PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Koperta życia dla seniora. Może uratować zdrowie osób starszych i samotnych
Koperta życia dla seniora. Może uratować zdrowie osób starszych i samotnych
Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia rozpoczął akcję edukacyjną promująca Koperty życia. Jest to ściśle określony sposób przechowywania podstawowej informacji medycznej na temat zdrowia seniora. Dzięki czytelnemu oznakowaniu graficznemu dokumentacja medyczna w łatwy sposób jest dostępna dla służb medycznych udzielających pomocy w sytuacjach kryzysowych.


O ludzkim życiu często decydują minuty. Ratownikom medycznym przybyłym na pomoc osobom starszym, samotnym brakuje informacji o stanie zdrowia chorego i przyjmowanych przez niego lekach. Dzięki przejrzystemu systemowi przechowywania dokumentacji medycznej udzielanie pomocy będzie szybsze, łatwiejsze, a co za tym idzie wzrośnie także szansa na efektywne działania ratujące życie i zdrowie chorego. Ratownicy medyczni podkreślają, że wielokrotnie informacje zawarte w kopercie pomogły w szybkim i skutecznym podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie. 
 

Jak wygląda Koperta życia

Jest to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej (ankiety) która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach oraz magnesu na drzwi lodówki, który informuje o obecności koperty życia wewnątrz lodówki.

Koperta życia - ratuje zdrowie osób starszych i samotnych
Koperta życia - ratuje zdrowie osób starszych i samotnych
fot. www.gdansk.pl


O nowej karcie na swoim profilu na FB napisał też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz:

Już jest! Gdańska Koperta Życia. Dedykowana seniorom, osobom niepełnosprawnym czy przewlekle chorym - może uratować życie! Dzięki wypełnionej ankiecie, która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach, którą wkładamy do koperty, a kopertę - tak, tak, to nie pomyłka - do lodówki. I magnesu, który przyczepiamy do drzwi lodówki - ratownicy medyczni wiedzą, gdzie szukać ratujących niejednokrotnie życie informacji. Gdańskie Koperty Życia kolportować będzie Gdański Ośrodek Zdrowia przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Pierwsze koperty otrzymali już uczestnicy programu "Trzeci wiek w zdrowiu" . Łącznie jest ich 2000 ale projekt będzie długofalowy.
 


Koperta na drzwiach lodówki – dokumentacja medyczna w środku

Kopera życia znaleziona przez ratownika wezwanego do domu chorego w stanie zagrożenia życia, gdy właściciel koperty nie będzie w stanie samodzielnie udzielić informacji na temat swojego stanu zdrowia, chorób, przyjmowanych leków, stanowi nieocenioną pomoc dla lekarzy i ratowników medycznych. Pozwala służbom medycznym w szybki sposób zapoznać się z niezbędnymi informacjami o stanie zdrowia osoby chorej i podjąć szybkie działania ratujące życie

Dla kogo Koperty życia

Ten ściśle określony sposób przechowywania dokumentacji medycznej dedykowany jest szczególnie seniorom i osobom mieszkającym samotnie oraz osobom niepełnosprawnym, chorującym przewlekle. Sprawdza się także w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo – leczniczych oraz ośrodkach dziennego pobytu dla seniorów.

Dystrybucja kopert

Realizatorem kampanii edukacyjnej Kopert życia jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia, przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Pierwszy etap kampanii połączono z programem Trzeci wiek w zdrowiu, którego to uczestnicy w fazie pilotażowej otrzymali Koperty życia. Kolejne koperty trafią do rąk uczestników następnych edycji programu Trzeci wiek w zdrowiu. W Gdańsku dystrybuować koperty będzie również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Łącznie do rąk gdańszczan trafi 2 tys. kopert. Program przewidziany jest do realizacji długofalowej, a liczba kopert ustalana będzie według potrzeb.Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze