PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Konkurs GAK. Gdańskie dźwigi w graficznych pracach dzieci  
Konkurs GAK. Gdańskie dźwigi w graficznych pracach dzieci  
Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza dzieci od 7 do 15 roku życia do udziału w konkursie graficznym Gdańskie Dźwigi. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 15 czerwca.
Stoczniowe Dźwigi
Stoczniowe Dźwigi
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Czy można wyobrazić sobie krajobraz Gdańska bez stoczniowych dźwigów? Ich charakterystyczne zarysy znają miliony osób na całym świecie - dźwigi są postrzegane jako wartość kulturowa miejskiego krajobrazu, przypominają o jednym z najważniejszych wydarzeń - pokoleniowym doświadczeniu współczesnej Polski - o historii strajków z lat 80. XX wieku i powstaniu NSZZ Solidarność.

W 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że historyczne budynki Stoczni Gdańskiej zostały wpisane do rejestru zabytków. To oznacza, że obiekty i zabytki techniki, które powstawały na terenie zakładu aż do 1989 roku są pod ochroną.

Gdańskie dźwigi - symbol historii Stoczni Gdańskiej, bywają też inspiracją dla artystów -  malarzy, grafików, projektantów i architektów.

A jak postrzegają je dzieci i młodzież? Konkurs, który ogłasza Scena Muzyczna będzie okazją, aby to sprawdzić.

Jury podzieli prace na trzy grupy wiekowe: od 7 do 9 roku życia, od 10 do 12 od 13 do 15

Konkurs będzie też okazją, aby nauczyć dzieci podstawowych technik grafiki warsztatowej, takich jak: kolografia, kalkografia, monotypia, frottage, gipsoryt.

Jak w prosty sposób to zrobić? Zobacz film:

Finał konkursu zakończy się wystawą podczas festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę, który odbędzie się od 20 do 22 lipca 2018.oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl