PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Krzysztof Krzywy i Elżbieta Wydrowska wygrali najważniejsze wyścigi pierwszej edycji XC Gdańsk

Krzysztof Krzywy i Elżbieta Wydrowska wygrali najważniejsze wyścigi pierwszej edycji XC Gdańsk
Dwa ostre podjazdy i długi zjazd do mety to główne wyzwania, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy pierwszej edycji cyklu imprez rowerowych XC Gdańsk 2018 o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska, które odbyły się w sobotę, 2 czerwca. Zawody rozgrywane były w 11 kategoriach wiekowych.
Elżbieta Wydrowska - zwyciężczyni wyścigu Elite wśród kobiet...
Elżbieta Wydrowska - zwyciężczyni wyścigu Elite wśród kobiet...
fot. GOS

... najszybszy wśród mężczyzn Krzysztof Krzywy
... najszybszy wśród mężczyzn Krzysztof Krzywy
fot. GOS

- Trasa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym na wysokości ulicy Czyżewskiego to miejsce dobrze znane fanom kolarstwa xc i mtb. W tym miejscu odbyło się wiele imprez, tak więc dla większości uczestników nie była żadną niespodzianką - przypomina Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, który jest organizatorem zawodów we współpracy z Trójmiejskim Stowarzyszeniem Rowerowym.

Zawody rozgrywane były aż w 11 kategoriach wiekowych. Rywalizacja rozpoczęła się od wyścigów dzieci. Najmłodsi dzielnie walczyli na specjalnie dla nich przygotowanej trasie.

Największe emocje i najwyższy poziom ścigania miały miejsce w ostatnim wyścigu tego dnia w kategorii Elite.

- Faworytami do zwycięstwa byli doświadczeni i utytułowani zawodnicy, a wśród nich m.in. Rober Banach, Krzysztof Krzywy czy Rosjanin Eduard Tomaszewski. Potwierdziło się to już po pierwszej pętli, po której wspomniana trójka dyktowała tempo. Wysoką formą zaskoczył rywali Rosjanin z Kaliningradu. Na każdym z podjazdów próbował się zerwać, zmszając do większego wysiłku pozostałych - relacjonuje Pawelec. - Na drugim kółku nieco dystansu stracił Banach. Tomaszewski i Krzywy jechali przez cały dystans koło w koło. Walka o zwycięstwo rozegrała się podczas ostrego finiszu.

Wygrał Krzywy (Nexus Team Gdańsk) z czasem 1 godzina i 10 minut przed Tomaszewskim (WEST MTBO TEAM Kalinigrad) - 1:10,01 oraz Banachem (Apteka Gemini Banach Sport Team) - 1:14,45.

- Mieliśmy dziś fajne warunki, tu w lesie nie było za gorąco. Na pierwszej rundzie odjechaliśmy w trójkę. Później już tylko we dwóch. Rosjanin był dzisiaj bardzo dobry, ale wiedziałem, że jak dojedziemy na finisz to z nim wygram. Na ostatnim zjeździe odskoczył mi na 15 metrów, ale na szczęście dogoniłem go i wyprzedziłem dosłownie na ostatnich dziesięciu metrach - cieszył się na mecie Krzywy, który zdobył 25 punktów dla klasyfikacji generalnej cyklu. Jej podsumowanie nastąpi po ostatniej rundzie zaplanowanej na koniec lipca. 

W kategorii Elite kobiet zwyciężyła Elżbieta Wydrowska (Diverse Extreme Team Gdańsk) z czasem 1:06,31. Drugie miejsce zajęła Joanna Krawiec (Mień) - 1:11,31, a trzecie Aleksandra Lejman (Pruszcz Gdański) - 1:28,28.

- Bardzo fajne zawody. Cieszę się, że wróciły, bo pamiętam je sprzed lat, mimo że nigdy w nich nie startowałam. Trasa sympatyczna, jest gdzie się zmęczyć. Lubię zjazdy, więc na nich najlepiej się bawiłam - podsumowała Wydrowska.

Wyniki XC Gdańsk - sobota, 2 czerwca (260.15 KB)


XC Gdańsk 2018 to powrót po kilku latach przerwy do organizacji cyklu imprez kolarskich dla zawodników na każdym poziomie wytrenowania. Zawody MTB w formule XC (cross-country) to możliwość rywalizacji na krótkich i widowiskowych pętlach na pięknych terenach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To również możliwość startu dla wszystkich kategorii wiekowych, począwszy od dzieci na rowerkach biegowych, skończywszy na kategorii dla seniorów.

Jest to jedyny tego typu cykl imprez XC na Pomorzu. Do startu wystarczy rower wyposażony w dwa hamulce oraz kask, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Kolejne dwie edycje zaplanowane zostały w terminach:

  • 30 czerwca - Matemblewo
  • 28 lipca - ul. Abrahama

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl