PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rok szkolny 2019/2020 kończy się 26 czerwca. "Bardzo trudny rok szkolny dla nas wszystkich"

Rok szkolny 2019/2020 kończy się 26 czerwca. "Bardzo trudny rok szkolny dla nas wszystkich"
W podsumowaniu roku szkolnego, które odbyło  się w formule spotkania on-line, wzięło udział blisko 200 dyrektorek i dyrektorów gdańskich placówek oświatowych oraz gdańscy samorządowcy. Rozmawiano o wyzwaniach zdalnej edukacji, formach zakończenia roku szkolnego, a także funkcjonowaniu placówek edukacyjnych w czasie wakacji.
To był niespotykany i trudny rok szkolny - rozpoczynając go, nie mieliśmy pojęcia z jakimi wyzwaniami przyjdzie się mierzyć uczniom i nauczycielom
Ten rok szkolny był niespotykany i trudny - rozpoczynając go nie mieliśmy pojęcia, z jakimi wyzwaniami przyjdzie się mierzyć uczniom i nauczycielom
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Dłuższe, do pięciu tygodni, dyżury żłobków i przedszkoli - tak zapowiada się lato 2020 roku w Gdańsku

 

Podczas dyskusji z dyrektorami gdańskich szkół słowa podziękowania do dyrektorów skierowała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska.

- Moje serce przepełnia wdzięczność, bo w tym niełatwym czasie dajecie z siebie wszystko - powiedziała prezydent Gdańska. - Dziękuję za wasze zaangażowanie. Zarówno przy organizacji egzaminów, jak i również przy organizacji opieki wakacyjnej dla najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan. W tym trudnym czasie musimy być solidarni ze sobą i pomagać sobie nawzajem.

Rok szkolny, który zakończy się w piątek, 26 czerwca jest inny niż wszystkie dotąd. Od końca marca naukę realizowano zdalnie. Było to duże wyzwanie dla społeczności szkolnych i przedszkolnych. Szkoły oraz uczniowie otrzymali wsparcie w postaci sprzętu. Wydział Rozwoju Społecznego koordynował również przekazywanie sprzętu ofiarowanego przez darczyńców. Na chwilę obecną do szkół trafiło łącznie około 400 zestawów komputerowych.

 

Edukacja online: Miasto szuka rozwiązań, firmy przekazują sprzęt

 

- Dziękuję wam za ten rok, który dobiega końca. Bardzo trudny rok szkolny dla nas wszystkich – podsumował Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. - Przed wami  jeszcze wyzwania związane z egzaminami i przeprowadzeniem rekrutacji. Bardzo ważne jest to, że podczas bardzo trudnego czasu, ostatnich miesięcy, nie zgubiliśmy dzieci, które byłyby systemowo wykluczone z edukacji zdalnej. Jeżeli jakieś dziecko nie jest klasyfikowane, wynika to jedynie z tego, że nie robiło zadań i nie uczestniczyło w zajęciach, a nie dlatego, że nie miało możliwości lub nie posiadało odpowiedniego sprzętu.

 

Już 400 tysięcy złotych od biznesu na sprzęt komputerowy dla gdańskich uczniów

 

Podczas spotkania przekazane zostały rekomendacje związane z zakończeniem roku szkolnego w poszczególnych placówkach. 

Ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej brak jakichkolwiek wytycznych w sprawie zasad organizacji zakończenia roku szkolnego. Jedynie w przekazie medialnym pojawiły się informacje, iż to dyrektorzy placówek mają ustalić indywidualny termin i formę przekazania świadectw swoim uczniom. Wydział Rozwoju Społecznego rekomenduje ustalenie indywidualnych terminów odbioru dokumentacji przez poszczególnych uczniów i klasy, łącznie z możliwością odebrania świadectwa po 1 września. W przypadku podjęcia decyzji o koniecznym zorganizowaniu rozdania świadectw w dniu 26 czerwca (ze względu np. na chęć uroczystego pożegnania absolwentów) rekomendujemy stosowanie wytycznych GIS opracowanych na potrzeby egzaminów maturalnych i 8-klasisty.

Przypomnijmy, że w tym roku wakacyjna opieka przedszkolna przedłużona została z 3 do 5 tygodni. W przypadku placówek, w których zaplanowano na okres wakacyjny większe prace remontowe, dyżur zorganizowany zostanie w siedzibie innego przedszkola samorządowego.

Szczegółowy harmonogram dyżurów dostępny jest zarówno w placówkach, jak i na stronie www.gdansk.pl w zakładce EDUKACJA: