Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kulturalny weekend, czyli co robić, by się nie nudzić

Koncert królowej jazzu Urszuli Dudziak, VI Bal Gdański, festiwal hip-hopu Illest Festival, spektakl taneczny Trójmiejskiego Kolektywu Twórczego i czeska Nowa Fala w kinie. W Gdańsku nie będzie czasu na nudę.

Kulturalny weekend, czyli co robić, by się nie nudzić
A
A
data publikacji: 10 lutego 2017 r.

Sorry Boys
Sorry Boys
fot. Sonia Szóstak

W Klubie Żak propozycji nie brakuje

Na początek koncert zespołu Sorry Boys, którego ostatni album „Roma” w plebiscycie portalu wyborcza.pl na najlepsze płyty 2016 roku uplasował się na 10. miejscu. Na płycie i na koncercie usłyszeć będzie można aranżacje z pogranicza niezależnego rocka i alternatywnego popu, jest tam też miejsce dla kwartetu smyczkowego i elektroniki, chóru gospel i instrumentów akustycznych kojarzonych z folkiem.

„Sorry Boys-Roma Tour”, Klub Żak, ul. Grunwaldzka 195/197. Piątek, 10 lutego, godz. 20, bilety 50 i 60 zł, na Kartę do Kultury: 40 i 50 zł.

Kolejna propozycja to spektakl taneczny Trójmiejskiego Kolektywu Twórczego, który tworzą: Joanna Nadrowska, Barbara Pędzich, Grażyna Słaboń, Dorota Zielińska (12 lutego w spektaklu zastąpi ją Magdalena Laudańska) - zawodowe tancerki, choreografki i instruktorki, związane od 2012 roku z Sopockim Teatrem Tańca Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka.

„Jasno czyli ciemno” Trójmiejski Kolektyw Twórczy, Klub Żak, ul. Grunwaldzka 195/197. Niedziela 12 lutego, godz. 19 bilety 20 zł.

Cały weekend trwa cykl kinowy „Buntownicy kamery: Czechosłowacka Nowa Fala. W ramach cyklu zobaczymy w piątek o godz. 16 „Miłość blondynki” Milosa Formana, w sobotę o godz. 16 „Pali się moja panno” M. Formana, w niedzielę o godz. 16 „Pociągi poad specjalnym nadzorem” Jiříego Menzela.

Bilety: 10 zł na każdy seans.


O psiej i ludzkiej przyjaźni

W mroźną zimę, siedem lat temu opinię publiczną zelektryzowały doniesienia gazet o psie, który przepłynął Wisłę na kawałku kry. Dryfującego po Zatoce Gdańskiej zwierzaka uratowała załoga statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica. Zaopiekował się nim Adam Buczyński. Pies Baltic jest obecnie członkiem załogi R/V Baltica oraz honorowym psim obywatelem miasta Gdynia.

Historię tę opisała w książce Barbara Gawryluk, a reżyser Romuald Wicza-Pokojski (dyrektor Miniatury) dokonał adaptacji scenicznej. W ten sposób powstał oryginalny spektakl dokumentalny dla dzieci, do którego scenografię zaprojektował, należący do czołówki street-artu Mariusz Waras, a muzykę napisał Michał Jacaszek znany z muzyki do filmu „Sala samobójców” Jana Komasy. Spektakl 5+.

„Baltic. Pies na krze”. Miejski Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16, piątek, sobota 10, 11 lutego, godz. 10 bilety 24 zł.


Bal w Filharmonii

Poczatek weekendu to koncert Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego „Od la Scali do Piwnicy pod Baranami". Artyści związani ze słynnym krakowskim kabaretem zaśpiewają piosenki włoskie, piosenki z okresu międzywojennego oraz z Piwnicy pod Baranami. W Gdańsku będzie im towarzyszyć zespół w składzie Konrad Mastyło, Michał Chytrzyński i Michał Braszak.

„Od la Scali do Piwnicy pod Baranami" koncert Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego. Filharmonia Bałtycka, Ołowianka 1. Piątek 10 lutego, godz.. 19, bilety od 58 do 120 zł.

Roby Lakatos
Roby Lakatos
fot. materiały prasowe Filharmonii Bałtyckiej

Nieczęsto zdarza się, że orkiestra smyczkowa gra jak big band. Jest to możliwe dzięki aranżacjom Wojciecha Herdzina. Największe przeboje amerykańskich big bandów wykona orkiestra Sinfonia Viva oraz muzycy Atom String Quartet w roli solistów.

W program usłyszymy m.in. utwory Duke'a Ellingtona, Paula Desmonda, George'a Gershwina i Glenna Millera. Po koncercie Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu zgromadzonych na Ołowiance gości zaproszą Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers. Nie zabraknie też przygotowanego specjalnie na tę okazję menu kolacyjnego.

VI Bal Gdański Krzysztof Herdzin – String Big Band. Filharmonia Bałtycka, Ołowianka 1. Sobota 11 lutego, godz.19, bilety od 38 zł.

Coś dla specjalnego dla zakochanych: koncert walentynkowy. Najpiękniejsze, doskonale znane kompozycje oraz tematy miłosne zagra gwiazda muzyki cygańskiej Roby Lakatos. wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer, mistrz XIX-wiecznej muzyki.

Koncert Walentynkowy, Roby Lakatos. Filharmonia Bałtycka, Ołowianka 1. Niedziela 12 lutego, godz. 17, bilety 15 zł do 60 zł.


Festiwal hip-hopu i Popsysze

W klubie B90 dwa dni koncertów. W piątek odbędzie się druga edycja hip-hopowego festiwalu Illest Festival. Zagrają Żabson, Deys i Wac Toja.

Festiwal Illest Festival, B90, ul. Doki 1. Piątek 10 lutego, godz. 19, Bilety 15 do 25 zł.

W sobotę koncert gdańskiego tria rockowego Popsysze, które tworzą Jarek Marciszewski, Kuba Świątek i Sławek Draczyński (podczas koncertu gościnnie na instrumentach perkusyjnych zagra Sławomir „Rodriguez” Porębski) oraz duetu Technolodzy Procesu, w którym grają Bartosz Chylewski i Piotr Wyrwaszewski.

Popsysze i Technologa Procesu, B90, ul. Doki 1. Sobota 11 lutego, godz. 19. Bilety 15 do 25 zł.


Jerzy Snakowski
Jerzy Snakowski
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/Opera Bałtycka

O balecie prawie wszystko

W oczekiwaniu na „Pinokia” - pierwszą premierę baletową Opery Bałtyckiej w sezonie i pod nową dyrekcją - warto przyjść do teatru na kolejną prelekcję sceniczną Jerzego Snakowskiego „Opera? Si!”, zatytułowaną „Czas na balet!”. Tym razem charyzmatyczny propagator wiedzy operowej weźmie na warsztat nowy zespół baletowy opery. Będzie okazja by ich poznać, zobaczyć jak pracują i czy to się opłaca.

Snakowski obiecuje nawet przejrzeć zawartość torebek tancerek. Kto chce się dowiedzieć czy tancerce nie kręci się w głowie, gdy wykonuje piruet i jak postępują prace nad „Pinokiem” powinien kupić bilet na niedzielę.

„Opera?Si!”, Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15. Niedziela, 11 lutego, godz. 12. Bilety 23 zł.


Muzyczna uczta z królową jazzu

Urszuli Dudziak nie trzeba nikomu przestawiać. Królową polskiego jazzu usłyszymy ją w repertuarze z ostatniej płyty „Wszystko Gra”, wykona też elektryczne aranżacje Mozarta. Nie zabraknie piosenek ze starszych płyt i oczywiście słynna Papaja. Artystka wystąpi z zespołem w składzie: Łukasz Poprawski – saksofon, Robert Cichy – gitara, Jan Smoczyński – akordeon, Krzysztof Pacan – gitara basowa, Tomasz Torres – cajon.

Urszula Dudziak, Stary Maneż, Wrzeszcz Garnizon, ul. J. Słowackiego 23, niedziela godz. 19 bilety: 70 do 120 zł.-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora