• Start
  • Wiadomości
  • Konferencja Unii Metropolii Polskich o powrocie dzieci do szkół i wytycznych MEN

Konferencja Unii Metropolii Polskich o powrocie dzieci do szkół i wytycznych MEN

W poniedziałek, 10 sierpnia, odbyła się konferencja Unii Metropolii Polskich, wspólnie zorganizowana ze Związkiem Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej oraz Związkiem Powiatów Polskich. Ich przedstawiciele debatowali o powrocie dzieci do szkół, organizacji roku szkolnego 2020/2021, i propozycji wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
10.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja przedstawicieli Unii Metropolii Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej oraz Związku Powiatów Polskich dotyczyła nowego roku szkolnego i wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
Konferencja przedstawicieli Unii Metropolii Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej oraz Związku Powiatów Polskich dotyczyła nowego roku szkolnego i wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
www.gdansk.pl

 

Koronawirus RAPORT. Poniedziałek: w województwie pomorskim 48, w całym kraju 619 nowych zakażeń koronawirusem

 

- Z wielkim oczekiwaniem i niepokojem patrzymy na to, co się pojawi ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej. Już są pierwsze wytyczne - dokumenty, z którymi nie mieliśmy okazji wcześniej się zapoznać - powiedziała Anna Grygierek, burmistrz miasta i gminy Strumień, i wiceprzewodnicząca zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. - W tej chwili minister zapowiedział nowelizację dwóch rozporządzeń. Z naszej strony, jako zespołu, jest prośba i wniosek, żeby stronę samorządową uwzględnić w przygotowaniach tych dokumentów.

Anna Grygierek podkreśliła, że spotkania z dyrektorami pokazują ich ogromne obawy co do tego, jak będzie wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 - wiedzą o tym samorządowcy. Tym bardziej to właśnie samorządowcy chcieliby mieć możliwość przekazania tych doświadczeń, które do nich docierają, i chcieliby zostać włączeni do konsultacji, przy przygotowywaniu wytycznych ministerstwa dla szkół dotyczących nowego roku szkolnego, w rzeczywistości podyktowanej epidemią koronawirusa.

W podobnym tonie wypowiedział się Grzegorz Kubalski, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich, i członek zarządu powiatu legionowskiego, który także podkreślił wolę współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, i chęć dyskutowania o optymalnych rozwiązaniach dla uczniów i nauczycieli.

- Nas, samorządowców, łączy troska o dobro naszych uczniów - o to, by mogli w maksymalnie bezpiecznych warunkach uczyć się i mieć możliwość względnie normalnego funkcjonowania. Niepokoimy się. Obecnie liczba zakażeń każdego dnia jest kilka razy większa niż na początku epidemii, który spowodował całkowity lockdown w szkołach. Sytuacja ze statystycznego punktu widzenia jest teraz znacznie trudniejsza, tymczasem założenie jest takie, że 1 września wszystkie szkoły pracują normalnie i prowadzą naukę na zasadach sprzed covid-19.

Grzegorz Kubalski zaznaczył, że będzie to ogromne wyzwanie. Nawet pojedyncza osoba, która okaże się nosicielem wirusa, spowoduje, że szkoła stanie się ogniskiem zakażeń, tak jak dzieje się to w zakładach pracy czy na weselach. I o ile sami uczniowie mogą przejść wirusa łagodnie, osoby, które zarażą - niekoniecznie.

- Obawiamy się efektu domina, tego że uczniowie będą zarażać swoje rodziny. To będzie stanowiło poważny problem i dojdzie do rozprzestrzenienia się ogniska poza mury szkoły - dodał dyrektor Związku Powiatów Polskich.

Wyraził zaniepokojenie tym, że samorządowcy nie są traktowani jak partnerzy przez ministerstwo. Wyszło to nie tylko przy okazji tworzenia wytycznych dla szkół, ale i w momencie, gdy kilkanaście powiatów w Polsce zostało podzielonych na bardziej niebezpieczne z uwagi na koronawirusa strefy czerwoną i żółtą. Zdaniem Kubalskiego wprowadzone tam obostrzenia są nieefektywne i nie zostały w nich uwzględnione czynniki, które mają znacznie większe znaczenie w rozprzestrzenianiu się wirusa.

O sytuacji w związku z organizacją nowego, nietypowego roku szkolnego, i o stojących w związku z tym przed gminami wyzwaniach opowiedział Krzysztof Iwaniuk - wójt gminy Terespol, i przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. On także zaapelował o partnerskie podejście do problemu i włączenie do rozmowy nie tylko samorządowców, ale i lokalnych ośrodków służby zdrowia.

- Dyrektor, mając jedynie termometr, będzie musiał decydować, czy ktoś jest podejrzany o tę chorobę czy nie. O badaniu może decydować tylko sanepid - w naszym przypadku sanepid jest daleko. Dowozimy dzieci do szkół z bardzo dużych odległości, z kilkunastu miejscowości. Problemem będzie też dowóz dzieci do szkół. W 1/3 gmin wiejskich nie ma żadnej komunikacji miejskiej. Są tylko nasze autobusy, które dowożą dzieci. Ze względu na wymogi dotyczące odległości między uczniami, będą musiał kursować dwa razy częściej - wymieniał problemy Krzysztof Iwaniuk.

Członek zarządu Unii Metropolii Polskich prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła sytuację w Gdańsku - obecnie w naszym mieście jest 80 tys. uczniów, 8 tys. nauczycieli i 3 tys. pracowników obsługi i administracji. Zaapelowała także do ministra edukacji.

- Przygotowujemy wspólne stanowisko przedstawicieli organizacji samorządowych, które zostanie wysłane do ministra edukacji. Apelujemy o to, żebyśmy byli traktowani partnersko. Koronawirus to nie jest dzisiaj tylko problem jednego czy drugiego rodzica, ucznia czy dyrektora, wójta gminy czy starosty powiatu. To jest dzisiaj wspólna praca wszystkich Polek i Polaków, niezależnie od tego, w której części naszego kraju mieszkają.

 

Obejrzyj całą konferencję:

 

 

Metropolitalne badania kultury: Jakich wydarzeń kulturalnych i w jakiej formie szukają mieszkańcy?

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku