• Start
  • Wiadomości
  • Kondolencje z całego świata po śmierci Pawła Adamowicza. "Twoje dziedzictwo pozostanie w naszych sercach"

Kondolencje z całego świata po śmierci Pawła Adamowicza. "Twoje dziedzictwo pozostanie w naszych sercach"

Zarówno tuż po ataku - kiedy nie tylko Polska, ale Europa życzyła prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi wygrania walki o życie, jak i już po jego tragicznej śmierci, do Gdańska spływają wyrazy wsparcia i współczucia z całego świata. Kondolencje złożyli m.in. ambasadorowie Ukrainy, Palestyny, Armenii i Urugwaju, sekretarz generalny Rady Europy, burmistrz Rotterdamu i wielu innych prominentnych polityków i włodarzy miast.
22.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został pochowany w sobotę, 19 stycznia, w Bazylice Mariackiej
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (1965-1919) został pochowany w sobotę, 19 stycznia, w Bazylice Mariackiej
Fot. Dariusz Kula


Francisco Javier Sanabria, Ambasador Hiszpanii w Polsce:

„W imieniu obywateli, władz Hiszpanii i swoim własnym pragnę przekazać najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci Prezydenta Gdańska, Pana Pawła Adamowicza, na skutek obrażeń, jakie odniósł w wyniku brutalnego i nikczemnego ataku, którego padł ofiarą. Proszę o przekazanie wyrazów naszego bólu i wsparcia Bliskim Zmarłego. Jesteśmy z Nimi myślą i modlitwą.”


Mme Habiba Zemmouri, Konsul Generalna Królestwa Maroka w Kanadzie:

„Z głębokim żalem i szczerym współczuciem przyjęłam wiadomość o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza po straszliwym ataku nożem, który miał miejsce podczas akcji charytatywnej. W tej bolesnej sytuacji kieruję do rodziny zmarłego i jego bliskich moje głębokie kondolencje, modląc się do Wszechmogącego, by dał pocieszenie i ulgę w bólu wszystkim przytłoczonym przez tę żałobę. Proszę przyjąć najserdeczniejsze wyrazy współczucia.”


Dieter Schenk, niemiecki pisarz, autor książki „Poczta Polska w Gdańsku”, Honorowy Obywatel Gdańska:

„Świat byłby lepszym miejscem, gdyby w okresach kryzysów politycznych więcej było takich ludzi jak Paweł Adamowicz, którzy odżegnując się od nienawiści, uprawiają miłość bliźniego. Tym większym smutkiem napawa mnie ta strata. W ciągu ubiegłych osiemnastu lat spotykałem się z Nim niezliczoną ilość razy. Zawdzięczam Mu wielorakiego rodzaju wsparcie w ujawnianiu nazistowskich zbrodni. I poczytuję sobie za ogromny zaszczyt, że dzięki Jego inicjatywie mogę mienić się obywatelem Gdańska. Kiedy wchodził do pomieszczenia, stawało się ono w moim odczuciu jakby jaśniejsze. I nieraz myślałem, jakim szczęściem dla Gdańska jest posiadanie takiego prezydenta. W tych dniach niektórzy moi zrozpaczeni polscy przyjaciele zwierzają mi się, że Polska nie jest już ich krajem. Kiedy w Niemczech płonęły domy dla azylantów, ja myślałem: To już nie są moje Niemcy. Jednak przyjaciele odpowiadali mi wówczas: Właśnie teraz jest to twój kraj. Włóż całą swoją siłę w to, żeby coś w nim zmienić. Z głębokim smutkiem chylę czoła przed Pawłem Adamowiczem wraz z jego Rodziną i z gdańszczanami. W katolickiej Polsce uprawiał on chrześcijańską miłość bliźniego również wobec obcych. Był serdecznym, zawsze uczynnym i pełnym empatii człowiekiem. Był też odważny, mądry i rozważny - jak wielki mąż stanu.”


Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy w Polsce:

„W imieniu Ambasady Ukrainy, społeczności ukraińskiej w Polsce i narodu ukraińskiego składam wyrazy współczucia rodzinie, bliskim, gdańszczanom i narodowi polskiemu z powodu tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Łączymy się w smutku i modlitwie z Wami. Odszedł Wielki Polak, Wielki Europejczyk i Przyjaciel Ukrainy. Na zawsze pozostanie w naszych sercach. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...”


Edgar Ghazaryan Były Ambasador Armenii w Polsce:

„Dziękuję Panie Prezydencie za Pana przyjaźń z Armenią i Polskimi Ormianami. Dziękuję za wsparcie i miłe wspomnienia. Będziemy się modlić za naszego przyjaciela św. pamięci Pana Pawła Adamowicza.”


Mahmoud Khalifa, Ambasador Państwa Palestyny:


„Składam najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół oraz gdańszczan i wszystkich ludzi, którzy kochali Prezydenta Adamowicza. Był on oddanym prezydentem oraz aktywnym działaczem na rzecz tolerancji i otwartości, a przede wszystkim dobrym człowiekiem. Miałem zaszczyt poznać Pana Prezydenta na Zlocie Harcerzy w Gdańsku. Od pierwszej chwili poczułem dobroć od niego bijącą. Dziękuję za wszystkie inicjatywy, które tworzyłeś - na rzecz Polski i świata. Twoje dziedzictwo pozostanie w naszych sercach.”



Pablo Scheiner, Ambasador Urugwaju w Polsce:


„Ambasada Urugwaju w Polsce przesyła najszczersze kondolencje i wyraża głęboki żal z powodu tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza i pragnie przekazać Rodzinie i mieszkańcom Gdańska wyrazy głębokiego współczucia.”



Andrzej Lech Honorowy Ambasador Miasta Gdańska w Austrii:


„Prezydencie, Przyjacielu. Gdańsk jest dobry, Gdańsk jest szczodry i tak zostanie do końca... Będzie nam Ciebie brakowało.”



Prof. Markijan Malski, Ambasador Ukrainy w Polsce (2010-2014):


„Szanowni Państwo, Pragnę złożyć kondolencje i wyrazy mego głębokiego żalu z powodu tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza - wybitnego Polskiego działacza i patrioty. Wielkim zaszczytem dla mnie była 4-letnia współpraca z Panem Prezydentem na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich, z człowiekiem otwartym i odważnym, pełnym zapału do nowych wyzwań, z człowiekiem który był autorytetem dla nas. Żegnamy Polaka i Przyjaciela. Cześć Jego Pamięci. Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie, Bliskim i całej społeczności Gdańska”



Irena Korol, Prezes Rady Polonijnej Obwodu kaliningradzkiego, Prezes ON „Dom Polski” w Czerniachowsku:


„Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci Pana Pawła Adamowicza. Jesteśmy głęboko poruszeni tą tragedią. Łączymy się w bólu, smutku i modlitwie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.”



Vitaliy Klitschko, mer Kijowa:

„Z bólem w sercu otrzymałem smutne wieści o śmierci wielkiego przyjaciela Ukrainy, patrioty Polski i jego rodzinnego miasta - mojego kolegi, Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Jestem głęboko zaszokowany faktem, że okrucieństwo i cynizm rozdarły życie człowieka, który większość życia poświęcił społeczności i rozwojowi swojego miasta. Bolesne jest uświadomienie sobie, że takie przypadki przemocy mogą mieć miejsce w nowoczesnym mieście.

W imieniu moim, społeczności Kijowa i Stowarzyszenia Miast Ukraińskich, proszę przyjąć szczere kondolencje za wielką stratę, jaką jest śmierć Pawła Adamowicza. Wspólnie dzielimy ból tej straty z członkami rodziny, krewnymi, a także z wszystkimi mieszkańcami Gdańska.”


Ahmed Aboutaleb, burmistrz Rotterdamu:

„Z głębokim smutkiem dowiedziałem się o brutalnym odejściu burmistrza Pawła Adamowicza. W imieniu administracji miejskiej i mieszkańców Rotterdamu chciałbym przekazać najszczersze kondolencje rodzinie, administracji miejskiej i mieszkańcom Gdańska.

Cyniczny charakter tej brutalnej tragedii sprawił, że odjęło mi mowę i poczułem oburzenie. Przemoc i groźby skierowane przeciwko politykom i innym osobom w każdej formie są niestety coraz większym problemem dla nas wszystkich. Wiedzcie, że Rotterdam stoi ramię w ramię z siostrzanym miastem portowym Gdańskiem w tych trudnych czasach.

Życzę Wam całej siły i mądrości w próbie przezwyciężenia tego strasznego wydarzenia.”


Carsten Sieling, burmistrz Bremy: 


„Jestem wstrząśnięty tym potwornym i bezsensownym czynem. Myślami jestem z jego żoną Magdaleną i jego rodziną. Straciliśmy przyjaciela, prawdziwego demokratę i zadeklarowanego Europejczyka. Paweł opowiadał się za otwartą na świat i liberalną Polską, za Europą porozumienia między narodami, za otwartym i tolerancyjnym społeczeństwem praw obywatelskich, w którym chronione są także mniejszości. Od kiedy w 1990 roku został wybrany na radnego Rady Miasta Gdańska, przez różnorodne projekty i inicjatywy nawiązał liczne kontakty i przyjaźnie w Bremie.”



Johan Persson, przewodniczący Rady Miejskiej Kalmaru:


„Do gminy Kalmar dotarła tragiczna wiadomość, że burmistrz Paweł Adamowicz, nasz polski przyjaciel w Gdańsku, zmarł. (...) Jestem głęboko poruszony przesłaniem, które teraz pochodzi z Gdańska. Burmistrz Adamowicz i ja wielokrotnie się spotykaliśmy, zarówno w Kalmarze, jak w Gdańsku. Kontaktowaliśmy się ze sobą zaledwie kilka tygodni temu. Chcę przekazać moje kondolencje jego żonie i dzieciom oraz moje pozdrowienie dla mieszkańców Gdańska, którzy stracili bardzo cenionego burmistrza.”



Cleveland USA (miasto partnerskie):


„Najgłębsze wyrazy współczucia mieszkańcom naszego siostrzanego miasta Gdańska, gdy opłakują tragiczną stratę swojego prezydenta Pawła Adamowicza.”



Vytautas Grubliauskas, burmistrz Kłajpedy:

„Trudno znaleźć słowa, które byłyby pocieszeniem dla bliskich i społeczności wspaniałego Gdańska w obliczu utraty wielkiego polityka, człowieka pełnego ciepła i wrażliwości, ojca dla rodziny i dla miasta. Ten wybitny polityk, szanowany i kochany przez wszystkich, przez dekady bronił i miłował takie wartości, jak odpowiedzialność, powinność i zaangażowanie w pełnieniu służby. Do końca swoich dni pracował dla miasta. Jego ofiarna służba dla Gdańska i gdańskiej społeczności na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Będzie wiecznym pomnikiem wielkiego polityka i wielkiego człowieka. W tych trudnych chwilach jesteśmy z Wami, rodziną i mieszkańcami Gdańska, myślami. Przyjmijcie proszę najszczersze wyrazy współczucia.”


Leoluca Orlando, burmistrz Palermo:


„Paweł Adamowicz z był jednym z inicjatorów Globalnego Parlamentu Burmistrzów. Stowarzyszenie to zostało założone przez zarządzających miastami i ma na celu zmierzenie się z największymi wyzwaniami świata.”


Włoski polityk dodał, że Paweł Adamowicz padł ofiarą klimatu przemocy i nienawiści, z którą sam walczył, czyniąc z Gdańska modelowe miasto tolerancji, na przekór „populistycznemu dryfowi swojego kraju”.


Thorbjørn Jaglanda, sekretarz generalny Rady Europy:


„Jestem głęboko zasmucony wiadomością o śmierci Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza w wyniku przerażającego ataku podczas imprezy charytatywnej wczorajszego wieczoru. Nie ma miejsca na przemoc w demokratycznych społecznościach. W imieniu Rady Europy przesyłam najszczersze kondolencje rodzinie i przyjaciołom.”



Jiri Burianek sekretarz generalny Komitetu Regionów:


„Stoimy tu solidarnie, żeby zjednoczyć się przeciwko przemocy. I nieprzypadkowo spotykamy się właśnie w tym miejscu, na Placu Solidarności. Paweł bronił demokracji, bronił praw człowieka. Ten atak odebrał nam przyjaciela, którego nigdy nie zapomnimy.”




Wyrazy współczucia przekazali także przedstawiciele europejskiej społeczności samorządowej - stowarzyszeń i organizacji.

Łotewski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych

„W imieniu Łotewskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia, wyrażamy silne poczucie solidarności ze Związkiem Miast Polskich, z mieszkańcami Gdańska, rodziną i przyjaciółmi Prezydenta Pawła Adamowicza, który zmarł po brutalnym ataku. Potępiamy ten bezsensowny i okrutny akt przemocy, w wyniku którego straciliście kolegę. 

Nasze myśli są z Wami.

Ze szczerymi kondolencjami, Gints Kaminskis, Przewodniczący Łotewskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych.”


Norweskie Stowarzyszenie Władz Lokalnych i Regionalnych

„Jest nam przykro z powodu zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Były to szokujące wieści dla nas wszystkich. W demokratycznym społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc.

W imieniu KS przesyłam szczere kondolencje Jego rodzinie i wszystkim, którzy byli blisko Niego. Z poważaniem, Gunn Marit Helgesen, Prezydent - Norweskie Stowarzyszenie Władz Lokalnych i Regionalnych / KS.”


Austriacki Związek Miast

„Z wielkim przerażeniem wysłuchałem strasznych wieści o śmierci Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska. W imieniu Austriackiego Związku Miast chciałbym wyrazić najgłębsze współczucie.

Burmistrzowie i lokalni politycy działają najbliżej ludzi i to niestety właśnie oni są najbardziej narażeni na takie niebezpieczeństwa. Cokolwiek pchnęło zabójcę do jego zbrodni, pokazuje jak ważne jest uczynienie wszystkiego, by przeciwdziałać wzajemnej pogardzie i nienawiści w naszym społeczeństwie. To powinien być główny cel w naszej codziennej pracy. Byłoby to też działanie w duchu idei wyznawanych przez Pawła Adamowicza.

Dr Thomas Weninger, Sekretarz Generalny Austriackiego Związku Miast.”


Związek Miast i Samorządów Republiki Czeskiej
Fragment: „To niepowetowana strata, jaką poniosła społeczność Gdańska, a także Związek Miast Polskich.”

Prezydent Rady Gmin i Regionów Europy, Stefano Bonaccini

„Rada Gmin i Regionów Europy wyraża najgłębsze współczucie po śmiertelnym ataku, który kosztował życie Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska od 1998 roku. Paweł Adamowicz bronił wolności i demokracji, płacąc za swoje niestrudzone zaangażowanie życiem. Ta przerażająca zbrodnia przypomina nam, jak kruche mogą być nasze wartości w kontekście demokracji, która jest niszczona przez ekstremistów, wrogów wolności i praw człowieka.

Wraz ze śmiercią Pawła Adamowicza, cała lokalna i regionalna Europa jest w żałobie. W imieniu wszystkich lokalnych przywódców Europy pragnę przekazać moje kondolencje rodzinie, mieszkańcom Gdańska, przyjaciołom i kolegom ze Związku Miast Polskich oraz Europejskiemu Komitetowi Regionów. Nic nie może usprawiedliwić przemocy wobec przedstawiciela wybranego w demokratycznym społeczeństwie. Wzywam wszystkie władze do wyrażenia solidarności z Polakami w dzisiejszym dniu żałoby.

CEMR i jej globalna organizacja, Zjednoczone Miasta i Samorządy Lokalne (UCLG), dołączają do hołdu wyrażanego w Brukseli, Strasburgu oraz Polsce i wzywają samorządy lokalne i instytucje europejskie do zachowania minutowego milczenia na następnej sesji.”


Karl-Heinz Lambertz, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów

„Z największym smutkiem dowiedzieliśmy się dzisiaj, że Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska i długoletni członek Europejskiego Komitetu Regionów, zmarł na skutek obrażeń odniesionych podczas brutalnego ataku wczorajszego wieczoru. 

Ten barbarzyński atak zabrał nam kolegę, przyjaciela, przywódcę, syna, brata, ojca i męża. Zginął podczas największej corocznej polskiej imprezy charytatywnej, zbierając pieniądze na zakup sprzętu dla szpitali pediatrycznych. Nasze myśli są z jego rodziną i bliskimi pamiętając, jak cenne jest życie. Jednoczymy się w potępieniu tego aktu przerażającej przemocy. 

Paweł, dzięki swojej gotowości do słuchania i reprezentowania obywateli, pełnił funkcję prezydenta miasta od 1998 r. do dnia dzisiejszego. Fakt, że był sześciokrotnie wybierany na to stanowisko, świadczy o tym, że był prawdziwym prezydentem ludzi i dla ludzi. Bardzo doceniano jego działania na rzecz uczynienia Gdańska miastem otwartym, dynamicznym i pełnym życia, mocno zakorzenionym w Unii Europejskiej. Był zawsze dostępny dla ludzi i chętny, by wysłuchać mieszkańców swego ukochanego Gdańska, jak o tym mieście mówił. Od 2011 r. był członkiem naszego Komitetu, w którym zajmował się kwestiami takimi jak przedsiębiorczość i włączenie społeczne, broniąc praw migrantów i mniejszości. 

Straciliśmy dziś człowieka, który uosabiał europejskiego ducha. Paweł był prawdziwym humanistą, który walczył o prawa człowieka i bronił demokracji. Straciliśmy dziś człowieka, który reprezentował wartości leżące u podstaw europejskiego pokoju, wolności, solidarności i demokracji. Przyjaciela, którego nigdy nie zapomnimy.”


Anders Knape, Przewodniczący Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy

„Jestem poruszony i głęboko wstrząśnięty zamachem na Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska, który został ugodzony nożem w niedzielny wieczór, na oczach tysięcy mieszkańców, podczas imprezy dobroczynnej i zmarł na skutek odniesionych obrażeń. W imieniu Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy i wszystkich członków przekazuję szczere kondolencje rodzinie i najbliższym oraz mieszkańcom Gdańska.

Zamach na Prezydenta, który był tak blisko ludzi i poświęcał się dla miasta, jest tragiczny. Niestety ta zbrodnia jest ekstremalnym przykładem trudności, z którymi coraz częściej muszą borykać się władze lokalne i regionalne w Europie. Chciałbym podkreślić wsparcie Kongresu dla wszystkich przedstawicieli samorządów, którzy sprawują swój mandat dla obywateli i mieszkańców. Przemoc i zbrodnia nie może być tolerowana w prawdziwej demokracji. Ten atak uderzył w nas wszystkich. Wszyscy europejscy demokraci są dziś w żałobie."


Stowarzyszenie Miast Energoefektywnych Ukrainy

„Zespół pracowników Biura Stowarzyszenia Miast Energoefektywnych Ukrainy, w imieniu wszystkich swoich miast członkowskich, wyraża szczere kondolencje dla rodziny, krewnych, przyjaciół i wszystkich obywateli Gdańska i całej Polski, w związku z tragiczną śmiercią prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

Stojąc na czele miasta „Perły Bałtyku” przez blisko 20 lat, pan Adamowicz budował otwarte miasto wolnych ludzi, przenikania kultur, solidarności obywatelskiej, zaufania i tolerancji. Wszystkie jego wysiłki zmierzały do rozwoju jego rodzinnego miasta, jego potencjału przemysłowego, technicznego, intelektualnego, wielokulturowości i atrakcyjności dla świata. Podjęto wiele starań, aby nawiązać i zacieśnić partnerskie stosunki z krajami sąsiadującymi z Polską. W tym kontekście, ze szczególnym ciepłem w sercu pamiętamy Jego osobisty wkład w tworzenie atmosfery życzliwości i pomocy dla ukraińskiej mniejszości, kompleksowego i szczerego wsparcia dla pracy Ukraińskiego Konsulatu w Gdańsku, dużego zaangażowania w liczne polsko-ukraińskie inicjatywy, Jego jednoznaczne pro-ukraińskie stanowisko wobec rosyjskiej agresji na wschodzie i południu naszego kraju oraz wymiernej pomocy dla ofiar tej wojny.

Pochylając głowy na znak pamięci zmarłego Pawła Adamowicza, jesteśmy myślami i w modlitwie z przeżywającą ból rodziną i wszystkimi naszymi polskimi przyjaciółmi i partnerami. To poważna, niepowetowana strata nie tylko dla społeczności Gdańska, ale także dla całego demokratycznego społeczeństwa w Polsce i Europie. Wierzymy, że wszystkie pomysły, inicjatywy, przedsięwzięcia i projekty, które uosabiał zmarły pan Adamowicz, które planował wdrożyć, znajdą swoją kontynuację wśród Jego u następców i współpracowników. Najważniejszym przesłaniem dla nas wszystkich, w kontekście tej tragedii, jest zatrzymanie mowy nienawiści, rozpalania wrogości na tle politycznym, etnicznym i rasowym, nietolerancji wobec jakiejkolwiek „inności”, które w ostatnim czasie przybrały niebezpieczne rozmiary na naszym kontynencie, i w dużej mierze przyczyniły się do tej strasznej w swej bezsensowności i konsekwencji zbrodni. Jesteśmy przekonani, że społeczność miasta , które swego czasu zrodziło znaną na całym świecie „Solidarność”, jest zdolne wyciągnąć właściwe wnioski i ucieleśnić ideały, dla którym służył i dla których oddał życie ś.p. Paweł Adamowicz. Niech na zawsze pozostanie w naszej pamięci!”


Polsko-Niemiecka Grupa Robocza

„Kondolencje, w imieniu Powiatu Dachau oraz członków Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej, działającej w ramach Sekcji Niemieckiej Rady Gmin i Regionów Europy, składa Stefan Löwl, starosta powiatu Dachau i Współprzewodniczący Grupy Roboczej.

53 letni Prezydent Paweł Adamowicz opowiadał się za nowoczesną, demokratyczną i liberalną Europą, zaangażowany w sprawy polskie, był również ważnym partnerem w polsko-niemieckim dialogu na szczeblu samorządowym. Jestem niezmiernie i niewypowiedzianie smutny. Napaści cielesnych na samorządowców czy polityków nie można niczym wytłumaczyć. Moim zdaniem ten zamach to wydarzenie ekstremalne, oczekuję od wszystkich polityków gotowości do prowadzenia sporów politycznych przy pomocy demokratycznych środków, nie tylko odrzucenia przemocy, ale także jej jednoznacznego potępienia - niezależnie od motywu.”


Także radna Marese Hoffmann, odpowiedzialna za współpracę partnerską powiatu Dachau, która poznała osobiście i szanowała pana prezydenta Adamowicza, przekazała wyrazy współczucia.


„Paweł Adamowicza był zawsze zaangażowany w działania na rzecz silnych samorządów i polsko-niemieckich relacji, ale także swoją postawą wspierał wartości europejskie, pojednanie narodów i solidarność”.




TV

W zoo zamieszkały dwa lemury