Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Krew to życie - oni się nim dzielą: honorowi dawcy odznaczeni. I ty możesz oddać krew

14 czerwca przypada Światowy Dzień Krwiodawcy. Z tej okazji w sali plenarnej Rady Miasta Gdańska odbyło się odznaczenie Honorowych Dawców Krwi. W piątek (15 czerwca) na parkingu przy Komendzie Miejskiej Policji i magistracie (skrzyżowanie ulic Nowe Ogrody i 3 Maja) będzie można oddać krew.

Krew to życie - oni się nim dzielą: honorowi dawcy odznaczeni. I ty możesz oddać krew
A
A
data publikacji: 14 czerwca 2018 r.
Honorowi dawcy krwi - bezinteresownie ratują życie ludzkie
Honorowi dawcy krwi - bezinteresownie ratują życie ludzkie
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” została ustanowiona w 1997 roku i jest nadawana przez Ministra Zdrowia od 2005 roku wybitnym, honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznaka jest jednostopniowa i jest przyznawana tylko raz. 14 czerwca 79 osób otrzymało takie wyróżnienie i listy gratulacyjne od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, przekazane przez jego zastępcę Piotra Kowalczuka. W uroczystości wziął udział także przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek.

Oddajemy krew cyklicznie

Przynajmniej dwa razy do roku jest organizowane pobieranie krwi w ramach inicjatywy Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Komendy Miejskiej Policji. 15 czerwca na parking przy komendzie w godz. 8.30 - 13 parkować będzie ambulans do poboru krwi. Podczas akcji będzie można również się zapisać do bazy dawców szpiku kostnego.

Osobom, które oddają krew, przysługuje ekwiwalent kaloryczny w postaci ośmiu czekolad i dzień wolny od pracy. Jest to również dobre działanie profilaktyczne: każdy krwiodawca ma wykonywane podstawowe badania.

Warto dodać, że wielu pracowników urzędu regularnie oddaje krew. Wśród nich są także prezydenci Paweł Adamowicz i Piotr Kowalczuk

- To jedna z największych radości, kiedy wiesz, że twoja krew uratowała komuś życie. Szczególnie, gdy filtrowana jest ona dla niemowląt i dzieci - mówił podczas uroczystości Piotr Kowalczuk. - Wdzięczny jestem szczególnie wszystkim Klubom Honorowych Dawców Krwi przy gdańskich szkołach. Dziękuję za waszą krew i zachęcanie kolejnych roczników uczennic i uczniów do działań na rzecz życia. Wszystkim krwiodawcom z racji święta życzę satysfakcji i pełnego uznania w oczach ministerstwa zdrowia, jako filarów systemu ratowania życia. Jeżeli tylko możesz, dołącz do nas. Ty też możesz potrzebować krwi lub jej składników.

14 czerwca 2018 r. 79 osób odebrało w Nowym Ratuszu odznaki `Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu`
14 czerwca 2018 r. 79 osób odebrało w Nowym Ratuszu odznaki `Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu`
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Po pobraniu krwi

Każdy oddający krew uzyskuje od razu tytuł honorowego dawcy. Po oddaniu krwi, dawca pozostaje na miejscu, by zregenerować siły i otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii. Na jego prośbę wystawiane są zaświadczenia: usprawiedliwiające nieobecność w pracy, o oddaniu krwi lub jej składników, uzupełniające informacje zawarte w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi.

Honorowi Dawcy Krwi odebrali odznaki i legitymacje
Honorowi Dawcy Krwi odebrali odznaki i legitymacje
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Jakie przywileje mają krwiodawcy?

Można uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Dawca czynnie oddający krew (co najmniej dwukrotnie) może otrzymać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa kartę identyfikacyjną grupy krwi. Ma także możliwość odliczenia wartości oddanej krwi od dochodu, w granicach limitu przewidzianego dla darowizn.

Po oddaniu przynajmniej 5 l krwi (kobiety), 6 l krwi (mężczyźni) lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi, otrzymuje w placówce PCK (na wniosek RCKiK) tytuł oraz legitymację „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Upoważnia on osoby ubezpieczone do otrzymania bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu; leków, które zasłużony dawca może stosować w związku z oddawaniem krwi oraz do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością.

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w Gdańsku przysługują kobietom, które oddały co najmniej 15 l krwi lub jej składników oraz mężczyznom, którzy oddali co najmniej 18 l krwi lub jej składników.

Dawcy, który oddał co najmniej 20 l krwi lub jej składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz nadawana przez Ministra Zdrowia odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Aktywni dawcy krwi otrzymują rabaty w ramach akcji “Dawcom w darze”. Firmy uczestniczące w akcji udzielają od 10 do 30 proc. zniżek na różnego rodzaju usługi związane z turystyką (głównie noclegi), kulturą i gastronomią.

Wykaz osób, które otrzymały odznaczenie "Honorowy Dawca krwi - Zasłużony dla zdrowia Narodu" w dniu 14 czerwca 2018 r. w Sali Plenarnej Rady Miasta Gdańska:
1. Banaszewski Leszek
2. Bartel Paweł
3. Buczek Antoni
4. Chabowski Jacek
5. Charun Jan
6. Ciecholewski Dariusz
7. Dembowski Seweryn
8. Dybizbański Marek
9. Filipkowski Antoni
10. Gierczak Marcin
11. Głąb Waldemar
12. Górczyński Wiesław
13. Gurbisz Andrzej
14. Hapoń Mirosław
15. Jagoda Gerard
16. Janiec Mariusz
17. Jaskulski Tomasz
18. Junka Marek
19. Kendzierski Andrzej
20. Klejbach Bogdan
21. Krauza Wojciech
22. Kurpiński Jerzy
23. Las Henryk
24. Ludwicki Hieronim
25. Markowski Wiesław
26. Nowatkowski Wojci.
27. Pachowski Adam
28. Pajda Ryszard
29. Pilarski Jerzy
30. Pioch Jarosław
31. Przybysz Tomasz
32. Radomski Antoni
33. Rosenkiewicz Stanisł.
34. Rzepkiewicz Jacek
35. Sadłowski Kazimierz
36. Skomorowski Sław.
37. Skowron Jerzy
38. Stefanowicz Marcin
39. Stenka Tadeusz
40. Stępniak Mariusz
41. Szlas Karol
42. Trzciński Adam
43. Werra Maciej
44. Wirkus Zbigniew
45. Włodarczyk Kazim.
46. Zagrajek Bogusław

Lista odznaczonych w Radzie Miasta w dniu 14 czerwca 2018 r. - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku

1. Albin Jakub
2. Anuszkiewicz Sławomir
3. Cherek Michał
4. Chmielecki Michał
5. Chwesiuk Łukasz
6. Drzonowska Elżbieta
7. Dzwoniarski jan
8. Gadomski Marcin
9. Gronwald Marcin
10. Hinz Henryk
11. Jabłonowski Artur
12. Januszewski Sebastian
13. Konieczny Rafał
14. Kotłowski Sebastian
15. Kozłowski Piotr
16. Kusyk Wojciech
17. Litzbarski Karol
18. Marciniak Wojciech
19. Marcinkiewicz Robert
20. Momont Mariusz
21. Moroz Piotr
22. Nowak Piotr
23. Pałacha Maciej
24. Pawlikowski Krzysztof
25. Rutkowska Barbara
26. Rybarczyk Jacek
27. Saczek Piotr
28. Sadowski Krzysztof
29. Siwek Łukasz
30. Tobiasz Piotr
31. Wojtczak Łukasz
32. Zalewski Marian
33. Pestka Robert

-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl