• Start
  • Wiadomości
  • Kultura dawnego Gdańska: o dziejach cmentarzy przy Wielkiej Alei

Kultura dawnego Gdańska: o dziejach cmentarzy przy Wielkiej Alei

Towarzystwo „Dom Uphagena” zaprasza w środę, 30 października, na kolejną odsłonę cyklu „Kultura dawnego Gdańska”. Tym razem, z racji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek, historycy zapraszają na wykład poświęcony gdańskim cmentarzom, znajdującym się przy Wielkiej Alei w 2 połowie XIX i 1 połowie XX wieku. Wstęp wolny.
29.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wykłady w ramach cyklu „Kultura dawnego Gdańska” odbywają się w Domu Uphagena. Udział w nich może wziąć każdy zainteresowany historią naszego miasta
Wykłady w ramach cyklu „Kultura dawnego Gdańska” odbywają się w Domu Uphagena. Udział w nich może wziąć każdy zainteresowany historią naszego miasta
mat. prasowe

 

Kolejny wykład z popularnego cyklu historycznego „Kultura dawnego Gdańska” odbędzie się w środę, 30 października, w Domu Uphagena (ul. Długa 12). Tym razem gościem Towarzystwa „Dom Uphagena” będzie dr Anna Krüger, która poprowadzi wykład zatytułowany „Z dziejów cmentarzy przy Wielkiej Alei w Gdańsku 1867-1945”.

Temat spotkania dr Krüger wybrała nieprzypadkowo. Pierwszym powodem jest oczywiście zbliżający się dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki, drugim - jej historyczne zainteresowania, którym poświęciła wiele lat badań. Zagadnieniom, wokół którego odbędzie się wykład, poświęciła pracę doktorską („Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku w latach 1867 - 1945. Studium z dziejów kultury funeralnej”), do jej zainteresowań naukowych należy także historia XIX i pierwszej połowy XX w. Gdańska i Pomorza. W 2015 roku w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku przygotowała opracowanie poświęcone Cmentarzowi Garnizonowemu w Gdańsku i jego roli jako miejsca pamięci. Owocem tamtych badań jest książka „Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku. Miejsce pamięci ofiar komunizmu”.

Na środowym wykładzie dr Krüger przedstawi zagadnienia związane z cmentarzami przy Wielkiej Alei - opisze okoliczności ich zakładania, lokalizację, wygląd tych założeń na podstawie planów, budowle cmentarne. Będzie to okazja, by poznać najpopularniejsze w Gdańsku formy pomników nagrobnych, liczbę pogrzebów oraz przebieg uroczystości pogrzebowych na cmentarzach przy Wielkiej Alei. Słuchacze dowiedzą się też o przygotowaniach do zamykania cmentarzy jeszcze przed II wojną światową.

Wykład rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp wolny.

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim