• Start
  • Wiadomości
  • Po raz ósmy kręcimy kilometry dla Gdańska. Miasto do rywalizacji zaprasza licealistów

Po raz ósmy kręcimy kilometry dla Gdańska. Miasto do rywalizacji zaprasza licealistów

Rowerem do pracy i szkoły - właśnie ruszyła 8. edycja kampanii rowerowej. Tegoroczną rywalizację w poniedziałek, 14 września, zainaugurował Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. W tym roku po raz pierwszy do gry mogą się też zgłaszać miłośnicy hulajnóg, deskorolek i rolek.
14.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju oraz Lucyna Tomczak - koordynatorka kampanii z ramienia Referatu Mobilności Aktywnej
Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju oraz Lucyna Tomczak - koordynatorka kampanii z ramienia Referatu Mobilności Aktywnej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- W zeszłym roku, tylko w ciągu dwóch miesięcy trwania akcji, uczestnicy wykonali 232 tys. przejazdów pokonali prawie 2 mln. km, dla zobrazowania to tak, jakby ponad 46 razy okrążyć Ziemię wzdłuż Równika, a wielkość zredukowanej emisji CO2 wyniosła 464 tony - mówił podczas konferencji Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - W tym roku ponownie zachęcamy do tego, żeby przez najbliższe dwa miesiące kręcić kilometry dla Gdańska. Nowością jest to, że do rywalizacji zapraszamy też licealistów, sprawdzimy które gdańskie liceum jest najbardziej aktywne. Ci licealiści później będą studentami, pracownikami. Chcemy już dziś promować w młodzieży dobre nawyki.

Akcja już po raz trzeci odbywa się w okresie jesiennym. Wystarczy zainstalować na swoim smartfonie aplikację Activy i przez dwa miesiące, do połowy listopada, używać roweru jako środka transportu w codziennym podróżowaniu po mieście. Wszystkie „wykręcone” kilometry będą przeliczne na punkty. Na tych, którzy zdobędą ich najwięcej czekają nagrody.

Jazda na rowerze w okresie letnim jest bardzo popularną formą poruszania się po mieście. Jednak im chłodniej, tym więcej osób rezygnuje z tego sposobu przemieszczania się i przesiada się do samochodów. Stąd pomysł na zabawę, której celem jest zmotywowanie mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze w celach komunikacyjnych poza sezonem letnim. Szczególnie w czasach pandemii alternatywna do komunikacji miejskiej forma podróżowania do pracy czy szkoły warta jest promowania i wspierania. W tym roku rower to nie jedyny pojazd, na którym można przystąpić do jesiennego konkursu. Kręcić i zbierać punkty mogą również miłośnicy hulajnóg, deskorolek i rolek.

 

Licznik zarejestrowanych przejechanych kilometrów na rowerze w Gdańsku. Stan na 14 września 2020 roku, przed południem
Licznik zarejestrowanych przejechanych kilometrów na rowerze w Gdańsku. Stan na 14 września 2020 roku, przed południem
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Pobierz aplikacje i kręć kilometry

W grze można rywalizować między sobą na różnych poziomach. Rywalizacja może się odbywać na poziomie indywidualnym, ale też pomiędzy firmami, uczelniami wyższymi, stowarzyszeniami, dzielnicami. Zgłoszone do konkursu firmy będą rywalizować ze sobą o tytuł najbardziej rowerowej firmy oraz o największą liczbę punktów „wykręconych” w stosunku do liczby pracowników.

- W trakcie trwania kampanii dwa razy w tygodniu przy drogach rowerowych w Gdańsku, będą stały namioty promujące grę. Dla każdego aktywnego uczestnika, który przyjedzie na rowerze, hulajnodze lub rolkach będą czekały miłe niespodzianki oraz serwis rowerowy - mówiła Lucyna Tomczak, koordynatorka kampanii z ramienia Referatu Mobilności Aktywnej.

Aby stać się uczestnikiem gry, należy pobrać aplikację Activy, dołączyć do drużyny szkolnej, firmowej, uczelnianej lub dzielnicowej lub rozpocząć indywidualną rywalizację. Firmy rejestrują swoje drużyny do akcji poprzez formularz na stronie grarowerowa.pl.

Punkty za kilometry

Zwycięzcą konkursu zostanie osoba lub drużyna, która zbierze największą ilość punktów. Warto zapoznać się z zasadami punktowania, bo dzięki temu można dobrze wykorzystać wszystkie możliwości efektywnego gromadzenia cennych punktów. Tegoroczne zasady punktowania wyglądają następująco:

- 5 punktów za każdy przejazd o długości min. 1,5 km

- 1 punkt za każdy kilometr przejechany rowerem, hulajnogą, na rolkach, na deskorolkach (dla przejazdów powyżej 1,5 km)

- za każdy dojazd lub wyjazd z przypisanego użytkownikowi obszaru, np. miejsca pracy, szkoły z ograniczeniem do punktowania 2 razy dziennie w 5 dowolnych dniach w tygodniu – 50 punktów

- punkty wykręcone od 15 października będą liczone podwójnie

- minimalny czas przerwy między przejazdami to 30 minut – (zmiana w stosunku do zeszłego roku, czas przerwy między przejazdami został wydłużony z 20 na 30 minut)

- Przejazdy muszą się zaczynać lub kończyć w granicach administracyjnych Gdańska

Punkty przyznawane będą za przejazdy rozpoczynające się lub kończące się na terenie miasta Gdańska.

Kręć kilometry i zdobywaj nagrody

Jeżdżenie na rowerze samo w sobie stanowi dużą wartość. Wybierając ten środek transportu nie tylko poprawiamy kondycję i dbamy o własne zdrowie. Rower to też niższa liczba samochodów na drogach, a zetem mniejsze korki i mniejsza emisja spalin. Teraz dzięki akcji Kręć kilometry dla Gdańska korzyści może być jeszcze więcej.

Dla laureatów przygotowano kilkaset atrakcyjnych nagród:

- za wykręcenie 777 punktów - skarpetki z motywem rowerowym

- dla najbardziej aktywnych rowerzystów – bony do gdańskich restauracji

- za wykręcenie 7777 punktów – pamiątkowe bluzy sportowe z logo kampanii

- dla zwycięskich szkół średnich – serwis rowerowy

- dla zwycięskich firm – nieodpłatna certyfikacja rowerowypracodawca.eu

- jak co roku nagrodzimy pierwsze 5 kobiet i pierwszych 5 mężczyzn tzw. Piątkę najlepszych

- zwycięskie szkoły, uczelnie i dzielnice otrzymają pamiątkowe dyplomy


Gdańsk liderem w grach rowerowych

Gra Rowerowa - „Kręć kilometry dla Gdańska” to kontynuacja idei kampanii „European Cycling Challenge - Kręć kilometry dla Gdańska”. Po raz trzeci kampania promującą dojeżdżanie do pracy na rowerze organizowana jest jesienią. Ta formuła kampanii coraz bardziej podoba się gdańszczanom.

W zeszłym roku, tylko w ciągu dwóch miesięcy trwania akcji, uczestnicy wykonali 231 655 przejazdów, co łącznie daje 1 854 834 km, dla zobrazowania to tak, jakby ponad 46 razy okrążyć Ziemię wzdłuż Równika! Wielkość zredukowanej emisji CO2 wyniosła 464 tony, to aż o 52 tony więcej niż w roku 2018.

 

Kręć kilometry dla Gdańska: rowerem do pracy i szkoły - trwają zapisy do 8. edycji kampanii

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej