• Start
  • Wiadomości
  • Książka, komiks, kuchnia i kinematografia - trzy dni z kulturą żydowską w Gdańsku

Książka, komiks, kuchnia i kinematografia - trzy dni z kulturą żydowską w Gdańsku

Monika Sznajderman opowie o splątanych losach polsko-żydowskiej rodziny, a Marek Suchar o Jerozolimie oczami bohaterów powieści Amosa Oza. Zobaczymy film o utraconym sąsiedztwie i nauczymy się pisać swoje imię po hebrajsku. Shalom Polin 4. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej rusza w czwartek, 16 marca.
14.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O Jerozolimie oczami bohaterów powieści Amosa Oza opowie dr Marek Suchar


Shalom Polin. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej skupia się nie tylko, chociaż ma to w nazwie, na twórczości filmowej. To również warsztaty, spotkania i wykłady poświęcone tematyce żydowskiej.

Opowieści o sąsiedztwie, którego już nie ma

Filmy, które zobaczymy od czwartku do soboty (14 do 16 marca) w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego podczas Shalom Polin to głównie dokumenty i reportaże prezentowane rok temu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy. Na otwarcie organizatorzy zaproponowali jednak pracę tam nieobecną, czyli “Po-lin.Okruchy pamięci” Jolanty Dylewskiej, operatorki, która pracowała z Agnieszką Holland przy filmie “W ciemności”.

Film pt. PO-LIN. Okruchy pamięci otworzy tegoroczny przegląd

- To nostalgiczna opowieść o życiu, gdzie zagłada pojawia się tylko w tle - mówi Tomasz Pupacz, zastępca kierownika ACK UG „Alternator” i przewodniczący DKF UG „Miłość Blondynki", który jest współorganizatorem przeglądu Shalom Polin. - Film jest wyjątkowy, bo składa się w 80 procentach z autentycznych nagrań Żydów z międzywojnia. To też historia o pamięci i stracie, bo usłyszymy też w nim wypowiedzi Polaków, którzy mieszkają wciąż w tych miejscowościach. Opowiada o sąsiedztwie, którego już nie ma, ale bez negatywnego wydźwięku. Pokazuje jedność społeczeństwa polsko-żydowskiego w tamtym czasie.

Gościem specjalnym przeglądu będzie Monika Sznajderman, antropolożka kultury i pisarka, która od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Sznajderman (w czwartek, 16 marca) opowie o swojej najnowszej książce “Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”, która ukazała się na rynku kilka miesięcy temu i jak mówi sama autorka - nie jest książką historyczną.

Monika Sznajderman opowie o swojej najnowszej książce pt. Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna


“Opowieść o jej polskiej i żydowskiej rodzinie jest dziełem literackim, a jednocześnie ważnym dokumentem. To tak jak z kroplą, w której można zobaczyć całe morze: Monice Sznajderman udało się w małym, wąskim wycinku rodzinnej historii pokazać tragiczną historię Polski XX wieku, jej ciemne i ponure karty, ale także dużo wielkich chwil” - napisał we wstępie do książki Martin Pollack.

Spacerem po Jerozolimie i komiksowe opowieści o trudnych sprawach

Dr Marek Suchar przynajmniej raz do roku odwiedza Jerozolimę. Jest przewodnikiem i entuzjastą tego miasta. Opowie o nim tym razem inaczej - przywołując twórczość Amosa Oza. W sobotę (18 marca) przypomni biografię pisarza, ale przede wszystkim zabierze nas w podróż do swojego ulubionego miasta. Poznamy przeszłość Jerozolimy poprzez wątki i historie życia bohaterów książek Oza.

Interesującą i nową pozycją przeglądu będzie też wykład o wątkach judaistycznych we współczesnym komiksie. Czy o Holokauście można mówić w mniej poważny sposób będzie się zastanawiał (czwartek, 16 marca) wraz z publicznością Kajetan Kusina, scenarzysta komiksu “Niesłychane Losy Ivana Kotowicza”, za który na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi otrzymał wyróżnienie “najlepszy polski album 2015”.

Film pt. Einstein w ziemi świętej w reżyserii Noa Ben Hagaiego z 2015 roku zobaczymy w sobotę o godz. 19

- Cieszy nas to otwarcie na bardziej popularny wątek związany z kulturą żydowską - mówi Paulina Pohl z ACK UG „Alternator”. - Chcieliśmy nieco odejść od wymiaru historycznego, który pojawia się, siłą rzeczy, kiedy mówimy o wątkach żydowskich i powiedzieć coś o popkulturze związanej z tymi tematami. Zaprosiliśmy więc młodego twórcę komiksowego, który jest też badaczem komiksu, aby przybliżył nam wątki judaistyczne w tej dziedzinie literatury.

Przez żołądek nie tylko do serca. Również do rozumu

Organizatorzy wychodzą z założenia, że aby poznać kulturę danego kraju nie można pominąć jego języka i kuchni, przygotowali więc dla zaintereswanych warsztaty językowe (w piątek, 17 marca) i kulinarne (w sobotę, 18 marca). I choć nauka języka kojarzy się bardziej z mozolną, wieloletnią pracą, niż weekendowym warsztatem, spotkanie to pomyślane jest jako wprowadzenie i zapoznanie się z mechanizmami językowymi.

- Ewa Soroczyńska to bardzo doświadczona nauczycielka języka hebrajskiego - przekonuje Tomasz Pupacz. - Warsztaty będą okazją do opowiedzenia sobie o źródłach pewnych rozwiązań językowych czy też dlaczego taki, a nie inny, język obowiązuje w danym momencie historycznym.

To propozycja dla wszystkich chętnych. Aby wziąć udział w warsztatach, nie trzeba znać żadnych podstaw. Wyjdziemy z nich bogatsi nie tylko w wiedzę teoretyczną. Nauczymy się też pisać swoje imię po hebrajsku.

A w sobotę, 18 marca, w arkana kuchni żydowskiej wprowadzać będzie uczestników dr Wojciech Śledź. W poprzednich latach był już hummus i cymes, tym razem czas na przysmaki z ciecierzycy - kotleciki falafele.

Na warsztatach kulinarnych poznamy tajniki przygotowywania falafeli


- To warsztaty aktywne - wyjaśnia Pupacz. - Ludzie biorą udział w gotowaniu, ale przy okazji jest też bardzo dużo opowiadania o kulturze w ogóle i kulturze żydowskiej w szerszym kontekście.

Czy na takie warsztaty trzeba coś ze sobą przynieść? Jakoś się przygotować?

- Wystarczy otwarta głowa - uśmiecha się Tomasz Pupacz.

Organizatorami czwartej edycji Shalom Polin. Gdańskiego Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej są: Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG i Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk Oliwa

PROGRAM SHALOM POLIN. 4 Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej 


16 MARCA (czwartek)

godz. 16.30-17.30

Wykład Trzy światy, jedno dziedzictwo – wątki judaistyczne u mistrzów współczesnego komiksu – Kajetan Kusina

godz. 17.30 – 19

Spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman, autorką książki Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna (Wydawnictwo Czarne)

godz. 19 – 20.30

Blok filmowy I

Pokaz filmu PO-LIN. OKRUCHY PAMIĘCI reż. Jolanta Dylewska, Polska, Niemcy, 2008, 82 min.

17 MARCA (piątek)

godz. 15 – 17

Warsztaty języka hebrajskiego – prowadzenie Ewa Soroczyńska

godz. 18 -19.30

Blok filmowy II

BENTE I OLEK reż. Andrzej Titkow, Polska, 2015, 30 min

7 DNI W ST. PETERSBURGU reż. Reuven Brodsky, Izrael, 2015, 60 min

Godz. 19.30 – 21

Pokazy filmowe w ramach retrospektywy 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

Blok filmowy III

SIEROTY REWOLUCJI reż. Igal Bursztyn, Izrael, 2015, 85 min.,

18 MARCA (sobota)

godz. 14 – 15.30

Warsztaty kulinarne – Falafele z Jerozolimy – dr Wojciech Śledź

godz. 16 – 17.30

Blok filmowy IV

WALCZĄC ZE STRACHEM reż. Herz Frank, Maria Kravchenko, Izrael, Łotwa, Rosja, 2014, 80 min

godz. 17.30 – 19

Wykład Jerozolima Amosa Oza – spacer po Jerozolimie śladami Amosa Oza i bohaterów jego utworów – dr Marek Suchar

godz. 19 – 20

Blok filmowy V

EISENSTEIN W ZIEMI ŚWIĘTEJ reż. Noa Ben Hagai , Izrael, 2015, 55 min.

Godz. 20 – 21

Blok filmowy VI

SPRAWA KOZALCZYKA reż. Roni Ninio, 53 min., Izrael, 2015, 53 min.

TV

Światowa stolica bursztynu