Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kto będzie rządził na Ołowiance? Konkurs na dyrektora

Do konkursu na stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej stanęły trzy osoby, w tym piastujący to stanowisko obecnie Roman Perucki. 11 stycznia odbędą się rozmowy z kandydatami.

Kto będzie rządził na Ołowiance? Konkurs na dyrektora
A
A
data publikacji: 08 stycznia 2016 r.

Kto we wrześniu obejmie stanowisko dyrektora naczelnego? Polska Filharmonia Bałtycka czeka na decyzję komisji konkursowej.
Kto we wrześniu obejmie stanowisko dyrektora naczelnego? Polska Filharmonia Bałtycka czeka na decyzję komisji konkursowej.
Jerzy Pinkas

W październiku 2015 roku Zarząd Województwa Pomorskiego ogłosił konkurs na dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Wpłynęły trzy zgłoszenia. O stanowisko ubiegają się osoby dobrze znane w środowisku muzycznym: Agnieszka Skotniczna, Andrzej Sułek i Roman Perucki, obecny dyrektor naczelny filharmonii, a w poprzednich latach (1993-1997) dyrektor artystyczny placówki.

Jak poinformowała komisja, wszystkie zgłoszenia spełniły wymogi formalne i kandydaci zostali zakwalifikowani do drugiego etapu. Aby stanąć do konkursu, trzeba było wykazać się wykształceniem wyższym magisterskim (preferowane muzyczne), udokumentować co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym w instytucjach kultury lub uczelniach o profilu artystycznym albo co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w samodzielnym zarządzaniu i realizacji projektów z dziedziny kultury o charakterze ogólnopolskim lub międzynarodowym.

Kontrowersje wzbudziła ponowna kandydatura Romana Peruckiego. Pod koniec 2015 roku grupa pracowników i muzyków filharmonii wystosowała wobec dyrektora ostre zarzuty. Większość była anonimowa, ale w mediach wypowiedział się także prof. Zygmunt Rychert, jeden z byłych dyrektorów artystycznych PFB. W otwartym liście wskazał m.in. na trudną współpracę z Peruckim, złe zarządzanie i nepotyzm.

Alternatywą dla obecnego dyrektora może być dwoje pozostałych kandydatów.

Andrzej Sułek to muzyk i menedżer kultury, krytyk muzyczny, a także były dyrektor Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Ze stanowiska szefa NIFC został odwołany w 2010 roku z powodu zarzutów o naruszenie dyscypliny finansowej.

Agnieszka Skotniczna jest menedżerem kultury i szefową krakowskiej Agencji Artystycznej Kameny. Uczestniczyła m.in. w organizacji Grechuta Festival Kraków 2010 i Grechuta Festival Kraków Warszawa 2011.

Teraz przed całą trójką indywidualne rozmowy przed komisją konkursową. Odbędą się w poniedziałek, 11 stycznia 2016 roku. Nowy dyrektor zostanie powołany 1 września 2016 roku. Funkcję będzie pełnił przez minimum trzy, maksymalnie pięć sezonów artystycznych.


-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora