czar tych piosenek, a jednocześnie dodają im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

Zespół wystąpi w składzie: Maciej Dziedzic (perkusjonalia), Gabriela Mościcka (śpiew, akordeon), Jakub Fedak (wibrafon), Kazimierz Nitkiewicz (trąbka), Łukasz Owczynnikow (kontrabas), oraz Krzysztof Baranowski (mandolina, gitara).

Koncert odbędzie się w sobotę 12 sierpnia, o godz. 19. Bilety: 10 zł, zniżka na Kartę do Kultury 9 zł.

Elektroniczna muzyka eksperymentalna w CSW Łaźnia to propozycja dla fanów nietuzinkowych brzmień
Elektroniczna muzyka eksperymentalna w CSW Łaźnia to propozycja dla fanów nietuzinkowych brzmień
mat. prasowe

Kolejną muzyczną propozycję przygotowało Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5). W sobotę 12 sierpnia odbędzie się tam koncert elektronicznej muzyki eksperymentalnej, w ramach cyklu In Progess. Wystąpią trzy polskie formacje: Ixora, Botanica i Micromelancolié.

Trzech wykonawców na żywo zaprezentuje utwory opierające się o field recording, sampling i syntezatory. Artyści z grupy Ixora zaprezentują muzykę inspirowaną Afryką, Azją oraz obszarami o klimacie tropikalnym występującymi na Pacyfiku. W ramach projektu Botanica usłyszymy perfekcyjnie połączone dźwięki dzikiej natury z motoryką dub techno i micro house’u. Micromelancolié natomiast to zapętlone struktury uzyskane z pomocą mikrosampli, dźwięków znalezionych, nagrań terenowych oraz sprzężeń zwrotnych.

Koncerty rozpoczną się o godz. 20. Wstęp wolny.

Zwolenników bardziej tradycyjnych brzmień zapraszamy natomiast tego dnia do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (ul. Mariacka 25/26). W pięknej Sali Kolumnowej, w ramach festiwalu EUROPA +/- 1700, odbędzie się ostatnie muzyczne wydarzenie z cyklu „Telemann i jego Europa”, prezentującego kameralne koncerty na instrumentach historycznych.

Podczas finału festiwalu wystąpi zespół Silva Rerum arte, w składzie: Maja Miro Wiśniewska (flet traverso), Danuta Zawada (skrzypce barokowe), Karolina Koślacz (viola da gamba), Małgorzata Skotnicka (klawesyn). Zabrzmią Kwartety paryskie, napisane przez Georga Philippa Telemanna dla wybitnych paryskich muzyków.

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 10–20 zł.

Limboski, czyli Michał Augustyniak, to songwriter z Krakowa
Limboski, czyli Michał Augustyniak, to songwriter z Krakowa
mat. prasowe

W niedzielę 13 sierpnia warto powrócić na Targ Węglowy, gdzie gwiazdą kolejnego koncertu odbywającego się w ramach Jarmarku św. Dominika będzie Limboski - muzyk zwany polskim Tomem Waitsem.

Ma talent, charyzmę i zniewalający głos. Nagrał siedem albumów. Ten ostatni: „W trawie. I inne jeszcze młode” (2016 r.) to wybór „the best of” z dotychczasowej twórczości, plus dwa utwory premierowe - w tym tytułowy, dobrze znany słuchaczom z list przebojów. Cenią go także muzyczni krytycy - Limboski swoimi subtelnymi, lekko ironicznymi tekstami i melodyjnymi, bluesowymi aranżacjami zachwycił jurorów telewizyjnego talent show „Must Be The Music”, a także zdobył nominację do Fryderyka.

Na scenie na Targu Węglowym muzyk wystąpi z zespołem w składzie: Jacek Cichocki (instrumenty klawiszowe), Dominik Bieńczycki (skrzypce, gitara basowa), Jakub Rutkowski (bębny), Paula Wolski (śpiew) i Eliza Sicińska (śpiew).

Koncert rozpocznie się o godz. 20.30. Wstęp wolny.

W sobotę 12 sierpnia odbędzie się także ostatnia odsłona cyklu „Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Kameralnego”, stworzonego z myślą o miłośnikach muzyki klasycznej. Tym razem w Parku Oliwskim wystąpi Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego. W programie m.in „Oliwski Potok” Edwarda Pałłasza do słów Kazimierza Nowosielskiego, oraz utwory zespołu The Beatles .

Początek o godz. 12. Wstęp wolny.

Tych, którzy od muzyki wolą sztukę plastyczną, zapraszamy do 100cznii (Gdańsk, ul. Narzędziowców), na trwającą przez cały weekend (i jeszcze dłużej) wystawę Polish Design Island, prezentującą najciekawszy dizajn z Polski.

Zobaczymy prace 30. dizajnerów z 10. regionów Polski i 5. miast europejskich. Co ciekawe, eksponaty umieszczone zostały w czarnym, ekskluzywnie prezentującym się̨ kontenerze morskim, zaaranżowanym na wzór pokoju mieszkalnego. A ponieważ hasłem edycji jest „ekologia”, 30 obiektów reprezentuje idee zrównoważonego rozwoju, pokazując różne metody projektowania formy, funkcji czy znaczenia przy minimalizacji tzw. eco footprint.

Czytaj też: Polish Design Island - mobilna galeria w kontenerze zaparkowała w 100czni

W Gdańsku prace można oglądać do 19 sierpnia. Potem wyruszą dalej w Polskę, by móc być prezentowane w innych miastach.

Wystawa czynna jest codziennie w godz. 20.30-00.00. Wstęp wolny.

W ten weekend zapraszamy też na spektakle. Młodszych widzów wraz z rodzicami zachęcamy do przyjścia na aż trzy marionetkowe przedstawienia do Teatru w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51), wchodzące w skład cyklu „Legendy Gdańskie”. W sobotę i niedzielę 12-13 sierpnia, zobaczymy tam następujące wydarzenia przygotowane przez Teatr Barnaby: o godz. 12 „Karczmę Jeruzalem”, o godz. 14 „Papugę Jana Heweliusza”, a o godz. 16 „Gdański Zegar”. Wszystkie przedstawienia w zabawny sposób opowiadają o historii naszego miasta i życiu dawnych gdańszczan. Występują: lalki i Marcin Marzec, założyciel Teatru Barnaby.

Bilety na każdy spektakl: 15 zł dzieci (od 4 lat), 20 zł dorośli.

Spektakl Zakochany Szekspir to adaptacja scenariusza filmowego. Wcześniej wystawiano go na londyńskim West Endzie, a teraz, przez całe wakacje, można oglądać go w Gdańsku!
Spektakl Zakochany Szekspir to adaptacja scenariusza filmowego. Wcześniej wystawiano go na londyńskim West Endzie, a teraz, przez całe wakacje, można oglądać go w Gdańsku!
Fot. Piotr Pędziszewski

Starszych widzów zapraszamy na wakacyjny przebój Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże, czyli komedię „Zakochany Szekspir” w reżyserii Pawła Aignera. Dla tych, którym spodobał się poprzedni efekt współpracy dwóch gdańskich teatrów, czyli „Wesołe kumoszki z Windsoru” to pozycja obowiązkowa. Ten sam zespół, podobny humor, równie wartka, szalona i nieprzewidywalna akcja, wiele emocji, i oczywiście Szekspir - a do tego rzadka okazja, by zobaczyć spektakl grany na scenie elżbietańskiej.

Przeczytaj recenzję spektaklu: "Zakochany Szekspir", premiera w GTS przyrządzona według przepisu na sukces.

W ten weekend będzie można wybrać się na ten spektakl do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 16.30. Bilety: 25-60 zł.

Ponadto przypominamy, o rozpoczynającym się w niedzielę 13 sierpnia Festiwalu Solidarity of Arts, który w tym roku odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności i Sali BHP. Festiwal, podobnie jak podczas poprzednich edycji na różne sposoby pokaże idee solidarności, a wszystko odbędzie się pod hasłem „pokój”. Więcej informacji o wydarzeniu: FESTIWAL SOLIDARITY OF ARTS 2017

Basil Kerski: - Pokój jest dziś bardzo kruchą wartością. Rusza IX. Festiwal Solidarity of Arts

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora