PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kto szybciej ułoży kostkę Rubika stopami

Kto szybciej ułoży kostkę Rubika stopami
W Gdańsku w dniach 9-11 października 2015 r. odbywają się mistrzostwa Polski w speedcubingu. Wśród konkurencji m.in. układanie z zamkniętymi oczami, jedną ręką i... stopami, a na deser tworzenie wielkich mozaikowych obrazów. Najciekawiej dla publiczności ma być w niedzielę. Wstęp wolny.

Czas jest mierzony do tysięcznych części sekundy.
Czas jest mierzony do tysięcznych części sekundy.
materiały prasowe

Cóż to takiego speedcubing? To nic innego, jak układanie kostki Rubika na czas. Z kostką Rubika zetknął się chyba każdy. Jeśli nie, to wyjaśniamy: jest to sześcian o boku 5,7 cm, składający się z 26 minisześcianów. Dzięki specjalnemu przegubowi umieszczonemu w środku kostki wszystkie części można obracać w różne strony. Bok każdego z minisześcianów ma inny kolor. Zabawa polega na ułożeniu kostki w ten sposób, aby każda jej ścianka miała jednolity kolor.

Grę wymyślił i skonstruował w 1974 roku Węgier Erno Rubik. Do ułożenia kostki po raz pierwszy potrzebował miesiąca. Dziś najlepsi robią to w kilka sekund! Liczba kombinacji ułożeń kostki wynosi podobno 43 tryliony (43 000 000 000 000 000 000).

Wiele z tych kombinacji na pewno zostanie wykonanych w Gdańsku, gdzie w dniach 9-11 października 2015 r. w hali Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Kazimierza Górskiego odbywają się 11 Mistrzostwa Polski w Speedcubingu.

W zawodach bierze udział ponad 200 zawodników z całej Polski oraz po jednym z Węgier, Anglii, Ukrainy, Litwy i Szwecji. Najmłodszy ma 8 lat, najstarszy – 49.

– Rywalizacja odbywa się na dwóch scenach, przygotowanych zostało 20 stanowisk – mówi Adam Polkowski, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu.  

Rozegranych zostanie 18 konkurencji. Do najciekawszych i najbardziej widowiskowych należeć będą: układanie kostki Rubika z zamkniętymi oczami (aktualny rekord Polski wynosi 21,17 sek), układanie kostki jedną ręką (8,48 sek) czy układanie stopami (20,57 sek).

W niedzielę, 11 października, w godz. 10.00-17.20 będą się odbywać półfinały i finały mistrzostw.

– Publiczności szczególnie polecam oglądanie rywalizacji w niedzielę od godziny 15. Wtedy będą największe emocje – zachęca Polkowski.

Ostatniego dnia zawodów osiem kilkuosobowych zespołów będzie układać z kostek Rubika mozaikowe obrazy. Do dyspozycji będą mieli po 500 kostek.

– Nie wiem, co będzie na obrazach, każdy z zespołów zdecyduje o tym sam. Najczęściej układane są wizerunki osób ze świata showbiznesu czy popkultury. Przed rokiem artyści ułożyli portret Justina Timberlake’a – przypomina Polkowski.  

Wstęp do hali AWFiS wolny.

Na zakończenie ubiegłorocznych mistrzostw zawodnicy ułożyli z kostek portret gwiazdy popu.
Na zakończenie ubiegłorocznych mistrzostw zawodnicy ułożyli z kostek portret gwiazdy popu.
materiały prasowe
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze