PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Kto wygra wybory? Najnowsze sondaże Radia Gdańsk i Dziennika Bałtyckiego

Kto wygra wybory? Najnowsze sondaże Radia Gdańsk i Dziennika Bałtyckiego
Dwa sondaże wyborcze dla Gdańska opublikowane w ciągu kilkunastu godzin. Radio Gdańsk podaje, że w walce o urząd Prezydenta Gdańska prowadzi Paweł Adamowicz, ale dwaj główni konkurenci mają równie wysokie poparcie. Według "Dziennika Bałtyckiego" wyraźnym liderem jest Jarosław Wałęsa.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak wyrównanego pojedynku wyborczego o Gdańsk jeszcze nie było. Trzech głównych kandydatów na prezydenta i każdy ma szansę znaleźć się w drugiej turze. Jak będzie 21 października?
Tak wyrównanego pojedynku wyborczego o Gdańsk jeszcze nie było. Trzech głównych kandydatów na prezydenta i każdy ma szansę znaleźć się w drugiej turze. Jak będzie 21 października?
Mateusz Ochocki/Kosycarz KFP

 

Sondaż na zlecenie Radia Gdańsk i Telewizji Polskiej przeprowadziła pracownia IBRIS, w dniach 18-21 września, Ankietowano reprezentatywną grupę 1000 osób.

Kolejność kandydatów na prezydenta Miasta Gdańska:

 • Paweł Adamowicz (KWW Pawła Adamowicza Wszystko Dla Gdańska) - 28,8 proc.
 • Jarosław Wałęsa (Koalicja Obywatelska) - 28,5 proc.
 • Kacper Płażyński (PiS) - 28,4 proc.
 • Andrzej Ceynowa (SLD) - 3,2 proc.
 • Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk) - 1,4 proc.
 • Jacek Hołubowski (Gdańsk Tworzą Mieszkańcy) - 0,8 proc.

Radio Gdańsk podało takie notowania przedwyborcze w piątek, 28 września, w serwisie informacyjnym o godz. 7:00.

Red. Artur Kiełbasiński z Radia Gdańsk dołączył do nich komentarz na temat liderów prezydenckiego wyścigu w Gdańsku: "Różnice są zatem tak znikome, że można w praktyce mówić o jednakowym poparciu dla czołowej trójki kandydatów".

Komentator Radia Gdańsk dodał też, że poparcie dla pozostaych kandydatów  - Andrzeja Ceynowy, Elżbiety Jachlewskiej, Jacka Hołubowskiego - "jest bardzo niskie".

To pierwszy sondaż, w którym Paweł Adamowicz wskazany jest jako lider wyborczego pojedynku o urząd Prezydenta Miasta Gdańska. Także pierwszy, z którego wynika, że zaraz za Adamowiczem z niemal identycznym poparciem są Jarosław Wałęsa i Kacper Płażyński. Dotychczasowe sondaże jako lidera wskazywały Jarosława Wałęsę z kilkuprocentową przewagą nad głównymi konkurentami. Na drugim miejscu zwykle plasował się Paweł Adamowicz, a na trzecim Kacper Płażyński z niewielką stratą do urzędującego prezydenta Gdańska.

Badanie przeprowadzone dla Radia Gdańsk pokazuje też, że zacięta jest rywalizacja o miejsca w Radzie Miasta Gdańska. Zgodnie z sondażem IBRIS, najwyższe notowania mają:

 • Koalicja Obywatelska (PO + Nowoczesna) - 33,1 proc.
 • Zjednoczona Prawica (PiS - Porozumienie - Solidarna Polska) - 26,6 proc.
 • Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Adamowicza Wszystko dla Gdańska - 21,5 proc.

Pozostałe listy kandydatów do RMG mają poparcie rzędu 1,1 - 3,5 proc.

Jakiej frekwencji należy się spodziewać? 48 proc. gdańszczan deklaruje zdecydowaną chęć głosowania w wyborach samorządowych, 8,1 proc. "raczej tak". 22,3 proc. gdańszczan zapowiada że "zdecydowanie nie" weźmie udziału w wyborach, a 21,6 proc. "raczej nie".

Z sondażu wynika też, że 65,5 proc. gdańszczan pozytywnie ocenia kadencję prezydenta Pawła Adamowicza (49,5 proc. "raczej dobrze", 16 proc. "zdecydowanie dobrze").

Pod koniec sierpnia br. pracownia IBRIS - ta sama, która teraz wykonała sondaż dla Radia Gdańsk i Telewizji Polskiej - przebadała preferencje wyborcze gdańszczan na wspólne zlecenie redakcji Onet.pl i Faktu.

 

WIĘCEJ: Wybory 2018. Sondaż Onet.pl i Faktu: prezydent Gdańska - ostra walka

 

DZIENNIK BAŁTYCKI - ZDECYDOWANE PROWADZENIE JAROSŁAWA WAŁĘSY

W czwartek, 27 września, późnym popołudniem odrębny sondaż - wykonany we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia - ogłosił "Dziennik Bałtycki".

Według tego badania, kolejność w wyborczym wyścigu o urząd Prezydenta Gdańska jest następująca:

 • Jarosław Wałęsa (Koalicja Obywatelska) - 34 proc.
 • Paweł Adamowicz (KWW Pawła Adamowicza Wszystko Dla Gdańska) - 24,4 proc.
 • Kacper Płażyński (PiS) - 24 proc.
 • Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk) - 10,6 proc.
 • Jacek Hołubowski (Gdańsk Tworzą Mieszkańcy) - 4,8 proc.
 • Andrzej Ceynowa (SLD) - 2,2 proc.

Jak podaje “Dziennik Bałtycki”, sondaż przeprowadzono w dniach 17-22 września - dlatego nie może dziwić, że badanie nie uwzględnia jeszcze jednej kandydatki na prezydenta Gdańska, która zarejestrowała się na krótko przed zamknięciem listy kandydatów - Doroty Maksymowicz-Czapkowskiej (Narodowy Front Polski). Z tych samych powodów nie uwzględnia jej sondaż Radia Gdańsk i TVP.

Przeprowadzone dla “Dziennika Bałtyckiego” badanie preferencji wyborczych w Gdańsku było częścią dużego ogólnopolskiego projektu, który zrealizowała grupa medialna “Polska Press” (właściciel “DB”) we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia. Sondażem objęto miasta w całej Polsce.

“DB” podaje, że sondaż przeprowadzono “na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych mieszkańców Gdyni i Gdańska w formule bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. Przy szacowaniu poparcia dla kandydatów brano pod uwagę jedynie wskazania respondentów deklarujących udział w wyborach”. Nie podano jednak, jaką część respondentów przebadano w Gdańsku, a jaką w Gdyni, dla której też ogłoszono wyniki sondażu (Wojciech Szczurek może spodziewać się zwycięstwa w pierwszej turze - 57,1 proc. poparcia).

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl