Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Księżyc niebywale wielki i jasny - zobacz w poniedziałek pełnię, jakiej nie było od 60 lat!

Aż o 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy niż podczas normalnej pełni. Taki Księżyc będzie można oglądać w poniedziałek, 14 listopada. Tę wyjątkową sytuację, zdarzającą się raz na kilkadziesiąt lat, będzie można obserwować bezpłatnie z teleskopów w Centrum Hewelianum. ZOBACZ film NASA o „superksiężycu”.

Księżyc niebywale wielki i jasny - zobacz w poniedziałek pełnię, jakiej nie było od 60 lat!
A
A
data publikacji: 13 listopada 2016 r.

W dniu 9 sierpnia 2016 r. w Centrum Hewelianum mieszkańcy i turyści uczestniczyli w akcji Nocne podglądanie wszechświata
W dniu 9 sierpnia 2016 r. w Centrum Hewelianum mieszkańcy i turyści uczestniczyli w akcji Nocne podglądanie wszechświata
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Orbita Księżyca jest eliptyczna, dlatego odległość między nim a Ziemią zmienia się. Najdalsza odległość między obu obiektami to 406 700 km, najmniejsza - 356 509 km. Z tym drugim przypadkiem - nazywanym „superksiężycem” - będziemy mieli do czynienia właśnie w poniedziałek, 14 listopada.

Takie zjawiska nie zdarzają się często. Po raz ostatni Księżyc znajdował się tak blisko Ziemi w 1948 roku, następna okazja będzie dopiero w 2034 roku. Księżyc - według naukowców z NASA - w tej fazie (zwanej też superpełnią) będzie o 14 procent większy i o 30 procent jaśniejszy niż podczas normalnej pełni.


Zobacz film NASA o "superksiężycu" (w języku angielskim)


Na wspólne obserwacje astronomiczne „supersiężyca” w godzinach 18.00-21.00 zaprasza Centrum Hewelianum w Gdańsku.

- W naszym centrum nauki będzie można go podglądać razem z zespołem astronomów przez profesjonalne teleskopy - zachęca Lucyna Rokitiańska z Centrum Hewelianum. - Na Górze Gradowej ustawimy dwa profesjonalne teleskopy, przy każdym astronom będzie opowiadał o „superksiężycu”, pokażą także konstelacje na niebie, opowiedzą o ciekawostkach ze świata gwiazd oraz tajemnicach, jakie kryje Kosmos.

Obserwacje „superksiężyca” uzależnione są od warunków atmosferycznych: do jego oglądania niezbędne jest bezchmurne niebo.

- Jeśli pogoda dopisze i niebo będzie bezchmurne na terenie Centrum Hewelianum będzie można wspólnie wypatrywać także Leonidów, czyli najszybszego roju meteorów (tzw. spadające gwiazdy) - zdradza Rokitiańska.

Wstęp na obserwacje „superksiężyca” jest bezpłatny. Więcej na www.hewelianum.pl oraz na kanale Centrum Hewelianum na Facebooku.-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl