• Start
  • Wiadomości
  • Wszystkie Strony Miasta. Jubileuszowy Konkurs Ośmiu Wspaniałych ZAPROSZENIE

Wszystkie Strony Miasta. Jubileuszowy Konkurs Ośmiu Wspaniałych ZAPROSZENIE

W tym roku po raz 20-ty odbędzie się w Gdańsku finał Konkursu Ośmiu Wspaniałych. Z tej okazji 15 maja planowane jest duże spotkanie z udziałem laureatów z różnych edycji. O konkursie i motywacjach młodych ludzi do niesienia pomocy innym rozmawialiśmy z gośćmi w wideoczacie "Wszystkie Strony Miasta".
24.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. od lewej Bożena Brauer, Marek Wałuszko i Kacper Ptaszek
Nz. od lewej Bożena Brauer, Marek Wałuszko i Kacper Ptaszek
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl


Konkurs Ośmiu Wspaniałych ma upowszechniać działania młodzieżowego wolontariatu. Nagradzana jest pomoc bezinteresowna niesiona ludziom najbardziej potrzebującym. W konkursie co roku na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim nagradzanych jest ośmioro młodych ludzi w wieku od 10 do 19 lat. Dodatkowo osiem innych osób otrzymuje wyróżnienia. W skład Komitetu Honorowego konkursu wchodzą: abp Sławoj Leszek Głódź, Prezydent Miasta Gdańska, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Rektor UG. Konkurs odbywa się pod patronatem Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

- Ten konkurs został przeniesiony na forum gdańskie przez panią Ewę Sikorska Trelę, ówczesną poseł. Pomysł narodził się w Warszawie, gdzie do dzisiaj prowadzi go Fundacja "Świat na TAK" założona przez Joannę Fabisiak, obecnie również posłankę. W tym konkursie staramy się znaleźć młodych ludzi, którzy w szczególny sposób angażują się w wolontariackie działania - mówiła Bożena Brauer, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu Ośmiu Wspaniałych.

O tym, jak trafił do konkursu i został laureatem opowiadał z kolei jeden z ośmiu wspaniałych sprzed kilkunastu lat Kacper Ptaszek. Uważa on, że młodzież, wbrew temu, co się o niej mów,i potrafi zaangażować się w pomoc drugiemu człowiekowi. Często przykładem dla młodych wolontariuszy są rodzice. Zakwalifikowanie się do finału było dla niego zaskoczeniem.

- Zawsze starłem się pomagać dzieciom. Mieszkam w Św. Wojciechu i zaczynałem pomagać już, kiedy byłem w gimnazjum. Powstała tam świetlica dla dzieci z podstawówki z rodzin zagrożonych i potrzebujących. Tam chodziłem, pomagałem odrabiać lekcje, aktywnie spędzać czas, a następnie przyszła pomoc przy organizacji kolonii. Potem - już w liceum - włączyłem się w pomoc w Młodzieżowej Placówce Wychowawczej, którą w Sopocie prowadzi Caritas - mówił Kacper Ptaszek.

Bożena Brauer, przypomniała, że konkurs będzie miał już niebawem 20 edycję.

- Chcieliśmy zaprosić wszystkich laureatów, którzy przez te 20 lat zapisali się na kartach historii naszego miasta. Prosimy tych, którzy mają ze sobą kontakty, żeby zachęcili się wzajemnie do wzięcia udziału w finale, który odbędzie sie 15 maja w sali plenarnej Rady Miasta Gdańska w Ratuszu o godz. 13.00 - zaprosiła laureatów przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Bożena Brauer.


Organizatorzy proszą chętnych, którzy chcą wziąć udział w 20 Finale Konkursu w Gdańsku o potwierdzenie uczestnictwa telefonicznie 58-308 -47-25 lub drogą mailową: biuro@solidarnosc.pomorze.pl



Zobacz cały program:

 

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim