• Start
  • Wiadomości
  • Konkurs dla Czytelników. Album "Gdańsk 1918-2018" oraz bilety na lodowisko

KONKURS dla Czytelników. Album "Gdańsk 1918-2018" oraz bilety na lodowisko

W 2018 roku obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji wydano album "Gdańsk 1918-2018", w którym znajdziemy fotografie z okresu rozwoju Gdańska - od Wolnego Miasta do XXI wieku. Dla naszych Czytelników mamy kilka egzemplarzy albumu, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na jedno pytanie i przysłać rozwiązanie do piątku, 11 stycznia na adres redakcji: redakcja@gdansk.pl.
08.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Okładka albumu
Okładka albumu
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Kilka cytatów ze wstępu do albumu:

"Gdańsk - miasto wolności i solidarności, w którym dzieje się wszystko co ważne. Miasto nowoczesnego, czerpiącego z historii, lecz refleksyjnego, zwróconego ku przyszłości patriotyzmu."

"Nie wiadomo, jak potoczyłaby się historia naszego kraju bez gdańskich epizodów trzech wielkich Polaków (Józefa Piłsudskiego, Kazimierza Sosnkowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego - przyp. red.). Pamiętają o tym gdańszczanie, tak samo jak o trudnych latach polskiej mniejszości w Wolnym Mieście Gdańsku, zdominowanym przez niemieckojęzycznych mieszkańców, o hekatombie i bestialstwach drugiej wojny światowej, o dramatycznych protestach stoczniowców przeciwko komunizmowi w roku 1970 i 1980. O ile pierwsza rewolta została brutalnie i krwawo stłumiona, o tyle druga zakończona Porozumieniami Gdańskimi dała początek ogólnokrajowemu ruchowi Solidarność, który odmienił losy Europy i rozsławił Gdańsk na świecie."

"Nie pomylił się prezydent Francji Charles de Gaulle, gdy w 1967 roku mówił na Długim Targu: - Gdańsk jest symbolem zwycięstwa, symbolem wielkości Polski, symbolem jej przyszłości.


Wolne Miasto Gdańsk
Wolne Miasto Gdańsk
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Wolne Miasto Gdańsk miało własną konstytucję, hymn, senat i parlament. Nie było samodzielnym organizmem państwowym: kompetencje władz gdańskich były ograniczone na rzecz Ligi Narodów (jej reprezentantem był Wysoki Komisarz) i Polski, którą reprezentował Komisariat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej (w rzeczywistości dużymi wpływami dysponował Niemiecki Konsulat Generalny). Językiem urzędowym był niemiecki.


Wojenne zniszczenia Gdańska
Wojenne zniszczenia Gdańska
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Dane statystyczne dotyczące wojennych zniszczeń Gdańska są rozbieżne: oscylują od 80 do 95 procent. Gdańsk na początku 1945 r. był martwym miastem. Ale już w kwietniu 1945 r. gdańszczanie zaczęli przywracać je do życia: rozminowywali i odgruzowywali domy i ulice, naprawiali mosty, uruchamiali urządzenia wodno-kanalizacyjne, elektryczne i gazowe, komunikację i łączność. Odbudowa Gdańska trwała wiele lat.


Strajki i Solidarność zmieniły świat
Strajki i Solidarność zmieniły świat
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


W Gdańsku mamy nowoczesne obiekty sportowe, na których odbywają się najważniejsze i światowe i europejskie imprezy
W Gdańsku mamy nowoczesne obiekty sportowe, na których odbywają się najważniejsze i światowe i europejskie imprezy
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


KONKURS DLA CZYTELNIKÓW

Dla naszych Czytelników mamy kilka egzemplarzy albumu "Gdańsk 1918-2018" oraz dodatkowo bilety na Gdańskie Lodowisko przy Placu Zebrań Ludowych. By otrzymać jeden z albumów wraz z biletami wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie.

PYTANIE:

W którym roku uroczyście obchodzono 1000-lecie Gdańska?

Odpowiedzi z podaniem własnego imienia i nazwiska należy przesyłać do piątku, 11 stycznia 2019 roku, do godz. 12.00 na adres e-mail: redakcja@gdansk.pl. Zwycięzcy o odbiorze albumów wraz z biletami zostaną powiadomieni drogą elektroniczną na adres mail, z którego została wysłana odpowiedź na zadane pytanie konkursowe.
W treści maila prosimy wpisać: ALBUM.


REGULAMIN KONKURSU

  1. Organizatorem konkursu "Album Gdańsk 1918-2018 oraz bilety na lodowisko" są Gdańskie Centrum Multimedialne Spółka z o.o. ul. Andruszkiewicza 5, 80-601 Gdańsk (wydawca portalu www.gdansk.pl) oraz Urząd Miejski w Gdańsku.
  2. Konkurs rozpoczyna się z chwilą ogłoszenia na stronie www.gdansk.pl i trwa do czasu rozstrzygnięcia.
  3. Data trwania konkursu jest ustalana niezależnie dla każdego konkursu i jest podana przy opisie konkursu. Przy czym dzień zakończenia konkursu jest dniem podania zwycięzcy konkursu.
  4. Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne. Do konkursu można przystąpić w każdym momencie jego trwania.
  5. Udział w konkursie polega na przesłaniu poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe na adres redakcja@gdansk.pl z wpisanym tematem maila: ALBUM.
  6. Zwycięzcą konkursu zostaje osoba, której e-mail z prawidłową odpowiedzią trafi na adres elektroniczny organizatora w jak najszybszym czasie.
  7. Nagrodą w konkursie są album "Gdańsk 1918-2018" oraz bilety dla czterech osób na Gdańskie Lodowisko przy Placu Zebrań Ludowych.
  8. Ogłoszenie wyników następuje po rozstrzygnięciu konkursu.
  9. Zwycięzca zostanie powiadomiony o wygranej na wskazany adres e-mail lub numer telefonu.
  10. Zwycięzca zobowiązany jest wysłać na adres organizatora redakcja@gdansk.pl potwierdzenie otrzymania informacji o przyznanej nagrodzie.
  11. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą lub stwierdzenia nieprawidłowości podczas weryfikacji, zwycięzcą ogłoszona zostanie osoba, która zajęła kolejne miejsce w konkursie.
  12. Udział w konkursie jest równoznaczny z zapoznaniem się z regulaminem konkursu i akceptacją jego treści, a także wyrażeniem zgody przez osoby uczestniczące na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych niezbędnych do realizacji konkursu, w tym wysłanych w mailu do redakcji.



TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska