PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
„#Kordian” - nowy spektakl studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego
„#Kordian” - nowy spektakl studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego
Standby Studio działające przy Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na najnowszą premierę teatralną: „#Kordian”. Sztukę inspirowaną dramatem Juliusza Słowackiego reżyseruje Jan Orszulak. Premiera w piątek, 12 kwietnia. Wstęp wolny.
Premiera spektaklu „#Kordian” akademickiej grupy teatralnej Standby Studio odbędzie się w piątek, 12 kwietnia, w Sali Teatralnej Uniwersytetu Gdańskiego
Premiera spektaklu „#Kordian” akademickiej grupy teatralnej Standby Studio odbędzie się w piątek, 12 kwietnia, w Sali Teatralnej Uniwersytetu Gdańskiego
mat. prasowe
 
- Standby Studio obchodzi w tym roku 5-lecie swojej działalności, z tej okazji przygotowaliśmy spektakl „#Kordian”, inspirowany dramatem Juliusza Słowackiego - mówi Jan Orszulak, założyciel działającej przy Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego grupy teatralnej Standby Studio, i reżyser spektaklu. - Choć jest to dramat właściwie niesceniczny, postanowiłem pozostać wierny zarówno tekstowi klasycznemu, jak i samemu autorowi. Wzbogaciliśmy scenariusz razem z Olgą Olczak jedynie o dość oczywiste odwołania do dzisiejszy realiów. 
 
W „#Kordianie” mamy więc zetknięcie klasycznego dramatu z chaosem XXI wieku. Tytułowy bohater, młodzieniec, jest marzycielem, który za wszelką cenę chce zostać sławny. Realizację wielkich planów komplikuje mu jednak jego romantyczna dusza. Trapiony nieszczęśliwą miłością i pozostawiony bez odpowiedzi na pytanie o sens własnej egzystencji, musi zmierzyć się nie tylko ze sobą, ale i z politycznym reżimem.
 
- Najciekawsze i zarazem najtrudniejsze w pracy nad spektaklem było z pewnością wykreowanie dramaturgiczne oraz inscenizacyjne postaci samego Kordiana, jako młodego człowieka współczesnego świata - mówi Orszulak. - Założyliśmy, że Kordian nie musi wypowiadać dzisiaj sążnistych monologów, których jest u Słowackiego wiele, a będzie niektóre swoje kwestie rapował. Odtwórca głównej roli, Maksym Michałowski, miał na szczęście styczność z tym gatunkiem muzycznym, toteż było nam o wiele prościej zastosować ten zabieg.
 
Kordian
mat. prasowe
 
Widzów czekają nie tylko rapowane monologi, ale także spora dawka humoru.
 
- Tekst Słowackiego jest już tak strukturalnie nieaktywny, że wiele sytuacji wygenerowanych przez niego staje się po prostu komicznych. Musieliśmy się naprawdę nagłowić, aby przedstawić tę historię choćby odrobinę poważnie. Z tego powodu, mogę określić Kordiana, jako nasz najzabawniejszy spektakl, ale na pewno nie najłatwiejszy w odbiorze - dodaje reżyser.
 
Reżyseria: Jan Orszulak; scenariusz: Jan Orszulak, Olga Olczak; asystent reżysera - Maksym Michałowski; choreografie taneczne: Paulina Pietrzak. Występują: Maksym Michałowski (Kordian), Kajetan Gołębiewski (Grzegorz/Papież), Wiktoria Sarach (Laura/Wioletta/Pierwsza z ludzi), Paulina Pietrzak (Szatan/Bezdomna 3), Maria Dworzecka (Caryca/Bezdomna 2), Martyna Kondrat (Wielka Księżna, Bezdomna 1/Druga z ludzi).
 
W przedstawieniu wykorzystano fragmenty „Dziadów” Adama Mickiewicza.
 
Premiera „#Kordiana” odbędzie się w piątek, 12 kwietnia, o godz. 19:00, w Sali Teatralnej w budynku Neofilologii UG (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 51). Spektakl zalecany dla widzów pełnoletnich. Wstęp wolny.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze