• Start
  • Wiadomości
  • “Krawaciarze” najlepszym pomysłem na biznes IV edycji Lekcji Przedsiębiorczości

“Krawaciarze” najlepszym pomysłem na biznes IV edycji Lekcji Przedsiębiorczości

Za nami finał IV edycji Lekcji Przedsiębiorczości, tym razem dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Po raz kolejny młodzież z Gdańska udowodniła, że potrafi tworzyć biznesowe projekty warte realizacji.
28.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Biżuterię ze zużytych części elektronicznych zaproponowała druga drużyna z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku. Nz. prezentacja pomysłu przed jurorami

W ramach Lekcji Przedsiębiorczości uczniowie mają za zadanie wymyślić “biznesową odpowiedź” na potrzebę lub problem zauważony w swoim najbliższym otoczeniu. Kilkuosobowe zespoły uczniowskie z gdańskich liceów i techników przez pół roku pracowały nad modelem biznesowym dla swoich projektów. W pracy wspierali ich nauczyciele. Najlepsze drużyny (po przejściu półfinałów w poszczególnych szkołach) zaprezentowały swoje pomysły profesjonalnemu jury złożonemu z przedstawicieli Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości

Młodzież biorąca udział w programie Lekcje Przedsiębiorczości zagadnień biznesowych uczy się na specjalnej platformie działającej podobnie do gier komputerowych (są to więc zajęcia zgamifikowane).

27 marca w STARTERZE przed jury zaprezentowało się dziewięć finałowych grup. Zwycięzcami IV edycji przedsięwzięcia zostali reprezentanci Zespołu Szkół Łączności. Pięciu uczniów postanowiło znaleźć nową funkcję dla nieodłącznego elementu ich szkolnej garderoby - krawata. W ten sposób powstał projekt „Krawaciarze”.


Krawaciarze z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku - z braku kompetencji w zakresie wiązania krawata powstał pomysł na biznes

- W naszej szkole na co dzień nosimy mundury. Szanuję decyzję dyrekcji i tradycję szkoły, ale wiązała się ona z wieloma problemami, bo sam nie potrafię wiązać krawata. Na nic zdały się instruktażowe filmy z YouTube. Podobny problem mają też moi koledzy - opowiadał podczas prezentacji Kacper Kaczmarek, lider zwycięskiego zespołu. - Stąd pomysł, by stworzyć krawaty na gumce. Po konsultacji z mentorami programu nasze projekty zyskały oryginalne wzory i kształty. Ponadto, postanowiliśmy znaleźć nową funkcję dla naszych szkolnych krawatów. Zaproponowaliśmy montowane w nich latarek, albo wyodrębnienie kieszonki na telefon. Testujemy też rozwiązanie z powerbankiem i słuchawkami. Dzięki nam, nudny jak dotąd krawat, zyska nowe życie.


Zdobywcy II miejsca - jubilerzy części elektronicznych

Drugie miejsce zajął projekt, który powstał z połączenia wielkich pasji do elektroniki i ekologii. Uczniowie - również z Zespołu Szkół Łączności! projektują kolczyki, broszki i breloki wykonane ze zużytych części elektronicznych. Młodzież przyznała, że by być w pełni samowystarczalna musi jeszcze przejść kurs lutowania. Oficjalnymi partnerami projektu zostali rodzice, dyrekcja i rada rodziców.


Uczennice X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gdańsku chcą pomóc rówieśnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów

Ostatnie miejsce na podium przypadło grupie z X LO Dwujęzycznego. Zdaniem jury, projekt wyróżnił się na tle innych, ponieważ jego realizacja niesie za sobą realną pomoc. Biuro Mediacji Rówieśniczej ma za zadanie pomagać uczniom w rozwiązywaniu ich codziennych problemów.

W styczniu br. odbył się finał IV edycji projektu dla szkół podstawowych i gimnazjów. 

Lekcje Przedsiębiorczości to rozpoczęty w roku szkolnym 2014/2015 program Miasta Gdańsk i Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, którego celem jest zmiana sposobu uczenia przedsiębiorczości w gimnazjach (teraz już w starszych klasach szkół podstawowych) i szkołach ponadpodstawowych poprzez wykorzystanie mechanizmów motywacyjnych spotykanych w grach, angażujących uczniów i uczennice w proces kształcenia i rozwijania kompetencji oraz postaw przedsiębiorczych. W projekcie od początku wzięło udział już ponad 2500 uczennic i uczniów.


Więcej na temat Lekcji Przedsiębiorczości



TV

Mevo się kręci!