PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Dodatkowe pieniądze na doposażenie izolatek

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Dodatkowe pieniądze na doposażenie izolatek
Modernizacja wentylacji w izolatkach i boksach izby przyjęć szpitala zakaźnego w Gdańsku zwiększy bezpieczeństwo pracowników i zakażonych pacjentów. Zarząd Województwa Pomorskiego z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Europie zdecydował, że przekaże dodatkowe 350 tys. zł z budżetu na doposażenie szpitala. 
Dobryzakaźny
Pieniądze przeznaczone na modernizację systemu wentylacji w piętnastu izolatkach i czterech boksach w izbie przyjęć trafią do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku
Fot. Szpitale Pomorskie

 

Dofinansowanie ze względu na koronawirusa

- Musimy dostosować warunki panujące w izolatkach i boksach szpitalnej izby przyjęć do bieżących przepisów - tłumaczy Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich. - Chodzi o dostosowanie instalacji wentylacyjnej do obecnych norm i standardów. To przekłada się na bezpieczeństwo chorych i pracowników szpitala. 

Na dofinansowanie właściciel szpitala czyli Urząd Marszałkwoski zdecydował się w związku z nadzwyczajną sytuacją wynikającą z rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Europie. Zarząd Województwa Pomorskiego zdecydował o przekazaniu dodatkowych 350 tys. zł z budżetu na doposażenie Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Pieniądze przeznaczone zostaną na modernizację systemu wentylacji w piętnastu izolatkach i czterech boksach w izbie przyjęć.

 W centrum mamy pięć oddziałów, każdy ma do dyspozycji trzy izolataki - mówi Małgorzata Pisarewicz. - Modernizacja nie wyłączy izolatek i bosków z funkcjonowania, nie ma obaw. Remont potrwa około sześć tygodni od momentu wyłonienia wykonawcy.  


Koronawirus - pamiętajmy o higienie

Samorząd województwa pomorskiego monitoruje też na bieżąco sytuację w placówkach medycznych na Pomorzu. Jak mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego wszystkie placówki podlegajace marszłakowi są przygotowane do izolacji pacjentów, którzy trafią tam z podejrzeniem choroby. 

- Warto stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i jednostek rządowych odpowiedzialnych za przeciwdziałanie zagrożeniu epidemiologicznemu - podkreśla Agnieszka Kapała-Sokalska. - Pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny, zwłaszcza o dokładnym myciu rąk. Osoby z infekcją powinny też zasłaniać usta podczas kaszlu i wyrzucać na bieżąco zużyte chusteczki higieniczne. Należy też unikać dużych skupisk ludzkich.

 

Czytaj także:

Koronawirus. Jak uniknąć zarażenia, chronić innych i gdzie szukać pomocy? INFOLINIA

Koronawirus. Aktualna sytuacja w Gdańsku. Monitoring osób powracających z Chin i Włoch

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl