Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kulturalny grudniowy weekend w Gdańsku: wystawy, spektakle, koncerty

Powoli wydarzenia kulturalne ustępują miejsca atrakcjom świątecznym - i to tych najwięcej będzie w ten weekend. Wśród nich kiermasze, warsztaty tworzenia ozdób i dekoracji, i oczywiście Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym. Ale gdańskie galerie, teatry i instytucje kultury także zapraszają do siebie. W weekend 8-10 grudnia 2017 r. odbędzie się m.in. koncert muzyki filmowej, festiwal teatru tańca czy świąteczne spektakle dla dzieci.

Kulturalny grudniowy weekend w Gdańsku: wystawy, spektakle, koncerty
A
A
data publikacji: 08 grudnia 2017 r.

Nz. (pierwsza z lewej w pierwszym planie) Katarzyna Chmielewska w spektaklu Teatru Dada von Bzdülöw 'Dzisiaj, Wszystko'
Nz. (pierwsza z lewej w pierwszym planie) Katarzyna Chmielewska w spektaklu Teatru Dada von Bzdülöw 'Dzisiaj, Wszystko'
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Przez cały weekend, od piątku do niedzieli, 8-10 grudnia, odbywać się będą wydarzenia z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia Teatru Dada von Bzdülöw. Założony przez Leszka Bzdyla i Katarzynę Chmielewską w 1992 w Gdańsku, był jednym z pierwszych polskich zespołów w Polsce, które propagowały nowy taniec i teatr tańca po 1989 roku.

Obchody w formie trzydniowego festiwalu „Dada Fest - Wariacja No XXV”, z jednej strony mają być swoistym spotkaniem artystów, którzy współtworzyli przez lata najważniejsze spektakle zespołu, a z drugiej okazją do zaprezentowania gdańskiej widowni ich indywidualnych spektakli. Wydarzenia odbywać się będą w kilku lokalizacjach Gdańska: w Teatrze Wybrzeże, w Nowej Synagodze, w Klubie Żak oraz w Instytucie Kultury Miejskiej.

Więcej o wydarzeniu i program tutaj: “Dada-gdański dialekt” - 25 lat na scenie Teatru Dada von Bzdülöw.

Kolejny jubileusz - aż 45 lat na scenie - odbędzie się w piątek, 8 grudnia, w Plamie - placówce Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Pilotów 11). Świętować będzie Olek Grotowski - muzyk, kompozytor i wykonawca wierszy Andrzeja Waligórskiego oraz tekstów Artura Andrusa. Związany z wrocławskim środowiskiem kabaretowym i tamtejszym Studiem 202, obecnie mieszka na gdańskiej Zaspie.

Początkowo wykonywał utwory Waligórskiego solo, które przyniosły mu m.in. nagrodę na Bazunie - krakowskim cyklicznym Spotkaniu z Piosenką Turystyczną. Po pewnym czasie zaczął występować w duecie z Małgorzatą Zwierzchowską, z którą śpiewa wspólnie na płytach.

Podczas jubileuszowego koncertu w Plamie wystąpi solo. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Spektakl 'Magiczne święta Malwiny' Teatru Miniatura to okazja do wspólnego pośpiewania kolęd i poczucia świątecznej atmosfery
Spektakl 'Magiczne święta Malwiny' Teatru Miniatura to okazja do wspólnego pośpiewania kolęd i poczucia świątecznej atmosfery
mat. Teatru Miniatura

W Teatrze Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16) w świąteczny nastrój dzieci i ich rodziców wprowadzi spektakl familijny „Magiczne święta Malwiny”.

Głównym bohaterem tego przedstawienia jest Czarodziej Mizantrop, który uważa, że ludzie nie potrafią obchodzić świąt jak należy, dlatego postanawia, że… już ich nie będzie. Jednak jego sprytna asystentka Malwina do tego nie dopuści - z pomocą zwariowanych kolędników udowodni, że świetnie wiemy, co jest w świętach ważne.

Scenariusz: Agnieszka Kochanowska, opieka reżyserska: Romuald Wicza-Pokojski, występują: Jolanta Darewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Wioleta Karpowicz, Piotr Kłudka, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Wojciech Stachura, Joanna Tomasik, Andrzej Żak oraz Magdalena Żulińska.

Spektakl w ten weekend zobaczymy w sobotę i niedzielę, 9-10 grudnia, o godz. 12. Przeznaczony jest dla widzów od 4. roku życia. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł.

Łukasz Sajnaj w spektaklu 'Bon Voyage' na podstawie głośnej sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk
Łukasz Sajnaj w spektaklu 'Bon Voyage' na podstawie głośnej sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk
mat. prasowe

Starszych widzów, Fundacja Wspólnota Gdańska oraz Fundacja Pomysłodalnia zapraszają w sobotę, 9 grudnia, do Oliwskiego Ratusza Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) na monodram pt. „Bon Voyage”.

Monodram przygotowało Chojnickie Studio Rapsodyczne - założone w 2004 roku studio działa obecnie przy Chojnickim Centrum Kultury. Jego założycielem jest Grzegorz Szlanga. Teatr tworzy własne projekty, organizuje autorskie warsztaty, a także bierze udział w ogólnopolskich festiwalach. Nieustannie prowadzi poszukiwania teatralnej myśli, języka i stylu.

Spektakl powstał na podstawie sztuki „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, inspirowanej historią Francuza, który na wystawie w Muzeum Shoah w Paryżu rozpoznał walizkę swego ojca - eksponat z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Reżyser Grzegorz Szlanga i aktor Łukasz Sajnaj wspólnie poszukują odpowiedzi na pytanie, czy odkrycie prawdy o własnej tożsamości jest zawsze pozytywnym wydarzeniem. Bohater spektaklu, usilnie poszukujący swojej tożsamości, jest skonfrontowany z historią własnego narodu. Ta alegoryczna opowieść ma swój głębszy wymiar - wszyscy żyjemy w podobnych historiach. Pytanie, stawiane przez twórców spektaklu brzmi: jak - i czy - umiemy sobie z tym poradzić.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 30 zł.

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich 25) zaprasza natomiast tego samego wieczoru na koncert muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Free Way.

Free Way, to kwartet składający się ze znanych trójmiejskich muzyków, w którego skład wchodzą Magda Lasota z charyzmatycznym wokalem, Adam Skrzypczyk z klasycznym brzmieniem gitary, Jacek Zieliński dodający basowego tonu oraz Sławomir Dumański przy energetycznej perkusji. Zespół od lat z powodzenie funkcjonuje na trójmiejskiej scenie, „wyróżnia się dużą kreatywnością”, energią oraz lekkością wykonawczą utworów.

Na program koncertu w Scenie Muzycznej złożą się utwory z popularnych seriali i filmów fabularnych. Usłyszymy m.in. takie przeboje, jak „Philadelphia”, „Shape of my heart” czy „Eye of the tiger”.

Początek o godz. 18. Bilety: 10 zł.

Sleep Party People z okazji wydania nowej płyty wyruszył w trasę koncertową, podczas której zagra dwa koncerty w Polsce
Sleep Party People z okazji wydania nowej płyty wyruszył w trasę koncertową, podczas której zagra dwa koncerty w Polsce
Fot. Dennis Morton

Także w sobotę, do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1) powracają Sleep Party People wracają z nową płytą, zatytułowaną „Lingering”.

Sleep Party People jest dziełem Briana Batza, duńskiego multiinstrumentalisty o bezgranicznej wyobraźni. Inspirując się dziełami Boards Of Canada, Davida Lyncha i Erika Satie, Batz połączył dźwięk starego, wysłużonego fortepianu w swoim mieszkaniu, z osobliwą, elektroniczną wersją nagranego głosu - tworząc tajemnicze, hipnotyzujące brzmienie. Pozornie muzyka Sleep Party People ma senną atmosferę, ale nie dajcie się zwieść - ich wizja rzeczywistości jest abstrakcyjna i niepokojąca, a królicze maski, noszone na scenie przez członków zespołu dopełniają groteskowego klimatu.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 35 zł.

Podobnie jak w poprzednią niedzielę, także i 10 grudnia Spichlerz Opacki - Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Gdańsk, ul. Cystersów 19) zaprasza na Etnograficzny Jarmark Bożonarodzeniowy. W trakcie wydarzenia będzie można kupić unikalne oryginalne prezenty świąteczne prosto od twórców ludowych, a także rękodzieło artystyczne: haftowane serwetki, rzeźby ludowe, ozdoby świąteczne, zabawki, kartki świąteczne i słodkie miodowe upominki.

Kiermaszowi towarzyszyć będą warsztaty rodzinne pod hasłem „Etno Święta!”, w trakcie których dorośli i dzieci będą mogli się nauczyć tworzyć tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe, gotowe do zawieszenia na choinkę czy do przyozdobienia domu. W tę niedzielę, w godz. 11-12.30 oraz 13-14.30 odbędą się warsztaty „Strojne podłaźniczki” - przybliżające sztukę tworzenia tradycyjnych bożonarodzeniowych ozdób - podłaźniczek, które wieszano w domach pod sufitem w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Bogato dekorowane i kolorowe wieńce, podobnie jak dawniej, tak i dziś z pewnością będą ozdobą każdego domu.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na warsztatach, obowiązują wcześniejsze zapisy w kasie muzeum pod nr (58) 552 12 71 wew. 101. Koszt każdego warsztatu: 8 zł (osoba dorosła), 4 zł (dziecko), dzieci do lat 7 bezpłatnie.

Etnograficzny Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 17 grudnia, będzie czynny w każdą niedzielę, w godz. 10-17. Wstęp wolny.

Natomiast w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Gdańsk, ul. Toruńska 1), trwa wystawa „Nicola Boccini - Sąd Ostateczny”, zainaugurowana w ramach Tygodnia Memlinga.

Na wystawie została zaprezentowana ceramiczna instalacja multimedialna wykonana przez Nicolę Bocciniego - włoskiego artystę ceramika, na co dzień mieszkającego i tworzącego w Derucie koło Perugii. Obiekt został zbudowany z porcelanowych komponentów i stanowi medium dla przygotowanych w formie wideo fragmentów słynnego „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga, a także innych elementów wizualnych, wyświetlanych w zaprogramowanych sekwencjach.

Artysta skonstruował współczesną wizję sądu ostatecznego - zachowując jednak treść obrazu, jego ikonografię i symbolikę. Sześciokątne panele zostały wykonane z glinki porcelanowej kostnej (jest to szczególny rodzaj tworzywa do produkcji delikatnej porcelany) poprzez odlewanie z gęstwy w formie gipsowej. Wykorzystana technika ma nazwę „żyłki w porcelanie”, tzn. w glinkę porcelanową kostną jeszcze przed jej wyschnięciem jest wkładany drut miedziany na głębokość ok. 3 mm. Podczas wypalania w wysokiej temperaturze drut miedziany użyty jako deseń paneli ulega stopieniu, a jego opary zabarwiają element porcelanowy na wskroś, tworząc zielone linie.

Wszystkie 22 panele zostały wykonane ręcznie i trzykrotnie wypalone w kompletnym cyklu, przy czym tylko raz w temperaturze ok. 1320°C. W trakcie pracy Bocciniemu udało się opracować podstawę teoretyczną tego procesu: porcelanowa glinka kostna podczas wypalania w bardzo wysokiej temperaturze najpierw zmniejsza (kurczy się), a następnie zwiększa objętość (rozszerza się). W procesie tym powstały idealnie półprzezroczyste panele o grubości około 2 mm. Wykorzystując współczesne technologie i materiały, oraz angażując widzów, których autoportrety fotograficzne staną się częścią panelu w czasie rzeczywistym, artysta interpretuje temat sądu ostatecznego w kontekście ważnych współczesnych zjawisk społecznych, takich jak rasizm, terroryzm, ksenofobia czy konflikty na tle imigracji.

Wystawa trwa do 4 marca 2018 r. Muzeum czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków: od wtorku do piątku w godz. 9-16, oraz w soboty i niedziele w godz. 10-17. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, dzieci i młodzież (7-26 lat) 1 zł, w piątki wstęp wolny.

Zobacz też: Bądź wątpiący jak Artur. Schopenhauer 2.0. - wykład multimedialny w IKM

Aż 80 choinek, 3 bombki giganty, 2 renifery i 1 łoś, czyli moc atrakcji na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora