PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wszystkie Strony Miasta. Koronawirus - sytuacja na Pomorzu

Wszystkie Strony Miasta. Koronawirus - sytuacja na Pomorzu
Jak wyglądają działania szpitali i służb na Pomorzu w związku z koronawirusem? Czy jesteśmy przygotowani? Czy wystarczy łóżek i respiratorów? O tym wszystkim porozmawiamy w najbliższym programie Wszystkie Strony Miasta z Tadeuszem Jędrzejczykiem, dyrektorem Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Rozmowę zaplanowaliśmy na żywo na godz. 8.00 w czwartek 12 marca na gdansk.pl.
Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku
Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Koronawirus - rośnie liczba zarażonych w Polsce

W ubiegłym tygodniu koronawirus „dotarł” do Polski - nasze służby stwierdziły pierwszy przypadek zarażenia wirusem SARS-Cov-2 u chorego pacjenta w województwie zielonogórskim. Do tej pory w naszym kraju mamy 25 potwierdzonych przypadków wywołanej przez tego wirusa choroby o nazwie COVID-19. Pewne jest, że liczba ta będzie się zwiększać. Zamknięto szkoły, przedszkola, uczelnie. Odwołano imprezy masowe i nie tylko masowe. Jak działa i jak działać będzie w najbliższych dniach nasz system ochrony zdrowia? I czy podoła wyzwaniom?

Samorząd województwa pomorskiego zarządza wieloma szpitalami w regionie, w tym Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Smoluchowskiego w Gdańsku. Zarząd Województwa Pomorskiego podjął 27 lutego 2020 r. decyzję o przekazaniu dodatkowych 350 tys. zł z budżetu na doposażenie właśnie szpitala zakaźnego. Działania przygotowawcze prowadzą też służby państwowe podległe wojewodzie. Na bieżąco pracują sztaby kryzysowe, w tym sztab miejski w Gdańsku.

CZYTAJ: Koronawirus. Podstawowe zasady profilaktyki


Jak walczyć z koronawirusem? 

Co jeszcze możemy zrobić jako region, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa? Państwo wprowadza kontrole sanitarne na granicach, a linie lotnicze zawieszają loty do rejonów szczególnie dotkniętych koronawirusem. W jakim stopniu kwarantanna, zamykanie szkół, zakaz zgromadzeń spowalnia rozprzestrzenianie się choroby?

Wszystkie te pytania zadamy w studiu gdansk.pl naszemu gościowi, którym będzie:

  • Tadeusz Jędrzejczyk - dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.


Wszystkie Strony Miasta o koronawirusie. Rozmowę zaplanowaliśmy w czwartek 12 marca na żywo na godz. 8. Zapraszamy!

CZYTAJ TEŻ: Rozwaga i higiena! Lekarz specjalista o koronawirusie

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl