PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kongres Reformacyjny. Debatowali bp Marcin Hintz, Jerzy Buzek i Paweł Huelle [FILM I ZDJĘCIA]

Kongres Reformacyjny. Debatowali bp Marcin Hintz, Jerzy Buzek i Paweł Huelle [FILM I ZDJĘCIA]
Trwają obchody 500-lecia Reformacji w Gdańsku. Zainaugurował je Kongres Reformacyjny. Jego podsumowaniem była debata w Ratuszu Głównego Miasta z udziałem ks. bp prof. Marcina Hintza, byłego premiera Jerzego Buzka, historyka prof. Sławomira Kościelaka i pisarza Pawła Huelle. Prowadził ją redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Debata z okazji Kongresu Reformacyjnego w Gdańsku

- Teraz protestanci stanowią zaledwie ułamek wszystkich mieszkańców Gdańska, ale przez 400 lat ich wkład w rozwój miasta był ogromny. Chcemy to przypomnieć - powiedział bp prof. Marcin Hintz, kierujący Diecezją Pomorsko-Wielkopolską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. - Stąd właśnie pomysł, zorganizowania w Gdańsku i Sopocie cyklu imprez poświęconych tradycji protestanckiej.

Z kolei Jerzy Buzek, były polski premier a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który jest członkiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego powiedział nam, że dla niego protestantyzm to przede wszystkim czytanie Biblii i rozwój języka ojczystego, najpierw w liturgii a potem w nauce. - Niezwykle ważny dla nas, protestantów, jest też etos pracy, sposób traktowania pracy - dodał prof. Buzek.
 

ZOBACZ RELACJĘ Z DEBATY


Organizatorem debaty była Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Wcześniej na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się konferencja naukowa pt. "Słowo Ewangelii i jego oddziaływanie w tradycji Reformacji XVI wieku".

Pełny kalendarz imprez związanych z z obchodami 500-lecia reformacji

Zobacz zdjęcia z debaty

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze