PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Powtórne testy w Lechii: jeden piłkarz zakażony koronawirusem, pozostali wracają do treningów. AKTUALIZACJA

Powtórne testy w Lechii: jeden piłkarz zakażony koronawirusem, pozostali wracają do treningów. AKTUALIZACJA
We wtorek, 11 sierpnia, u zawodników, członków sztabu szkoleniowego i medycznego Lechii Gdańsk przeprowadzono ponowne testy. Wynik dodatni miał tylko jeden piłkarz, u którego przed tygodniem stwierdzono obecność wirusa.
W poniedziałek, 3 sierpnia, zespół Lechii rozpoczął przygotowania do nowego sezonu. Zajęcia ze względu na wykrycie koronawirusa u jednego z piłkarzy zostały przerwane
W poniedziałek, 3 sierpnia, zespół Lechii rozpoczął przygotowania do nowego sezonu. Zajęcia ze względu na wykrycie koronawirusa u jednego z piłkarzy zostały przerwane. Na zdjęciu gdańszczanie podczas treningu przed finałem Pucharu Polski
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, 12 sierpnia

W poniedziałek, 3 sierpnia, zespół Lechii Gdańsk rozpoczął przygotowania do sezonu, trener Piotr Stokowiec do podwarszawskiego Sochocina zabrał 25 zawodników. We wtorek, 4 sierpnia, u jednego z zawodników test na SARS-CoV-2 dał wynik dodatni. Zgrupowanie zostało przerwane, zawodnicy i sztab szkoleniowy rozpoczęli kwarantannę. 

We wtorek, 11 sierpnia, wszystkim zawodnikom, członkom sztabu szkoleniowego i medycznego Lechii Gdańsk przeprowadzono ponowne testy. Wynik dodatni miał tylko jeden piłkarz, u którego przed tygodniem stwierdzono obecność wirusa.

Zawodnik zakażony pozostanie na kwarantannie domowej i za kilka dni przejdzie dodatkowe badania. Pozostała część drużyny dziś (środa, 12 sierpnia) popołudniu powróci do treningów i będzie kontynuować przygotowania do sezonu 2020/2021 w bazie treningowej Gdańskiego Ośrodka Sportu przy Traugutta 29 oraz na Stadionie Energa Gdańsk. Treningi będą odbywać się 2 razy dziennie. 

- Cieszymy się, że szybka izolacja pozwoliła zminimalizować ryzyko zakażenia się tylko do jednego zawodnika, u którego pierwszy wynik testu był pozytywny. Najważniejsze było zdrowie zawodników i sztabu, dlatego ten tydzień, który teraz spędziliśmy w izolacji, wykorzystaliśmy na dodatkową regenerację. To na pewno pozytywny aspekt w całej tej sytuacji. Całe przygotowania do nowego sezonu tylko przesunęły się o tydzień. Zawodnicy w tym tygodniu podtrzymywali formę, co na pewno ułatwi im powrót do właściwych obciążeń na boisku - powiedział Arkadiusz Bruliński, dyrektor Działu Komunikacji i Marketingu Lechii Gdańsk.

 

AKTUALIZACJA, 4 sierpnia

Na obóz przygotowawczy udali się: Zlatan Alomerović, Dusan Kuciak, Eryk Mirus, Jaroslav Mihalik, Karol Fila, Mario Maloca, Filip Dymerski, Żarko Udovicić, Rafał Kobryń, Jarosław Kubicki, Maciej Gajos, Kacper Urbański, Jakub Kałuziński, Tomasz Makowski, Bartosz Kopacz, Michał Nalepa, Łukasz Zwoliński, Flavio Paixao, Mateusz Sopoćko, Omran Haydary, Kacper Sezonienko, Conrado Buchanelli Holz, Egzon Kryeziu oraz Mateusz Żukowski.

Zabrakło zmagających się z urazami Kristersa Tobersa i Jakuba Araka oraz Daniela Łukasika, z którym trwają rozmowy na temat jego przyszłości.

W poniedziałek, 3 sierpnia, piłkarze Lechii spotkali się po raz pierwszy od zakończenia sezonu 2019/2020.

Przed rozpoczęciem zgrupowania wszyscy zawodnicy i sztab szkoleniowy przeszli zorganizowane przez klub testy na obecność koronawirusa. Do czasu otrzymania wyników nie odbywały się spotkania grupowe, a treningi prowadzone były w grupach kilkuosobowych. W hotelu oraz na obiektach sportowych zachowany był reżim sanitarny.

We wtorek, 4 sierpnia, testy potwierdziły u jednego z zawodników obecność koronawirusa. Zawodnik czuje się dobrze i przechodzi chorobę bezobjawowo. Wyniki pozostałych członków drużyny oraz sztabu szkoleniowego i medycznego są negatywne. 

Klub o wynikach testu natychmiast poinformował odpowiednią Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Zespół Medyczny PZPN. Zaplanowane wcześniej treningi drużyny zostały zawieszone i obecnie klub czeka na zalecenia sanepidu odnośnie dalszego postępowania.

Zwieńczeniem kilkudniowego obozu miało być spotkanie sparingowe Lechii z Rakowem Częstochowa w sobotę, 8 sierpnia, o godzinie 12.30 w Warszawie.


Patryk Lipski w Piaście Gliwice

Tymczasem z Lechią pożegnał się Patryk Lipski, który podpisał kontrakt do końca 2022 roku z Piastem Gliwice, trzecim zespołem minionego sezonu. Środkowy pomocnik odszedł na zasadzie transferu definitywnego.

Patryk Lipski przyszedł do Lechii Gdańsk z Ruchu Chorzów, w ciągu trzech sezonów wystąpił w 69 spotkaniach. W Biało-Zielonych barwach zdobył dziewięć goli, miał osiem asyst. Pożegnalną bramkę dla Lechii strzelił w finale Totolotek Pucharu Polski.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl