PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Krzyż Milenijny zabłyśnie w biało-czerwonych barwach. Rozpoczęto prace instalacyjne
Krzyż Milenijny zabłyśnie w biało-czerwonych barwach. Rozpoczęto prace instalacyjne
Góra Gradowa w Gdańsku szykuje się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obudowany rusztowaniami w środę, 28 marca, Krzyż Milenijny wkrótce zyska iluminację w narodowych barwach. W biało-czerwonych światłach ujrzymy go po raz pierwszy 2 maja w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Rusztowania na Krzyżu Milenijnym
Rusztowania na Krzyżu Milenijnym
fot. Maciej Kosycarz/KFP

Nowa iluminacja Pomnika Tysiąclecia wzniesionego na szczycie Bastionu Jerozolimskiego dla upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 to tylko część projektu modernizacji i rozbudowy oświetlenia realizowanego na ponad 20 ha parku kulturowego Centrum Hewelianum.

Prace obejmują ponad 500 punktów świetlnych, m.in. na głównych ciągach pieszych, takich jak Sucha Fosa, otoczenie Reduty Napoleońskiej czy Bastion Jerozolimski. Wymieniane są również lampy podświetlające zabytkowe budynki Centrum Hewelianum.

- Dzięki tej modernizacji zmniejszą się koszty zużywanej energii elektrycznej i nastąpi redukcja emisji do atmosfery gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń. Ogromnym atutem tego projektu jest też możliwość podświetlenia Krzyża Milenijnego w barwach biało-czerwonych. Liczymy, że po modernizacji punkt widokowy pod pomnikiem będzie miejscem jeszcze chętniej odwiedzanym przez mieszkańców i turystów - mówi Paweł Golak, dyrektor Centrum Hewelianum.

Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


fot. Maciej Kosycarz/KFP

fot. Maciej Kosycarz/KFP

źródło: KFP

Czytaj także: 

Flagi, kwiaty, iluminacje: biało-czerwony Gdańsk na 100 lat Odzyskania Niepodległości

To już pewne: będzie podziemne planetarium w Centrum Hewelianum [WIZUALIZACJE]

Oświetlenie uliczne i iluminacje w Gdańsku. Jak to działa?oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl