• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Dziewięciu mieszkańców Gdańska złamało kwarantannę. Grożą im wysokie kary, łącznie z pozbawieniem wolności

Koronawirus. Dziewięciu mieszkańców Gdańska złamało kwarantannę. Grożą im wysokie kary, łącznie z pozbawieniem wolności

W weekend 27-29 marca dzielnicowi nie zastali w miejscach zamieszkania dziewięciu osób, które poddane są kwarantannie. Policjanci prowadzą w tych sprawach czynności wyjaśniające w związku z niedostosowaniem się do nakazu służb oraz postępowanie w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.
30.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk Wrzeszcz. Radiowóz policyjny przy Al. Grunwaldzkiej
Gdańsk Wrzeszcz. Radiowóz policyjny przy Al. Grunwaldzkiej
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Osoby takie pod żadnym pozorem nie mogą wychodzić z domu ani przyjmować gości. Celu kwarantanny jest niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się wirusa. 

Każdego dnia policjanci z Gdańska wspierają służby sanitarne, sprawdzając, czy osoby objęte kwarantanną respektują ciążący na nich obowiązek.

Nie wszyscy stosują się do zakazu wychodzenia z domu, mimo że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości do 30 tys. zł.


- W miniony weekend (27-29 marca - red.) dziewięciu mieszkańców Gdańska pomimo objęcia ich kwarantanną złamało ten zakaz i wyszło z domu między innymi po zakupy, do znajomego, przebywały pod innym adresem albo nie odebrały telefonu od policjanta - mówi asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - Jeden z kontrolowanych mężczyzn powiedział dzwoniącym do niego policjantom, że nie ma go w domu i nie chciał powiedzieć policjantom, gdzie obecnie przebywa. Policjanci pomimo tego ustalili miejsce przebywania mężczyzny, który zlekceważył polecenie służb sanitarnych. 

Policjanci w tej sprawie prowadzą postępowanie w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Przypominają też, że złamanie kwarantanny wiąże się z odpowiedzialnością karną i zapowiadają stanowcze działania wobec takich osób.

Każda osoba, która nie stosuje się do zaleceń kwarantanny musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń.

Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. Policjanci w takiej sytuacji informują ponadto Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30 tysięcy złotych - zaznacza asp. Karina Kamińska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli na przykład osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara do lat 3 w przypadku nieumyślności lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.

 

Przestrzegaj następujących zasad podczas kwarantanny:

Zostań w domu - pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.

Jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowaj odstęp na 2 metry

Wywieś kartkę o kwarantannie na drzwiach/ogrodzeniu.

W miarę możliwości powinieneś przebywać w określonym pokoju, a jeśli w domu jest więcej łazienek, korzystaj tylko z jednej. Ogranicz powierzchnię, która będzie wymagała dezynfekcji.

Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.

Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.

Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami: Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby ograniczać z nimi kontakt. Unikaj szczególnie głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w jego pobliżu podczas kwarantanny, umyj ręce przed i po kontakcie z nim oraz załóż maskę na twarz.

Załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka.

Przestrzegaj zasad higieny:

  • codziennie czyść wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne,
  • codziennie czyść dokładnie łazienkę i kuchnię,
  • pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze 60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego,
  • dezynfekuj miejsca zanieczyszczone płynami ustrojowymi, czyść również wszystkie powierzchnie, które mogą zawierać krew, stolec lub płyny ustrojowe.

Używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli sięgnąłeś po produkt, którego na co dzień nie używasz, a który Ci polecono jako skuteczny na wirusy, sprawdź, czy możesz używać tego w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta, i czy nie powinieneś przy jego stosowaniu zachować środków ostrożności, np. używać rękawiczek i zapewnić dobrą wentylację.

Dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody.

Monitoruj swój stan zdrowia:

  • regularnie mierz sobie temperaturę,
  • zastanów się, jak się czujesz, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów,
  • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij porady medycznej przez telefon.

Sprawdź, gdzie można uzyskać teleporadę w placówce podstawowej opieki zdrowotnej w Twoim mieście:

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej